Web 3.0

Binance, BRC-20 hakkında rapor yayınladı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 15 Haziran 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Binance, BRC-20 hakkında rapor yayınladı

Binance BRC-20 ardında yatan teknolojiyi ve gelişmeleri bir rapor ile değerlendirdi.

Kripto varlıklar gündemi, mart ayında ortaya atılan değiştirilebilir (fungible) token standardı yaratmaya yönelik teorik ve deneysel bir yöntem olan BRC-20 ile canlanırken, Binance konunun ardında yatan teknolojiyi ve gelişmeleri bir rapor ile değerlendirdi.

Ordinals Protokolü, yılın başında faaliyete geçtiğinden ve Bitcoin NFT’leri sahneyi doldurmaya başladığından beri Bitcoin ekosisteminde bir yenilik yaşanıyor. BRC-20 tokenları, Ordinal odaklı yeniliklerin sonucu olan en son gelişme olması nedeniyle son birkaç haftadır gündemde yer alıyor. Binance Research, gündemi yoğun olarak meşgul eden BRC-20 tokenları ile ilgili olarak konunun meraklılarını bilgilendirmek üzere geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınladı.

2023 Mart ayında kavramsallaştırılan deneysel bir token standardı olan BRC-20, Bitcoin blok zincirinde değiştirilebilir token’ların dağıtılmasını, basılmasını ve transferini mümkün kılıyor. Bu en son yenilik, değiştirilebilir token’ların yanı sıra non-fungible token’ların (NFT) da Bitcoin ekosisteminin bir parçası haline gelmesi anlamına geliyor. Raporda, bu token’ların toplam piyasa değeri Mayıs ayının başlarında 1 milyar doları aştığı belirtildi. Ayrıca, önde gelen BRC-20 token’ı olan $ORDI, birkaç borsada listelenmişti. İlk token sözleşmesi, Bitcoin’in maksimum arzına bir övgü olarak sınırlı sayıda mint edilen 1K token ve 21M maksimum arzla $ORDI token için yapıldı. Bu lansman, Bitcoin topluluğunun bir alt sektöründe heyecan yaratırken, kısa bir süre içinde tüm 21M $ORDI token mint edildi. Bu heyecan verici girişin ardından $MEME, $PEPE ve $PUNK gibi diğer token’ların da ortaya çıkması uzun sürmedi.Binance hazırladığı raporda, BRC-20’nin kökenlerini, mevcut piyasa görünümünü, ERC-20 token’larıyla karşılaştırmasını, Bitcoin’in metriklerine etkisini,, potansiyel riskleri ve geleceğe yönelik öngörüleri paylaştı.

Raporda, BRC-20’nin yalnızca birkaç ay önce kavramsallaştırılması ve Ordinal ve Inscription’ların altı aydan az bir süreye sahip olması göz önüne alındığında, bu piyasanın henüz erken aşamada olduğunu belirtildi. 16 Mayıs 2023 itibariyle 18 bin’den fazla BRC-20 token bulunduğu ve toplam piyasa değeri 500 milyon doları aştığı vurgulanan raporda, piyasa değerinin Mayıs’ın ilk günlerinde 1 milyar dolara yaklaştığı, ancak piyasanın kendini düzelterek daha istikrarlı bir denge bulmayı hedeflediği aktarıldı.

Raporda, BRC-20 token’larının piyasanın erken aşamasında riskler içerdiği ve daha fazla altyapı desteğine ihtiyaç duyulduğu aktarılırken, bunun bir deney olduğu ve potansiyel risklerin titizlikle incelenmesi gerektiği vurgulandı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir