Etkinlik Web 3.0

Bitcoin 26.800 doları test etti

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 24 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin 26.800 doları test etti

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto piyasasını değerlendirdi.

“Geçtiğimiz perşembe günü yaşanan %12’leri aşan düşüşün ardından yatay bir bant aralığında hareketine devam eden Bitcoin, dün ABD borsalarının teknoloji hisselerindeki yükselişine eşlik etti. Dün 26.800$’ı test eden Bitcoin, yeni güne 26.400$ seviyelerinde başladı. Ethereum ise 1.675$ seviyelerinden alıcı buluyor. Öte yandan cumartesi günü kilidi açılacak 10 milyon AVAX’ın ekstra satış baskısı yaratıp yaratmayacağı da piyasada merak ediliyor.” 

Bitcoin’de geçtiğimiz perşembe günü gelen düşüşle birlikte en büyük beş madencilik şirketi toplam 2,6 milyar dolar değer kaybetti. Kripto madencilik şirketleri değer kaybetse de madencilerin gelirleri tutarlı bir şekilde artış kaydetmeye devam etti. Zincir üstü veriler incelendiğinde, bu süreçte Bitcoin madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Madenciliğin zorluğunun artması ise madencilerin maliyetlerinin artmasına sebep olabilirken, maliyet artışlarını karşılamak için madencilerin ilerleyen süreçte Bitcoin satışları yapabileceği anlamına geliyor.

Piyasalar yarın FED başkanı Jerome Powell’ın yarın Jackson Hole Sempozyumu’nda yapacağı konuşmayı bekliyor. Bitcoin’deki dar bant aralığındaki fiyat hareketindeki en büyük neden de Powell’ın kripto piyasanın da konuşmayı bekliyor olması gibi görünüyor. Powell’ın küresel ekonomik görünüm hakkında yapacağı konuşmada faiz oranları hakkında düşüncelerini paylaşacağı beklerken, CME FedWatch Tool incelendiğinde piyasa önümüzdeki ay politika faizinin sabit bırakılmasını %86 oranında bekliyor. Aynı zamanda ABD’de soğuyan iş gücü piyasası, tüm zamanların en yüksek seviyesindeki kredi kartı borçları, ipotek faizlerinde son 20 yılın en yüksek seviyesi ve Çin gibi büyük ekonomilere ilişkin endişeli ortamın bulunması ise Powell’ın güvercin bir tonda konuşmasına neden olabilir.

Kripto piyasasındaki genel görünüme bakıldığında; kripto piyasasının toplam değeri dün yaşanan ufak toparlanma ile birlikte 1,04 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde karışık bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan YGG %15’lik yükselişle liderliği alırken, %11 artışla SFP ikinci ve %10’luk hareketiyle onu takip eden DYDX ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin’de tepki toparlaması görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin, dün akşam saatlerinde 26.000$ seviyelerinden yaklaşık %2 yükseliş kaydederek yeni güne 26.400$ civarında başladı. Nvidia şirketinin açıkladığı olumlu bilanço sonrası küresel piyasalardaki pozitif havaya eşlik ederek 26.500$’A yükselen Bitcoin uzun zaman sonra günü %1’in üzerinde yükselişle kapattı.

Şu anda 26.350$ – 26.750$ bandında bulunan Bitcoin’in buraya tutunması halinde ulaşacağı ilk hedef 26.750$, ardından tekrar 27.000$ olacaktır. Bir sonraki hedef ise 200 günlük hareketli ortalama olan 27.450$ seviyeleri olabilir. Risk iştahının düşmeye devam ettiği senaryoda ise önce 26.000$, ardından 25.700$ bölgesi Bitcoin için destek noktaları konumunda.

Avalanche (AVAX) Teknik Analiz

Majör altcoinlerden biri olan akıllı sözleşme destekli AVAX, son zamanlarda kripto para piyasasının genelinden negatif ayrışıyor. İki ay sonra tekrardan 10$ seviyesinin altını test eden AVAX, sabah saatlerinde 10,32$ seviyelerinden işlem görüyor. 26 Ağustos Cumartesi günü yaklaşık 10 milyon kilitli AVAX açılacak ve bu açılışın ekstra satış baskısı yaratıp yaratmayacağı merak ediliyor.

Dolaşımdaki AVAX arzının artacak olması da fiyatta dalgalanma yaratabilir. Şu anda zirve seviyesinden yaklaşık %93 aşağıda fiyatlanan AVAX için 10$ seviyeleri ana destek noktası konumunda yer alıyor. AVAX için ilk hedef 10,6$ olurken olumsuz senaryoda önce 10$, ardından 9,35$ ikinci destek noktası konumunda.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir