Web 3.0

Bitcoin yatırımcısına yüzde 76 kazanç sağladı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 1 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin yatırımcısına yüzde 76 kazanç sağladı

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto paraların son 24 saatini değerlendirdi.

“Bitcoin, 2023’ün ilk yedi ayını geride bırakırken her ne kadar arada dalgalanmalar da olsa yıl başından bu yana yatırımcısına %76 kazanç sağladı. Ağustos’u kar satışlarıyla karşılayan Bitcoin, yeni güne %2 düşüşle başlayarak en son 21 Haziran’da görülen 28.720$ seviyelerini test ederek bir haftadır sürdürdüğü yatay hareketliliğine son verdi. Ethereum’da Bitcoin’deki bu geri çekilme ile 1.815$ seviyelerini gördü.” 

Coinshares verilerine göre geçtiğimiz iki haftada kripto varlıklardan çıkışlar oldu. Çıkışların %93’ü long-Bitcoin yatırım ürünlerinde olurken, short-Bitcoin’de 14 haftada toplam 3.1 milyon dolar değerinde çıkış görüldü. Yatırımcılar bu süreçte Ethereum harici diğer altcoinleri tercih etti. Son sekiz haftada altcoinlere toplam 19 milyon dolarlık girişler olurken, geçtiğimiz hafta Cardano, Solana ve XRP’ye sırasıyla 0,64 milyon dolar, 0,6 milyon dolar ve 0,5 milyon dolarlık girişler oldu. Ethereum ve Avalanche’ta ise sırasıyla 1,9 milyon dolar ve 0,4 milyon dolar tutarında çıkışlar görüldü.

Günün gelişmelerine bakacak olursak. ABD’de regülasyon eksiklikleri ve SEC davaları sürerken ABD’nin gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi olan IRS, staking gelirlerinin vergilendirilmesi gerektiğini yönünde açıklamalarda bulundu. Ayrıca SEC ve Terraform Lab arasındaki davaya bakan hakim, XRP davasındaki hakimin kararını yanlış bulduğunu, bireysel ve kurumsal kıymet satışlarının arasında hiçbir fark olmadığını açıkladı. Negatif haberler arasında ayrışan haber ise UBER CEO’sunun dün bir programda yakın zamanda Uber’in kripto para ile ödeme kabul edebileceğini duyurmasıydı.

Bu haber akışları kripto piyasasında çok etkili olmasa da Bitcoin’de iki haftadır düşüş trendi ve ardından gelen geçtiğimiz haftanın yatay hareketliliği yatırımcılardaki Bitcoin ilgisini düşürerek altcoinlere yönelmesine neden oldu.

Kripto piyasasının toplam değeri sabah saatlerinde 1,12 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde negatif bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan ALPACA %40’lık yükselişle en çok kazandıran kripto varlık olarak yerini aldı.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin’de hacimsiz görünümün sonunda beklenen düşüş kısmen gerçekleşti. Bitcoin 29.000$ seviyesinin altına geriledi. Küresel piyasalarda olumlu bir hava eserken ve risk iştahı nispeten canlıyken kripto para piyasası son günlerde negatif ayrışıyor. Önce 29.500$ üzerinde direnmeye çalışan ancak başaramayan Bitcoin 29.000$ desteğine geri çekilmişti. Son günlerde bu seviyede yatay fiyatlanmasını sürdüren lider kripto para birimi bu seviyede de tutunamadı.

Sabah saatlerinde 28.720$’a kadar gerileyen Bitcoin %1 civarı düşüş gösteriyor. 28.783$ bölgesi önemli bir ara destek seviyesi konumunda bulunurken aynı zamanda düşen kanalın taban seviyesine denk geliyor. Bu bölgeden alacağı destekle 29.000$’ın üzerine yükselmesi fiyatlamayı pozitife döndürebilir ancak gerek SEC ve Coinbase haberleri gerekse sıkı finansal koşullar kripto para piyasasını zorluyor. 28.783$ ve 28.284$ destek seviyeleri konumundayken 29.082$ bölgesi ilk direnç seviyesi olarak işlev görüyor.

Akropolis (AKRO) Teknik Analiz

Son dönemlerin istikrarlı ve başarılı kripto paralarından olan AKRO, uzun zamandır oluşturduğu yükseliş kanalının içerisinde fiyatlamayı sürdürüyor. Haziran ayında oldukça güçlü bir performans gösteren kripto para, 200 günlük hareketli ortalamaya çekildikten sonra bu bölgeden aldığı destekle birkaç gündür tekrar hareketli. 4 günlük yükselişi %30’u bulan AKRO, dün kanalın orta bandını ve uzun zamandır direnç olarak görev gören 0,0052$ seviyesini de aşmayı başardı.

Bitay’da günün en çok yükselen kripto para birimlerinden biri olan ve şu sıralar bu bölgeden onay almakta olan AKRO için, onay gerçekleştikten itibaren ilk hedef seviyesi 0,006$ ve kanalın üst bandına denk gelen 0,0065$ seviyeleri olarak öne çıkıyor. 0,0052$ desteğinin kaybedilmesi halinde ise 0,0045$ seviyeleri AKRO için görülebilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir