Web 3.0

Bitcoin’e Grayscale-SEC dopingi

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 4 Eylül 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin’e Grayscale-SEC dopingi

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto paralardaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Salı günü varlık yönetim devlerinden Grayscale, SEC davasını kazanmasıyla birlikte Bitcoin 11 gün boyunca devam ettirdiği yatay hareketine son verdi. Haberin ardından Bitcoin 26.000$ seviyelerinden 28.140$ seviyelerine kadar yükseldi, lider altcoin Ethereum da 1.745$ seviyelerini test etti. Diğer altcoinlerde de %5 civarında artışlar beraberinde geldi. Yeni güne Bitcoin 27.300$ seviyelerinde başlarken, Ethereum da 1.700$’ın hemen üzerinde hareketlilik gösteriyor.”

Bilindiği üzere bir seneden uzunca süre önce SEC, Grayscale’ın Bitcoin Trust’ı (GBTC) ETF’e dönüştürme girişimini reddetmişti. Bu kararı doğru bulmayan Grayscale ise konuyu mahkemeye taşımıştı. Uzun uğraşlar sonucu mahkeme kararını SEC’in başvuruyu yeniden gözden geçirmesi yönünde verdi. Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan davasından zaferle ayrılırken, mahkemenin verdiği bu karar ile ABD spot Bitcoin ETF’ine bir adım daha yaklaştı. Bu gelişme ile birlikte Bloomberg analisti, spot Bitcoin ETF’inin onaylanma ihtimalini %75 olarak gördüğünü belirtti. Geçtiğimiz ay da Ripple ile davasını kaybeden SEC, davalarda darbe almaya devam ederken ABD Kongre Üyesi Warren Davidson SEC Başkanı Gary Gensler’ın görevden alınması için çağrı yaptı.

Dün makro gündem yoğundu. ABD 2023 yılının ikinci çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış büyüme verisi  %2,4’ten %2,1’e revize edildi. Bununla birlikte birinci çeyrekte %4,9 artış kaydeden çekirdek kişisel tüketim harcamaları, bu dönemde %3,7 artarak enflasyonist baskıların hafiflediğine işaret etti. Diğer veri ise ADP özel sektör istihdam verisiydi. Veri Ağustos’ta 177 bin kişi ile piyasa beklentilerinin altında artış göstererek işgücü piyasasının ivme kaybettiğine işaret etti. Gelen bu makro verilerle birlikte piyasa Eylül ayında FED’in faizi sabit bırakmasını %88,5 oranında bekliyor. Son olarak yarın yatırım şirketi Bitwise’ın spot Bitcoin ETF başvurusuna ilişkin karar verilecek. Kararın ertelenmesi beklenirken, olumlu bir gelişme Bitcoin’deki yukarı yönlü hareketi desteklemeye devam edebilir.

Haber akışının ve makro verilerin yoğun olduğu şu günlerde kripto piyasasının toplam değeri Bitcoin önderliğinde gelen yükselişle 1,06 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde karışık bir seyir hakim. Son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan CYBER %14’lük yükselişle liderliği alırken, %11 artışla TROY ikinci olarak en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin yatay hareketini %6 üzerinde yükselişle geride bırakırken iki önemli direnç seviyesini kırdı. Bu yükseliş hareketiyle daha önce içerisinde hareketlilik gösterdiği düşen kanalı test etti. Düşen kanalın alt bandından ret alan Bitcoin bu yazı hazırlanırken 27.260$ seviyelerinden alıcı buluyor. Aynı zamanda 200 ve 50 günlük hareketli ortalama seviyelerini de test eden Bitcoin’i bu seviyelerden kar satışlarıyla karşılaştı.

Olası aşağı yönlü hareketliliğin devamında Bitcoin için 27.000$ psikolojik destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ve altında 4 saatlik mum kapanışlarının görülmesi halinde 26.760$ ve 2.6370$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

Olası yukarı yönlü bir harekette ise 27.470$ kritik direnç seviyesi olurken, bu seviyenin kırılması halinde ise düşen kanalın alt bandı 27.740$ seviyesi tekrar test edilebilir.

Ethereum (ETH) Teknik Analiz

Hızlı yükselişin ardından dünü %1.40 düşüşle kapatan Ethereum, yeni güne yeşil mum ile başladı. 1.705$ seviyelerinden alıcı bulan Ethereum, 1.715$ olan direnç seviyesini her ne kadar aşsa da üzerinde kalıcılık sağlayamamış gözüküyor.

Olası yukarı yönlü bir harekette ilk olarak 1.715$ seviyesini kırması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması önemli olacaktır. Ardından hem 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan hem de düşen kanalın alt bandına denk gelen 1.761$ seviyesini test etmesi beklenebilir.

Olası aşağı yönlü bir harekette ise destek olarak 1.700$ psikolojik destek seviyesi, ardından da 1.637$ seviyesinin çalışması beklenebilir. Bu seviyelere tutunmaması halinde ise 1610$ bir sonraki destek seviyesi olarak karşılanabilir.

 

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir