Web 3.0

Bitcoin’in yükseliş trendini sürdürmesi bekleniyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 12 Mayıs 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin’in yükseliş trendini sürdürmesi bekleniyor

Bitfinex, Alpha Raporu’nu yayımladı.

Uzmanlar, piyasaların Fed’in sıkılaştırıcı faiz politikalarına itirazlara rağmen ekonomi yönetimine güvenin devam ettiğini vurguluyor. Geleneksel piyasaları yakından takip eden kripto ekosisteminde ise Bitcoin’e ilişkin önemli gelişmeler yaşanıyor. Böylesi bir dönemde dijital token alım satım platformu Bitfinex tarafından yayımlanan Alpha Raporu; piyasaların Fed’e bakışı, madencilerin Bitcoin’e yaklaşımı ve sektörün genel seyrine yönelik önemli detayları içeriyor.

Fed tarafından alınan son faiz kararı, Fed’in para politikasıyla piyasaların öngördüğü arasında keskin bir ayrışma olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz hafta politika faizini 25 baz puan artıran Fed, faiz oranını yüzde 5 – 5,25 aralığına çekerken ileride muhtemel bir duraklamanın söz konusu olabileceğini değerlendiriyor. Ancak bu konu özelinde enflasyon oranlarına bakılacağı ve enflasyonunun yeterli düzeylere düşmemesi halinde faiz oranlarını tereddütsüz olarak artırabileceği konuşuluyor.

Piyasalar, Fed’in ekonomiyi başarıyla idare etmeyi sürdüreceğine inanıyor

Bunun karşılığında piyasalar, yıl sonuna gelmeden politika faizinde 75 baz puanlık indirim öngörüyor. Bankacılık sektörünün bazı bölümlerine ilişkin kaygıların devam etmesine ve işgücü piyasasında yumuşamaya işaret eden son verilere rağmen varlıkların fiyatları olması gerekenden daha stabil duruyor. Görünüşe göre piyasalar, enflasyonun yeterli düzeye düşmemesi durumunda daha sert tedbirlere başvurulması gerekebileceğine itiraz etseler bile Fed’in ekonomiyi başarıyla idare etmeye devam edeceğine inanıyor.

ABD’de imalat sektörü daralmaya devam ediyor

Tüm yıl boyunca süren sıkılaştırma önlemleri etkisini gösterirken, ABD’deki açık iş pozisyonları üst üste üçüncü ayda da düşüş gösterdi. İşten çıkarmalar ise son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, Fed’in uzun süredir devam eden enflasyonla mücadele politikası açısından oldukça iyi bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Ancak ABD’de imalat sektörü de daralmaya devam ediyor, son verilere göre üst üste altıncı ayda da imalat faaliyetlerinin gerilediği görülüyor. Bu alanda yaşanan gerilemenin en önemli sebpleri; talebin zayıflaması, stokların artması ve tüketici harcama kalıplarında görülen değişim olarak öne çıkıyor.

Kripto piyasaları, geleneksel piyasalara benzer şekilde yükseliş yönünde göstergelere sahip olsa bile stabil seyrini koruyor. Son zamanlarda meme coin’e olan ilginin aşırı derecede artması ve BRC-20 token işlemlerinin yükselmesi sebebiyle Bitcoin ağ işlem ücretleri 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Madenciler, BTC’ye olan güveni devam ediyor

Bitcoin ağ istatistikleri de tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşırken, günlük Bitcoin işlemlerinin sayısı 680 bini geçerek 2017 ve 2021 boğa piyasaları sırasında kaydedilen rekorları kırdı. Bununla birlikte, Bitcoin ağının hashrate’i saniyede 420 ile tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşarak, madencilerin Bitcoin’in gelecekte değer kazanacağı yönünde olan güvenini gösterdi.

Sıfır olmayan BTC bakiyeleri 46 milyonla tarihi zirveye ulaştı

BTC için öngördüğümüz boğa senaryo göstergelerine piyasa oynaklığının muhtemelen kısa vadede bastırılmış olmasını da ekleyebiliriz. Geçen haftaki Fed faiz artışının ardından fonlama oranları büyük ölçüde nötr kalırken, diğer bir yandan likidasyonlar 34 milyon dolar gibi oldukça düşük miktarlarda seyretti. Yakın dönemde, likidasyon kaynaklı dalgalanmaların yaşanması ve Bitcoin’in yılbaşından bu yana devam eden yükseliş trendini sürdürmesi bekleniyor. Tüm bu gelişmeler yoğun seyreden kripto gündemine rağmen gerçekleşiyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir