Web 3.0

BitMEX, ETF başvurularına ilişkin açıklama yaptı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 18 Temmuz 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
BitMEX, ETF başvurularına ilişkin açıklama yaptı

BitMEX CEO’su Stephan Lutz ETF’lerin kripto para piyasalarına muhtemel etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uzmanlar, ETF başvurularının kabulüne yönelik olasılıkları değerlendirmeyi sürdürüyor. Piyasadaki yatırımcılar ise başvuruların kabul edilmesi hâlinde sektörün muhtemel gidişatını merakla bekliyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan global kripto para borsası BitMEX CEO’su Stephan Lutz, görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

Kripto para piyasalarındaki aktörlerin, yatırımcılara portföy çeşitliliği sağlamak amacıyla oluşturulan ve borsalarda işlem gören yatırım fonlarına (ETF) yönelik başvuruları yakından takip ediliyor. Uzmanlar, söz konusu başvuruların gelecek dönemde olumlu yönde sonuçlanmasıyla birlikte, yatırımcılar için önemli avantajlar sağlanacağını değerlendiriyor. Bu avantajların başında ise ekosistemdeki yatırımcıların kripto varlıklara erişim noktasında elde edeceği kolaylıklar geliyor. Böylesi bir dönemde, ETF’lerin kripto para piyasalarına muhtemel etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan BitMEX CEO’su Stephan Lutz görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

Kripto para birimine yönelik ETF uygulamaları bir süredir gündemde ve halihazırda Hong Kong ve Almanya gibi ülkelerdeki belirli yetki alanlarında onaylanmış durumda. Bu kapsamda, BlackRock gibi önde gelen bir varlık yöneticisi tarafından ihraç edilen ve ABD borsasında yer alan bir ETF olasılığı, birçok olumlu çıktıya neden olabilecek daha geniş bir ilgiyi vurguluyor.

“ETF’ler kriptoları daha erişilebilir hale getiriyor”

ETF’ler, kripto para birimlerini doğrudan tutma niyetinde olmayan, ancak fiyat konusunda risk ve volatilite arayanlar için kolay bir araç sağlıyor ve böylece kripto paralarla ilgilenen herkes için daha erişilebilir hale getiriyor. Ancak altında yatan saklama teknolojisini yönetme konusunda ise tamamıyla rahat bir alan sağlamıyor.

Sonuç olarak, ETF risklerini yönetme konusunda rahat olan ve kendilerini varlık sınıfı kripto para biriminin volatilitesine maruz bırakmak isteyen yatırımcıların hızlıca alana yönelmesini beklemeliyiz. 

“Piyasalardaki yatırımcı iştahı artabilir”

Bununla birlikte, çeşitliliğin sunduğu geniş yatırım imkânları, kullanıcıların şahsi varlıklarının yönetimini sağlamalarını daha kolay bir hâle getirebilir. Bu durum hem orta hem de uzun vadede piyasalardaki yatırımcı iştahını artıran bir unsur olarak öne çıkabilir. 

Özellikle yatırımcı davranışları düşünüldüğünde yatırımcılara sunulan alternatiflerin arttığı bir konjonktürde, daha fazla yatırımcının piyasalara gireceğini söylemek oldukça mümkün. 

Tüm bunlar ışığında, ETF’lerin kabulüyle ilgili yetkili merciler tarafından gerekli adımlar atıldığında piyasalardaki varlıklara erişimin daha iyi konuma geleceğini, bununla birlikte yatırımcı sayısında da ciddi artışlar göreceğimizi ifade edebiliriz.”

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir