Web 3.0

Blockchain Ekosisteminde Yapay Zekânın Rolü

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 17 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Blockchain Ekosisteminde Yapay Zekânın Rolü

Binance, yapay zekânın blockchain ekosisteminin gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğine ilişkin öngörülerini paylaştı. 

Geçtiğimiz Nisan ayında kullanıcıların doğru bilgiye erişimini kolaylaştırmak amacıyla ChatGPT destekli yapay zekâ aracı Binance Sensei’yi Binance Academy’de kullanıma sunan Binance, yapay zekânın blockchain ekosisteminin gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğine ilişkin öngörülerini paylaştı.

Binance’e göre yapay zekâ teknolojilerinden yararlanmak için blockchain sisteminin iki önemli avantajı bulunuyor: Açık kaynaklı olması ve büyük miktarda veriyi barındırması. Blockchain’in işbirlikçi doğası yapay zekânın sistemi geliştirmesinin önünü açarken, yapay zekâ büyük verinin daha hızlı ve verimli bir şekilde analiz edilmesine yardımcı olacak.

Blockchain geliştiricileri yapay zekâyı nasıl kullanabilirler?

Yapay zekâ, blockchain ekosisteminde belli başlı alanlardaki çalışmaları oldukça kolaylaştıracak. Binance bu alanların başında ‘Veri ve Pazar Analizi’nin geldiğine dikkat çekiyor. Bir blok zinciri oluşturmadan önce geliştiricilerin blok zincirinin hangi özellikleri sunması gerektiğini belirlemesi; bunu belirleyebilmek için ise kullanıcıların ihtiyaç ve taleplerini bilmeleri gerekiyor. Binance, yapay zekânın veri toplama ve analiz etmedeki hızıyla geliştiricilere projelerinde oldukça zaman kazandıracağını belirtiyor.

Yapay zekâ etkisinin hissedileceği bir diğer alan ‘Akıllı Sözleşmeler’. Blockchain sisteminin yapı taşlarından olan akıllı sözleşmenin kurallarını ve işlemlerini tanımlamak için zaman ve emek yoğun bir kodlama süreci gerekiyor. Binance, yapay zekânın yalnızca kodlamada değil, kodun test edilmesinde de geliştiricilerin iş yükünü hafifleteceğinin altını çiziyor.

Blockchain gibi karmaşık bir sistemdeki hata tespitini el yordamıyla yapmak oldukça zaman alan bir süreç olmakla birlikte pahalıya mâl olabilir. Yapay zekâ, kodun doğruluğunu ve güvenilirliğini sağlamak için testler oluşturabilir; basit hataları kolayca ayıklayabilir. Ayrıca veri analiziyle sistemdeki hataları izlemek ve kaydetmek üzere programlanabilir.

Buna ek olarak yapay zekânın farklı senaryoları simüle edebilme yeteneğine işaret eden Binance, bu sayede hataların ve güvenlik açıklarının önceden tahmin edilerek blockchain koduna yerleştirilmeden önce giderilebileceğini ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunulabileceğini ifade ediyor. Öte yandan blockchain’de operasyonel verimliliği artıran yapay zekâ, aynı zamanda sistemi optimize ederek maliyetlerin de düşmesini sağlayacaktır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir