Web 3.0

Dijital Varlıklar Nasıl Korunur?

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 5 Aralık 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Dijital Varlıklar Nasıl Korunur?

Ledger, kripto kullanıcılarına varlıklarının güvenliğini kontrol altına almada çözüm önerileri sunuyor.

Kripto alım satım platformları çok tercih edilen bir yöntem olsa da çeşitli riskleri barındırıyor. Bir kripto borsasında meydana gelecek iflas ya da hack’lenme durumu, tüm dijital varlıkların ortadan kaybolacağı anlamına geliyor. İddialara göre, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in CEO’sunun istifasıyla birlikte platformdan 1,5 milyar dolarlık para çıkışı gerçekleşti. Bu durum, kripto sahiplerinin varlıkları üzerinde tam kontrol sağlayamadığını gösteriyor. Ledger donanım cüzdanları kullanmak ise dijital varlıkları korumanın en güvenli yolu olarak karşımıza çıkıyor.  Ledger, kripto kullanıcılarına varlıklarının güvenliğini üçüncü kişinin inisiyatifine bırakmadan kişisel kontrol sağlama imkanı sunuyor.

Pandemi sırasında popüler bir yatırım aracı haline gelen kripto para, birçok avantaj sağlasa da çoğu zaman kritik varlıklar olarak kabul ediliyor. Birden çok alım satım platformunun bulunması, güvenlik noktasında çeşitli risklere neden oluyor. Öyle ki birtakım iddialar, dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’ten 1,5 milyar dolarlık para çıkışı olduğu yönünde. Dolandırıcılık suçuyla soruşturma açılan Binance CEO’su, istifa ederek 4,3 milyar dolar ceza ödeyeceğini bildirdi. Bu durum, özel anahtarı bulunmayan kripto kullanıcılarının varlıklarına erişmek için sadece platforma güvendiği anlamına geliyor. Kripto kullanıcıları, varlıkları üzerinde söz sahibi olamadığı gibi kriptolarını geri de alamıyor ve tüm kontrolü üçüncü kişilere bırakıyor. Herhangi bir borsa platformunun iflas etmesi ya da hacklenmesi durumunda soğuk bir donanım cüzdanına sahip kullanıcılar ise risklerden etkilenmiyor. Üçüncü tarafı sürece dahil etmeden varlıklar üzerinde tam kontrol sağlama yolunun en başında Ledger donanım cüzdanları geliyor.

Soğuk Cüzdanlar ile Dijital Varlıklarınız Güvende

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren soğuk depolama sistemi, uzun vadeli olarak kripto para yatırımı yapan kullanıcılar ve milyonlarca dolarlık fonlar yöneten kurumsal emanet hizmetlerine kadar geniş bir kesim tarafından tercih edilen çevrim dışı kripto varlık depolama yöntemi olarak öne çıkıyor. Kripto varlıklarını uzun süre dokunmadan güvenli bir şekilde muhafaza etmek isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan olan soğuk cüzdanlar, hırsızlık ve güvenlik ihlali gibi durumlara karşı da yatırımcıları güvende hissettiriyor. Kişiye özel kullanım hizmeti sunarak bir USB bellekte saklanabilen dijital varlıklar, taşınması ve korunması da oldukça kolay ürünler olarak göze çarpıyor.

Bugüne kadar satılan 5 milyonun üzerinde cüzdanla dünyadaki dijital varlıkların yüzde 20sinden fazlasını güvence altına alan Ledger, soğuk cüzdan kullanımının kripto para dünyasında işlem yapan kullanıcılar açısından son derece önemli ve gerekli olduğunu vurguluyor. Soğuk cüzdanların internete bağlı olmaması kullanıcılar açısından ek bir güvenlik duvarı sağlıyor. Doğal olarak, dışardan müdahaleye kapalı hale gelen soğuk cüzdanlar kullanıcılar açısından da güvenle dijital varlıklarını saklamaları için önemli bir seçenek olarak göze çarpıyor. Borsaların ve diğer sıcak cüzdanların aksine donanım cüzdanları siber saldırılara karşı daha güvenilir olarak değerlendiriliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir