Web 3.0

FED faizi sabit bıraktı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 21 Eylül 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
FED faizi sabit bıraktı

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz piyasa gelişmelerini değerlendirdi.

“Haftanın en önemli gelişmelerinden biri olan FED’in faiz kararı beklentilere paralel olarak sabit kaldı. Ardından FED Başkanı Powell’ın konuşmasında “Uygun olması halinde faiz oranlarını daha da artırmaya hazırız” demesi ABD borsalarıyla birlikte kripto piyasasında da geri çekilmelere neden oldu. Bitcoin 26.800$ seviyelerini test ederken, Ethereum 1.604$’ı gördü. Faiz kararının sabit bırakılması 12 Eylül’den beri fiyatlanırken, karar ardından kar satışları beraberinde geldi. Yeni günde ise ufak toparlanmalar var.” 

FED yaptığı açıklamada, “Son göstergeler ekonomik aktivitenin sağlam bir hızla genişlediğini gösteriyor. İstihdam kazanımları son aylarda yavaşladı ancak güçlü kalmayı sürdürüyor. İşsizlik oranı düşük kalırken, enflasyon ise hala yüksek.” derken FED Başkanı Powell ise “Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefimize doğru indiğinden emin olana kadar politikayı kısıtlayıcı bir seviyede tutmayı planlıyoruz.” sözleri ile karar hakkında görüşlerini dile getirdi.

Ardından piyasadan, mevcut %5,5’lik hedef oranın henüz fiyatlanmadığını ve mevcut oranın en az birkaç ay daha piyasayı olumsuz etkileyebileceğini yönünde yorumlar geldi. İlerleyen süreçte yüksek faiz oranları ekonomiye baskı yaptıkça faiz artırım ihtimali azalmasının Bitcoin’i desteklemesi bekleniyor. Piyasalar 1 Kasım’da gelecek olan faiz kararının sabit bırakılmasını %70 oranında bekliyor.

Lider kripto para Bitcoin, 26.820$ üzerinde kalıcılık sağlaması şimdilik pozitif gözüküyor. Anlık 27.000$ olarak fiyatlanan Bitcoin için 26.800$ desteği hala kritik bir konumda. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece hedef seviye olarak 27.470$ karşımıza çıkıyor. Ethereum ise anlık 1618$ seviyesinden alıcı bulurken 1.600$ üzerinde tutunması halinde yukarı yönlü hareketle 1654$ çıkabilir.

Kripto para haberlerinde bugün medyaya düşen önemli bir gelişme vardı. 2014 yılında Mt.Gox’un yaşadığı siber saldırı sonucunda 850 bin adet Bitcoin’i kaybolmuştu. Şirketin daha önce 31 Ekim 2023’te yapacağını açıkladığı ödemelerin süresi uzatılarak, 31 Ekim 2024’e ertelendiği açıklandı. Bu açıklamanın ardından (ödemelerinin yapılmasıyla beraber) piyasada oluşacak satış baskısı korkusu azaldı.

Son olarak yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde kısmi negatif bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan AUCTION %32’lük yükselişle liderliği alırken, %28 artışla IMX ikinci ve %8’lik hareketiyle onu takip eden 1INCH ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

ImmutableX (IMX)

Günün en çok yükselen kripto parası olan IMX, sabah saatlerinde %27 primle 0,7$ seviyelerinden alıcı buluyor. Gün içinde %50’nin üzerinde bir prim yaparak 0,85$’ı test eden IMX, yaklaşık 5 ayın en yüksek seviyelerine ulaşmayı başardı. Teknik olarak dokuz ayın en düşük seviyelerinde konsolide olmasının ardından 0,5$ seviyelerinde güç toplayarak sert yükseliş yaşayan IMX, 0,7$ seviyelerini kendisine destek haline getirmesinin ardından 0,77$, 0,84$ ve 0,9$ seviyelerindeki dirençleri hedefleyebilir. Dolayısıyla yukarı doğru %20’lik bir yukarı potansiyel bulunmakta. Aşağıda ise önce 0,67$, ardından 0,62$ bölgeleri destek görevi görüyor.

Bounce Finance Governance (AUCTION)

Günün bir diğer kazandıran kripto paralarından olan AUCTION, gün içinde dalgalı seyirleriyle öne çıkan kripto paralardan biri. 4,15$ desteğinde uzun zamandır fiyatlanan ve bu bölgede güç toplayan AUCTION, 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 5$ bölgesinden aldığı destek ile güçlü bir yükseliş hareketi başlattı. Önündeki direnç seviyelerini hızlı bir şekilde aşmayı başarmasının ardından dün %20, bugün ise %25’in üzerinde bir yükseliş kaydetti. Şu anda 7,5$ bölgesinden alıcı bulan AUCTION için 8$ ve 8,8$ bir sonraki direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkarken aşağıda 7$ ve 6,3$ seviyeleri destek bölgesi konumunda.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir