Yatırım

Finberg, “Get Together” etkinliğinde girişimcilerle buluştu

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 26 Ekim 2023
  • Okuma süresi: 5 dakika
Finberg, “Get Together” etkinliğinde girişimcilerle buluştu

Finberg düzenlediği “Get Together” etkinliğinde ekosisteminde yer alan girişimcilerle buluştu.

Türkiye’nin fintek odaklı ilk kurumsal girişim sermayesi olarak yola çıkan ve girişim sermayeleri yönetim şirketi haline gelen Finberg, bugüne kadar 42’si girişim ve 10’u fona olmak üzere toplam 62 milyon dolar değerinde yatırım yaptı. İlk dönemde yatırım yaptığı girişimlerin tamamından başarıyla çıkış yapan Finberg, dönüşüm yolculuğunda da önemli bir adımı başarıyla tamamlamış oldu.

Finberg, Swissotel The Bosphorus İstanbul’da düzenlediği etkinlikte yatırım yaptığı girişimlerin kurucuları ve VC fon yöneticileri ile Fiba Grubu şirketlerinin üst düzey yöneticilerini bir araya getirdi. Finberg, 2024 yılında girişimcilerin asıl potansiyellerini ortaya çıkarabilmeleri için çalışacaklarını belirterek, geçirdiği dönüşümü ve gelecek yol haritasını “Maximize The Potential” vurgusu ile paylaştı.

Finberg Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Elgin açılış konuşmasında şu noktalara değindi: “Finberg’te yola çıkarken diğer fonlardan ayrışarak önceliğimizi girişimciler olarak belirledik.  Fibabanka’nın kurumsal girişim sermayesi olarak başladığımız bu yolculukta, değişen ihtiyaçlar ve dolayısıyla değişen stratejimiz bizi yatırım yelpazemizi genişletmeye ve farklı fonlar kurmaya yöneltti. Tüm bunları yaparken girişimcilerin en çok ihtiyaç duyabilecekleri alanları ve sinerji fırsatlarını düşünerek ilerledik. Geldiğimiz noktada sadece Fibabanka’nın değil, Fiba Grubu’nun diğer şirketlerinin de desteğiyle daha güçlü bir yapı ile ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde ana hedefimiz, etkinlikte de üzerinde durduğumuz “Maximize The Potential” vurgusuyla, hem Finberg olarak yatırım kaslarımızı daha da güçlendirmek hem de girişimcilerimizin asıl potansiyellerini ortaya koymalarını sağlayacak desteği sağlamak. Bunun başında da girişimcilerimiz için, globalde girişim ve yatırım ekosisteminin kuvvetli parçası olabilecekleri bağlantıları kurmak geliyor. Bu vizyonla, fonların fonu (Fund of Funds) yapısını benimseyerek dünya genelinde çeşitli fonlara yatırım yapıyoruz. Bugüne kadar potansiyeli yüksek girişimcileri keşfetmeye çalıştık. 2024’te de bunu sürdürürken bir parçamız olan girişimcilerin de gerçek potansiyelini gün yüzüne çıkarmaya odaklanacağız.”

Ardından Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ve Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert yaptıkları sohbette, girişimcilerin potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine ve Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişebilmesine yönelik değerlendirmelerde bulunarak, girişimcilerle de fikir alışverişi yaptılar.

Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin dünya ekonomisi ve Türkiye özelinde güncel makro ekonomik koşullara ilişkin izlenim ve görüşlerini paylaşarak, girişimcilik dünyasını etkileyebilecek gelişmeler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Özyeğin, şunları söyledi: “Girişimcilerimizin, ülkenin sürdürülebilir kalkınmasında kritik bir rol üstlendiği kanaatindeyim. Finberg’in ana kurulma amacı, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine katkı sağlamaktı. Finberg’in geldiği bu noktadan ve yaptığımız yatırımlardan da bunu başardığımızı görüyorum ve bundan çok memnunum. Finberg’in ulusal ve uluslararası düzeydeki açılımları, yatırımları ve girişimciliğe getirdiği farklı bakış açısıyla her yıl başarılarını artırarak devam ettireceğinden eminim.”

Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Fibabanka olarak, 2017 yılından bu yana amacımız; teknolojiyi kullanan, veriye dayalı karar alan ve yaygın müşteri ağına sahip dijital banka olmak. Bunun temelini ise IT yatırımlarımız ve kendimizi bir bankanın ötesinde teknoloji şirketi olarak konumlandırmamız oluşturuyor. Teknoloji yatırımlarımız son 2-3 yıldır her sene ikiye katlanıyor. Hem bu dijitalleşme stratejimiz hem de finansal bakış açımız kapsamında finteklerle iş birliğine odaklanarak 2018 yılında Türkiye’nin ilk fintek odaklı girişim sermayesi Finberg’i kurduk. Finberg, girişim ekosistemiyle kurduğumuz en güçlü bağımız oldu. Fibabanka ve Finberg sinerjisi girişimciler için de önemli bir avantaj sağlıyor. Yatırım yaptığımız girişimlerin ürünlerini kullanmaya en sıcak bakan bankayız. Çift taraflı bir bakış açımız bulunuyor; biz onların ürünlerini kullanalım, onlar da bizim ürünlerimizi ve alt yapımızı kullansın. Çünkü girişimciler sadece yatırım aramıyor; onlar için know-how, iş birlikleri ve finansman ihtiyacı da büyük önem taşıyor. Biz de Finberg ve Fiba Grubu şirketleri ile birlikte hem ekosistemi genişletmek hem de ülkedeki yatırımlara bilgi, tecrübe ve network aktarımı sağlayabilmek için desteğimizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de finteklerin yanı sıra siber güvenlik, perakende teknolojileri gibi farklı alanlarda da girişimcilik ekosistemine yatırımlarımız devam edecek.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir