Yapay Zeka

Google’ın Yapay Zeka Harcamaları 100 Milyar Doları Aşabilir

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 16 Nisan 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
Google’ın Yapay Zeka Harcamaları 100 Milyar Doları Aşabilir

DeepMind’ın CEO’su Demis Hassabis, Google’ın Yapay Zeka Harcamalarının 100 Milyar Doları aşabileceğini açıkladı.

Google’ın yapay zeka alanında yaptığı yatırımların 100 milyar doları aşacağı belirtildi. DeepMind’ın CEO’su Demis Hassabis, Pazartesi günü Vancouver’da düzenlenen bir TED Konferansı’nda konuşurken, Microsoft ve OpenAI tarafından planlanan ve “Stargate” olarak bilinen yapay zeka süper bilgisayarının maliyetinin 100 milyar dolar olduğuna dair yakın zamanda çıkan haberlere değindi. Hassabis, “Belirli rakamlarımız hakkında konuşmuyoruz ama zamanla bundan daha fazlasını yatırıyoruz,” dedi ve bu yorumlar Bloomberg News tarafından rapor edildi.

Google’ın yapay zeka alanında yatırımları, DeepMind CEO’su Demis Hassabis’in açıklamalarına göre 100 milyar doları aşacak. Hassabis, bu büyük yatırımın, yapay zekanın gelişimine ve özellikle genel yapay zeka (AGI) gibi ileri teknolojilere ulaşılmasına olanak tanıyacağını belirtti. Google’ın bu alandaki yatırımları, OpenAI ve Microsoft gibi diğer teknoloji devlerinin de benzer büyük ölçekli projelerle yapay zeka alanında rekabet etmeleriyle birlikte, yapay zekanın ticari uygulamalarının yanı sıra tedarik zinciri optimizasyonu ve kişiselleştirilmiş pazarlama gibi alanlarda devrim yaratma potansiyeline işaret ediyor. Bu yatırımlar aynı zamanda, yapay zekanın iş gücü üzerindeki etkileri gibi önemli konuların da altını çiziyor, bu da yapay zekanın yaygınlaşmasının hem fırsatlarını hem de zorluklarını gözler önüne seriyor.

 

Google’ın Yapay Zeka Harcamaları 100 Milyar Doları Aşabilir

2010 yılında DeepMind’ı kurduktan dört yıl sonra Google tarafından satın alınan Hassabis, potansiyel yapay zeka yatırımı hakkında daha fazla detay vermedi. Ayrıca, Google’ın bilgisayar gücünün Microsoft gibi rakiplerinden daha üstün olduğunu belirtti. Hassabis, “2014 yılında Google ile işbirliği yapmamızın nedenlerinden biri, Genel Yapay Zeka’ya (AGI) ulaşabilmek için çok fazla hesaplama gücüne ihtiyacımız olacağını bilmemizdi,” dedi ve insan zekasını aşan yapay zeka anlamına gelen yapay genel zeka (AGI) kavramına atıfta bulundu. “Ve bu gerçekleşti. Google hala en fazla bilgisayara sahip.”

Hassabis, OpenAI’nin ChatGPT yapay zeka modeli tarafından başlatılan yoğun ilginin, halkın teknolojiye hazır olduğunu gösterdiğini, ancak yapay zeka sistemlerinin hala hatalara açık olduğunu ekledi. PYMNTS’in bu ayın başlarında yazdığı gibi, “Stargate” projesi, yapay zekanın yenilikleri teşvik etme ve ticaretin geleceğini belirleme rolünün artan önemini vurguluyor. Uzmanlar, teknoloji devlerinin yapay zeka araştırma ve altyapısına büyük yatırımlar yapmalarıyla, kişiselleştirilmiş pazarlama ve tedarik zinciri optimizasyonu gibi alanlarda sofistike yapay zeka sistemlerinin devrim yaratabileceğine inanıyor.

Decentralize edilmiş yapay zeka modelleri platformu FLock.io’nun kurucusu ve CEO’su Jiahao Sun, PYMNTS ile yaptığı röportajda, “İş gücü ve işler üzerindeki olası etkileri düşünmek önemlidir,” dedi. “Yapay zeka, çok modlu hale gelip ticarete entegre oldukça, şu anda kolayca ‘chatbot’ arayüzüne dönüştürülemeyen endüstrileri otomatikleştirebilir; örneğin imalat, sağlık, spor koçluğu gibi.”

Microsoft ve OpenAI’nin 100 milyar dolarlık projesi, yapay zeka çiplerinin daha kıt hale gelmesine ve donanıma sınırlı erişim nedeniyle daha fazla işletme ve hükümetin geride kalmasına neden olarak fiyat artışlarına yol açabilir. AI şirketi NeuReality’nin CEO’su ve kurucu ortağı Moshe Tanach PYMNTS’e verdiği demeçte, Stargate gibi projelerin kısa vadede ticareti ileriye taşıyacağını ekledi. “Yerleştirilen donanım, daha fazla yapay zeka projesini, özelliğini ve kullanım durumunu destekleyecek, Microsoft’un tüketilebilir fiyatlarla sunmasını sağlayacak ve bu erişilebilir yapay zeka teknolojisi üzerine inşa edilen ikincil kullanım durumları ile tüketici tarafında yenilikleri teşvik edecek,” dedi Tanach.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir