Yapay Zeka

Kripto Para Ekosisteminde Yeni Trend Yapay Zeka

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 1 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 5 dakika
Kripto Para Ekosisteminde Yeni Trend Yapay Zeka

Yapay Zeka, Kripto Para Ekosisteminde Yeni Trend Olarak Öne Çıkıyor.

Yapay zeka (AI), 2023 yılında sadece iş dünyasını ve haber manşetlerini değil, kripto para ekosistemini de etkisi altına almış durumda. Yapay zeka odaklı kripto para projelerinin piyasa değeri 6 milyar dolar sınırına yaklaşırken, bu alanda üretilen proje sayısı 80’i aşmış bulunuyor.

Collins Sözlüğü tarafından 2023 yılının kelimesi olarak seçilen yapay zeka, artık kripto para ekosisteminin de dönüşümüne öncülük ediyor. Yılbaşında 1,1 milyar dolarlık piyasa değeriyle başlayan AI odaklı kripto para birimleri, aralık ayında 7 milyar dolarlık bir zirveyi gördü, ancak sonrasında yaşanan piyasa düşüşü ile bir miktar geriledi.

Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez konuya ilişkin açıklamasında, yapay zekanın, özellikle ChatGPT ve Midjourney gibi araçların gösterdiği potansiyel ile teknoloji sağlayıcılarının peş peşe AI araçlarını ve yardımcı pilotlarını duyurmasıyla geniş bir alana yayıldığını belirtti. Bu genişleme, kripto para ekosisteminde de kendini gösteriyor.

2023’te AI odaklı kripto para birimlerinin yıllık performansı %500’ün üzerinde büyüme gösterdi. Kafkas Sönmez, blokzinciri teknolojisinin sadece kripto para birimleri ve ticareti ile sınırlı kalmayıp, daha geniş ve karmaşık bir ekosistemi ifade ettiğini, akıllı sözleşmeler, Web3, Katman 2 gibi teknolojilerle blokzincirinin devrim niteliğinde bir kavram haline geldiğini ifade etti. Yapay zeka, büyük veri, gelişmiş analitikler gibi teknolojilerle blokzinciri arasında artan kesişmelerin gelecekte daha da sıklaşacağına işaret etti.

CoinGecko tarafından yapılan araştırmaya göre, katılımcılar 2023 yılının en popüler kripto teması olarak %11,3’lük payla yapay zekayı gösterdi. Kafkas Sönmez, bu ilginin sadece işlem hacimleri ve piyasa değeriyle değil, yatırımcı algısıyla da anlaşıldığını vurguladı.

Akash Network ve Render gibi yapay zeka odaklı kripto para birimlerinin yükselişi, Gate.io’nun bu alandaki ilgisini ve Türkiye’deki yatırımcılara TRY işlem çiftinde işlem yapabilme olanağını sunma çabasını gösteriyor. Kafkas Sönmez, yapay zekanın kurumsal benimsemesinin yeni teknolojilere olan ihtiyaçla birlikte AI odaklı alanda 2024’te de önemli bir büyüme beklediklerini ve piyasalardaki geçici gerilemeye rağmen bu alandaki potansiyelin devam ettiğini belirtti.

Haberin detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 

2023’ün en popüler kripto temaları içinde yapay zeka öne çıktı  

Dünyanın en büyük bağımsız kripto veri toplayıcısı olarak faaliyet gösteren CoinGecko tarafından yapılan araştırmada, katılımcılara 2023’ün en popüler kripto teması da soruldu. Verilen yanıtlar içinde yapay zeka, %11,3’lük payla birinciliği üstlendi. Yapay zeka odaklı kripto para birimlerine yönelik ilginin yalnızca işlem hacimlerinden ve piyasa değerinden değil, yatırımcı algısından da anlaşılabildiğine dikkat çeken Kafkas Sönmez, “Geçtiğimiz yıl, 2023’ün başında gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı Davos 2023’te odakta kripto ve blokzinciri vardı. Bu yılın zirvesine ise yapay zeka konusu damga vurdu. Küresel şirketler yöneten 4 CEO’dan üçü, üretken yapay zekanın önümüzdeki üç yıl içinde iş süreçlerini önemli ölçüde değiştirmesini bekliyor. Tüm bunlar, tesadüfün ötesinde, bir dönüşümün başlangıcına işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

 

En popüler yapay zeka kripto para birimlerini sunuyoruz”

CoinGecko tahminlerine göre Akash Network (AKT) 2023’te %1.247’lik yükselişle, Render (RNDR) ise 12 kat fiyat artışıyla 2023’ün en iyi performans gösteren yapay zeka odaklı kripto para birimleri oldu. 1.800’den fazla kripto para birimini 14 milyonu aşkın kullanıcıyla buluşturan ve dünyanın önde gelen kripto para borsaları arasında ilk 10’da yer alan Gate.io olarak kripto dışındaki gelişmeleri de takip ettiklerini de dile getiren Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Listeleme bakımından küresel rakiplerinin hepsini geride bırakmayı başaran, hatta ikinci sıradaki rakibinden 2,5 kat daha fazla kripto para birimi listeleyen Gate.io, piyasa değeri açısından öne çıkan ve ekosistemde ses getiren tüm kripto para birimlerini kullanıcılarıyla en hızlı biçimde buluşturmak için çalışıyor. Türkiye’de de yapay zeka odaklı kripto para birimlerini listeliyor, hatta yatırımcılarımıza mümkün olduğunca TRY işlem çiftinde işlem yapabilme olanağı tanıyoruz. Yapay zekanın kurumsal benimsemesiyle yeni teknolojilere ihtiyaç duydukça, yapay zeka odaklı bu alanda önemli bir büyümeyi 2024’te de bekleyebiliriz. Piyasalardaki spot Bitcoin ETF kaynaklı son gerileme yapay zeka odaklı projeleri de etkilemiş olsa da, burada bir potansiyelden söz etmek mümkün.”

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir