Web 3.0

Kripto para piyasası 30.000$ bölgesinde

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 20 Temmuz 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Kripto para piyasası 30.000$ bölgesinde

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak kripto para piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Son günlerde 30.000$ ve 31.000$ bölgesinde sıkışan ve iki gündür 29.500$’a kadar gerileme kaydeden Bitcoin, bu bölgeden tepki almayı başarıyor ve genel olarak volatilenin düşük seyrettiği yeni günde gelen tepki alımlarıyla 30.000$’ın hemen üzerinde alıcı buluyor. Ethereum da 1.900$ seviyelerinde fiyatlanıyor. İlk 10 kripto para biriminde fiyatlama karışık devam ederken kripto para piyasasının toplam değeri 1,2 trilyon dolar civarında.” 

Çin’den gelen olumsuz büyüme verileri, artan faiz oranlarının kısıtlayıcı etkilerinin gecikmeli yansımaları, ABD’de Nasdaq borsasındaki büyük şirketlerin bilanço dönemleriyle ilgili nispeten olumsuz beklentiler ve SEC ile alakalı gelişmeler kripto para sektöründe risk iştahının düşük seyretmesine neden oluyor. Ripple (XRP) ise son günlerde olduğu gibi olumlu ayrışıyor. Geçen haftaki keskin yükselişin ardından 0,74$ bölgesinde yatay seyreden Ripple, dün yargıç Sarah Netburn’un “SEC ile Ripple’nin uzlaşmaya varması gerekiyor” yönlendirmesinin ardından tekrar yönünü yukarı çevirdi. %8’e varan bir yükseliş yaşayan Ripple tekrar 0,8$ bölgesini test etti.

Ek olarak SEC, bugünlerde piyasanın ana gündemini oluşturmaya da devam ediyor. Son olarak Binance ve Coinbase borsalarına yönelik soruşturma ve denetlemelerini artıran SEC, bu gelişmelerle regülasyonlara ilişkin beklentileri artırdı. Gelebilecek potansiyel regülasyon adımları dava sonuçları ile şekillenebilir. Özellikle Ripple ile olan dava piyasa tarafından oldukça takip edilen bir gündem maddesi olarak görülürken SEC’in davayı kaybetmesi halinde sektör üzerindeki hakimiyetini kaybedebileceği de belirtiliyor.

Son olarak bugün açıklanacak olan Tesla verileri piyasa üzerinde volatilite oluşturabilir.

Bitcoin’in dar bir bant aralığında fiyatlandığı yeni günde Merit Circle, Raydium, Maker ve Stellar günün öne çıkan kripto paraları olmayı başardı.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin, bir aydır hareketlilik gösterdiği yükselen kanalı kırmasıyla birlikte dün 29.510$ seviyesini test etti. Düşüş ardından ufak toparlanmalarla Bitcoin yeni güne 30.000$ seviyelerinden alıcı buluyor.

Bitcoin’de toparlanma için olumlu haber akışlarının gelmesi önemli olacaktır. Olası yukarı yönlü bir harekette kanalın alt bandını yani 30.280$ seviyesini test etmesi beklenebilir. Bu seviyenin kırılması halinde 31.150$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Olumsuz havanın devam etmesi halinde destek bölgesi olan 30.060$-29.850$ bandı aralığına tutunması önemli. 29.850$ seviyesinin kırılmasıyla 29.670$ ardından da 29.350$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir. Bu akşam saatlerinde gelecek olan Tesla bilançosunda, herhangi bir Bitcoin alımının görülmesi ise Bitcoin’de yükselişe sebep olabilir.

Polygon (MATIC) Teknik Analiz

Son dönemde adından sıkça bahsedilen ve piyasa değeri bakımından ilk 10 kripto para içinde olan Matic, 10 Haziran’da görülen düşüş ardından yükselen bir kanal içerisinde hareketlilik göstermeye devam ediyor. Bu sabah saatlerinde 0.7454$ seviyelerinde olan Matic için olası aşağı yönlü bir harekette kanalın alt bandı olan 0.7125$ seviyesinin destek olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyeye tutunamaması halinde sırasıyla 0.7030$ ve 0.6815$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

Olası yukarı yönlü bir harekette ise fib seviyesi olan 0.7577$ ardından da kanalın orta bandı 0.8000$ seviyeleri direnç olarak çalışabilir.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir