Web 3.0

Uniswap UNI yükselişte

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 23 Kasım 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Uniswap UNI yükselişte

Bybit tarafından hazırlanan günlük bültenden günün gelişmelerine yer veriliyor.

SPX endeksi, karışık ekonomik verilerin açıklanmasının ardından %0,41 artış gösterdi. Daha geniş kripto para piyasası, son 24 saat içinde Bitcoin ve Ethereum’un sırasıyla %1,76 ve %4,82 yükselmesiyle sıçrama yaptı.

Bugünün en iyi performans gösteren şirketi, Uniswap v4’ün Singleton modeli ve Flash Accounting ile verimlilikte devrim yaratarak gaz maliyetlerini düşürmesiyle %25,0 artış gösteren UNI oldu. 

Kasım 2018’de başlatılan Uniswap (UNI), aracılar veya emir defterleri olmadan ERC-20 tokenlerinin doğrudan ticaretini sağlamak için Otomatik Likidite Protokolü kullanan Ethereum üzerinde merkezi olmayan bir değişim protokolüdür. Sorunsuz token takasları için likidite havuzlarına dayanır ve herhangi bir ERC-20 tokeninin listeleme ücreti olmadan alınıp satılmasına izin verir, bu da onu özellikle gelişmekte olan ERC-20 projeleri için kullanışlı hale getirir. Uniswap v4, takas ve likidite havuzları oluşturmak için önemli gaz verimliliği iyileştirmeleri sunar. Tüm havuzların tek bir akıllı sözleşmede yer aldığı bir Singleton modeli benimseyerek, birden fazla sözleşmeye girip çıkmayla ilişkili gaz maliyetini büyük ölçüde azaltır, takası daha ucuz hale getirir ve yeni havuzları %99 daha ucuza başlatır. Ayrıca v4, yaklaşmakta olan Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) 1153 ile bağlantılı olarak, net bakiyelerin tek bir işlem içinde izlenmesine ve güncellenmesine olanak tanıyan ve çok atlamalı takaslar sırasında her bir transfer için ödeme yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak gaz maliyetlerini önemli ölçüde azaltan “flaş muhasebe” kullanmaktadır.

Çok zincirli merkezi olmayan bir kripto borsası olan PancakeSwap, önceki vCAKE metriğini veCAKE ile değiştirerek “Gauges” adlı yeni bir oylama sistemini tanıttı. Bu sistem, CAKE token sahiplerinin her iki haftada bir hangi likidite havuzlarının ek ödüller alması gerektiği konusunda oy kullanmalarını sağlıyor. CAKE’nin akıllı bir sözleşmede kilitli kaldığı sürenin uzunluğuna göre belirlenen oylama gücü veCAKE cinsinden ölçülüyor. Buna ek olarak, PancakeSwap şurup havuzu ödüllerini aşamalı olarak kaldırdı ve artık ekstra ücretleri yalnızca veCAKE sahiplerine tahsis ediyor. Bu güncelleme, sahiplerine ödüllerin dağıtımı üzerinde daha fazla etki sağlayarak CAKE tokeninin faydasını artırmayı amaçlamaktadır. vCAKE’den veCAKE’ye geçiş, borsadaki basit bir arayüz aracılığıyla kolaylaştırılmıştır. PancakeSwap’in girişimi, Uniswap ve SushiSwap’in son güncellemelerinde görüldüğü gibi, yeni özellikler sunan merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) eğiliminin bir parçasıdır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir