Editörden

Ünlü & CO Günlük Bülten 02.08.2023

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 2 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Ünlü & CO Günlük Bülten 02.08.2023

ÜNLÜ & Co’nun ekonomi ve finans sektörüne dair günün derlemesi. 

Yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’nun ekonomi ve finans sektörüne dair günün derlemesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Varlık fiyatlarında yukarı yönlü hareket etme isteği canlı kalsa da son dönemdeki hızlı değer kazanımlarının ardından piyasaların zaman zaman kararsız bir tablo sergileyebildiğini de görüyoruz. Bu kapsamda BIST-100 endeksinin dün açılışın ardından bir saat içinde %1’in üzerinde eksiyi ve artıyı görmesi sonrasında ise gün içinde net bir yön tayin edememesi yaşanan kararsızlığı yansıtır nitelikte. Benzer kararsızlık yurt dışında da yaşanırken kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in ABD’nin kredi notunu düşürmesi sabah saatleri itibarıyla risk iştahını negatif etkiliyor. Bu kapsamda Asya borsalarında satış baskısının arttığını görüyoruz.

Genel olarak baktığımızda piyasalar yurt içinde yarın açıklanacak olan Temmuz ayı TÜFE rakamını yurt dışında ise Cuma günkü ABD istihdam rakamlarını beklerken gündemin genel hatlarıyla daha sakin seyrettiği bir gündeyiz. Bu kapsamda öne çıkan tek konu başlığını ABD’de açıklanacak olan ADP özel sektör istihdam rakamı oluşturuyor. Önceki ay 497 bin kişi artış gösteren verinin Temmuz ayında ise 190 bin kişilik istihdam artışına işaret etmesi bekleniyor. ADP verisi Cuma günkü tarım dışı istihdam rakamı için çok güçlü bir gösterge niteliğinde değil. Ancak yine de verdiği sinyallerin yatırımcılar tarafından dikkatle izlendiğini söyleyebiliriz.

TL: Oldukça sakin bir seyir izleyen TL’nin görünümünde anlamlı bir farklılık göze çarpmazken kısa vadede bu tablonun anlamlı şekilde değişmeyebileceğine yönelik görüşümüzü koruyoruz. Makroekonomik veri tarafında ise arka arkaya 3 ay 51,5 seviyesinde kalan PMI imalat endeksi dün açıklanan veri ile birlikte büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin altına geriledi. Temmuz ayında reel kesim güven endeksinin geri çekildiğini düşünürsek benzer bir endeks olan PMI imalat endeksinin de yönünü aşağı çevirmesi sürpriz değil. Ancak sınırlı da olsa 50 seviyesinin altına inilmesinin kısmen negatif bir tablo çizdiğini söyleyebiliriz.

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul son dönemdeki güçlü kazanımların ardından dün güne küresel piyasaların çok kuvvetli olmayışının da etkisi ile eksi bölgede başladı. Özellikle hızlı değer kazanımları düşünüldüğünde endeksin zaman zaman bu tip baskılar hissetmesinin son derece doğal olduğuna inanıyoruz. Son dönemdeki değer kazanımını yaratan koşullar ise geçerli kalmaya devam ediyor. Ancak ABD’nin kredi notunun düşürülmesi yeni güne başlarken küresel risk iştahını negatif etkiliyor. Teknik açıdan baktığımızda ise özellikle 7000 puanın üzerinde kalındıkça risklerin limitli kalacağına inanıyoruz. Bu seviyenin altı ise görünümün bozulduğunun ilk sinyali olarak kabul edilebilir. Yukarıda ise 7300 ara direnç olmak üzere 7500 kısa vadede en önemli hedef olarak kalmaya devam ediyor.

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 7950 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 7895, 7831, 7776 ve 7712 destek olarak izlenebilir. 8006, 8070, 8125 ve 8189 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 27.4556 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 27.2635, 27.044, 26.8515 ve 26.632 destek olarak izlenebilir. 27.648, 27.8675, 28.0595 ve 28.2795 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir