Editörden

Ünlü & CO Günlük Bülten 22.08.2023

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 22 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Ünlü & CO Günlük Bülten 22.08.2023

ÜNLÜ & Co’nun ekonomi ve finans sektörüne dair günün derlemesi. 

Yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’nun ekonomi ve finans sektörüne dair günün derlemesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Jackson Hole sempozyumu gibi son derece önemli bir konu başlığının olduğu haftaya küresel piyasalar karışık bir başlangıç yaparken içeride ise özellikle bankacılık hisselerinde volatilitenin arttığını gördük. Yüksek hareketliliğe karşın endeks direncini korurken geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve teknik açıdan önemini yüksek bulduğumuz 7500 puanın üzerinde kuvvetli şekilde tutunulması dikkat çekiyor. Haftanın ikinci işlem gününde makroekonomik veri tarafında ikincil derecede öneme sahip veriler görüyoruz. Bu kapsamda ABD’de açıklanacak olan Richmond Fed imalat endeksini ve ikinci el konut satışları rakamlarını takip edeceğiz. Ayrıca piyasalar Jackson Hole sempozyumunu beklerken bugün Richmond Fed Başkanı Barkin’in TSİ 14.30’daki açıklamaları da izlenecek. Barkin nötr Fed üyeleri arasında gösterilse de son dönemde daha fazla faiz artırımına açık kapı bırakan mesajları ile dikkat çeken bir isim.

TL: Perşembe günü başlayacak Jackson Hole sempozyumu öncesinde dolar küresel olarak güçlü bir tablo ortaya koymaya devam ederken USD/TL kurunun da yukarı yönlü eğilimini sürdürdüğünü görüyoruz. İçeride ise KKM düzenlemelerinin ardından mevduat faizlerinde görülebilecek olası yükselişlerin etkileri TL’nin performansı açısından önem taşıyor. Perşembe günü ise Cevdet Akçay başta olmak üzere yeni isimlerin katılımıyla TCMB’nin yeni kadrosu ile vereceği faiz kararı ön planda olacak. Özellikle KKM düzenlemeleri sonrasında mevduat faizlerinin kısmen yukarı yönlü hareket etme potansiyeli taşıdığını düşünürsek son toplantılarında ölçülü faiz artırımları yapmayı tercih eden TCMB’nin kararı dikkatle izlenecektir.

Borsa İstanbul: KKM’den TL mevduata dönüşüm hedefi getirilmesinin ardından bankaların sergilediği yüksek volatilite haftanın ilk işlem gününde endeksi limitlese de yukarı yönlü eğilimin korunduğunu gördük. Bankacılık endeksi baskı altında seyrederken sınai endeksinin kuvvetli performansı endeksin haftanın ilk işlem gününü %3,8’lik değer kazanımı ile noktalamasını sağladı. Haftanın geri kalanında bankacılık endeksinin ne derece güç kazanabileceğini takip edeceğiz. Teknik açıdan değerlendirdiğimizde ise 7500 puanı yakından izlemeye devam ediyoruz. Söz konusu seviyenin üzerinde kalındıkça yukarı yönlü eğilimin devam edeceğine yönelik görüşümüzü koruyoruz. Yukarıda takip ettiğimiz ilk direnç noktasını ise 7865 puan oluşturuyor.

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 8534.5 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 8475, 8407, 8347 ve 8279 destek olarak izlenebilir. 8595, 8663, 8723 ve 8791 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 27.4805 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 27.453, 27.398, 27.343 ve 27.288 destek olarak izlenebilir. 27.508, 27.563, 27.618 ve 27.673 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir