Editörden

Amazon ve Walmart, yüksek gelirli tüketicileri hedef alıyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 17 Mayıs 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
Amazon ve Walmart, yüksek gelirli tüketicileri hedef alıyor

Amazon ve Walmart, yüksek gelirli tüketicileri hedef alırken, müşterilerini kaybetmemek için de çaba sarf ediyor.

Amazon ve Walmart, yüksek gelirli tüketicileri hedef alırken, bu iki perakende devi, düşük gelirli müşterilerini kaybetmemek için de yoğun çaba sarf ediyor.

Amazon, 15 Mayıs Çarşamba günü, özellikle düşük gelirli müşterilere daha kolay ve daha uygun fiyatlı alışveriş deneyimleri sunmayı amaçlayan Amazon Access adlı platformunu tanıttı. Bu girişim, çeşitli programları, indirimleri ve özellikleri bir araya getirerek, çeşitli müşteri gruplarının erişimini artırmayı hedefliyor.

 

Amazon ve Walmart, yüksek gelirli tüketicileri hedef alıyor

Amazon ve Walmart’ın düşük gelirli müşterileri elde tutma çabaları, perakende sektöründe daha geniş kitlelere ulaşma ve müşteri sadakatini artırma stratejilerinin bir parçası olarak değerlendirilmeli. Bu girişimler, ekonomik belirsizliklerle karşı karşıya olan tüketicilere daha erişilebilir ve uygun fiyatlı seçenekler sunarak, hem müşteri memnuniyetini artırmayı hem de pazar payını genişletmeyi amaçlıyor. Özellikle Amazon Access ve Walmart’ın sağlık hizmetleri inisiyatifleri, perakende devlerinin sosyal sorumluluklarını yerine getirme çabalarını da yansıtıyor.

 

Amazon Access: Herkes İçin Erişilebilir Alışveriş

Amazon Access, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik farklı kaynakları keşfedebilecekleri bir merkez olarak hizmet veriyor. Bu kaynaklar arasında SNAP EBT entegrasyonu ve taksitli ödeme imkanı sunan Amazon Layaway gibi ödeme seçenekleri bulunuyor. Ayrıca, hükümet yardımı alan uygun müşteriler için indirimli Prime üyelikleri de mevcut.

Amazon, “Zor ekonomik koşullar nedeniyle, birçok kişi temel ihtiyaçlar konusunda artan maliyetlerle karşı karşıya. Müşterilerimizin, koşullar ne olursa olsun Amazon’da sunulan tüm erişilebilir tekliflerden haberdar olmalarını istiyoruz,” dedi.

 

Walmart: Sağlık Harcamalarını Düşünen Müşterilere Yönelik İnisiyatifler

Walmart ise sağlık harcamalarından endişe duyan tüketicileri çekmeyi hedefliyor. 18 Mayıs Cumartesi günü, şirket, “neredeyse 4.600” lokasyonda ücretsiz sağlık taramaları sunacağını açıkladı. Şirket ayrıca, bu lokasyonlarda mevcut olan sağlık ürünlerini tanıtarak, bu tüketicileri mağazalarına çekip satışlara dönüştürmeyi amaçlıyor.

Walmart Eczane Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin Host, “Eczanelerimiz ve Göz Sağlığı Merkezlerimiz aracılığıyla insanlara para tasarrufu yapmalarına, daha iyi ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz,” dedi.

Bu şirketler, düşük gelirli müşterilerle etkileşimi sürdürmek istemekle birlikte, nakit harcayacak müşterilerin sadakatini kazanmayı da hedefliyor. Amazon’un lüks mağazaları ve Walmart’ın yüksek gelirli müşterilere yönelik yeni ürün karışımı ve şık vitrinleri içeren Walmarche stratejisi bu amaca hizmet ediyor.

 

PYMNTS Intelligence Raporu

PYMNTS Intelligence’a göre, Amazon’un yüksek gelirli tüketicilerdeki payı Walmart’ınkinden %36 daha yüksek. Walmart’ın müşterileri gelir grupları arasında neredeyse eşit şekilde dağılıyorken (yıllık 50K doların altında, 50K-100K dolar arasında ve 100K doların üzerinde), Amazon’un müşterilerinin yarısından fazlası yüksek gelirli gruba ait. Aslında, Amazon müşterilerinin sadece %16’sı yıllık 50K dolardan az kazanıyor.

Genel olarak, birçok tüketici temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. PYMNTS Intelligence’ın en son “Yeni Gerçeklik Kontrol Raporu: Gen Z’nin %60’ı Maaş Çeki ile Geçiniyor” raporu, 3.400’den fazla ABD’li tüketicinin finansal yaşam tarzlarını anlamak için yapılan bir anketten elde edilen sonuçları ortaya koydu. Sonuçlar, tüm nesiller arasında (baby boomers ve yaşlılar hariç) her 5 tüketiciden 1’inin faturalarını ödemekte zorlanarak maaş çeki ile yaşadığını gösterdi.

PYMNTS Intelligence Whole Paycheck Raporu, yıllar süren kazanç raporlarına ve ABD Nüfus Bürosu ve Ekonomik Analiz Bürosu’ndan alınan ulusal verilere dayanarak, Amazon ve Walmart’ın çeşitli kategorilerdeki pazar paylarını tahmin ediyor. En son yayımlanan “Yeni Tüketici Harcama Verileri, Amazon’un Walmart’ın Çok Önünde Olduğunu Gösteriyor” başlıklı rapora göre, Amazon toplam tüketici perakende harcamalarında %10, Walmart ise %7.3 paya sahip.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir