Yapay Zeka

Avrupa Birliği Parlamentosu, AI üzerinde ilk düzenlemelerini onayladı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 13 Mart 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Avrupa Birliği Parlamentosu, AI üzerinde ilk düzenlemelerini onayladı

Avrupa Birliği Parlamentosu, yapay zeka (AI) üzerinde yönetim kurmayı amaçlayan dünyanın ilk düzenlemelerini onayladı.

Avrupa Birliği Parlamentosu, yapay zeka (AI) üzerinde yönetim kurmayı amaçlayan dünyanın ilk düzenlemelerini onayladı. 2021 yılında önerilen AB Yapay Zeka Yasası, AI teknolojilerini “kabul edilemez”den düşük tehlikeye kadar risk kategorilerine ayırıyor.

AB Yapay Zeka Yasası dört risk seviyesi belirleyerek, AI modellerinin geliştirilmesi ve dağıtımı üzerinde denetim sağlayan bir çerçeve sunuyor. Bu yasa, Avrupa Birliği’nde global AI yönetişiminde dönüm noktası olarak işaret ediliyor. Sorumlu Yapay Zeka Geliştirme Standartları Avrupa Parlamentosu’nun bir açıklamasına göre, AB Yapay Zeka Yasası’nın uygulanması 2025 yılında, Avrupa Konseyi’nden son kontroller ve onay aldıktan sonra başlayacak. Düzenleme, yeniliği teşvik etmek ve temel hakları korumak arasında bir denge kurmayı hedefliyor.

Avrupa Parlamentosu’nun Salı günü yapılan tam oturum tartışmasında, İç Pazar Komitesi Eş-Raportörü Brando Benifei şunları söyledi: “Sonunda, riskleri azaltmak, fırsatlar yaratmak, ayrımcılıkla mücadele etmek ve şeffaflık getirmek için yapay zeka üzerine dünyanın ilk bağlayıcı yasasına sahibiz.”

“Parlamento sayesinde, kabul edilemez AI uygulamaları Avrupa’da yasaklanacak ve işçilerin ve vatandaşların hakları korunacak. Kurallar yürürlüğe girmeden önce şirketlere uyum sağlamaları için destek verecek olan AI Ofisi şimdi kurulacak. Yapay zeka geliştirmenin tam merkezinde insanların ve Avrupa değerlerinin olduğundan emin olduk.”

Zorluklar ve Uygulama

Bu kilometre taşına ulaşılmasına rağmen, özellikle uygulama konusunda zorluklar kalmaktadır. AB müzakerelerinde yer alan milletvekili Dragos Tudorache, düzenlemelerin amaçlanan etkisini gerçekleştirmek için etkili bir şekilde uygulanmasının önemini vurguladı.

Tudorache, “AI Yasası’nın kendisini aşan çok fazla iş var. AI, demokrasilerimizin kalbindeki sosyal sözleşmeyi, eğitim modellerimizi, iş piyasalarımızı ve savaş yürütme şeklimizi yeniden düşünmemizi zorlayacak. AI Yasası, teknoloji etrafında inşa edilen yeni bir yönetim modeli için bir başlangıç noktasıdır. Şimdi bu yasayı uygulamaya odaklanmalıyız.” dedi.

AB’nin AI düzenlemesi, teknoloji devleri üzerinde kontrol sağlama ve rekabete aykırı uygulamalar hakkındaki endişeleri ele alma çabasının bir parçası olarak gerçekleşiyor. CNBC’nin bildirdiğine göre, kısa süre önce yürürlüğe giren öncü rekabet yasası, AB’nin dijital pazarda adillik ve rekabeti teşvik etmeye olan bağlılığını vurguluyor.

Yapay zekanın etik kullanımı hakkındaki endişeler artarken, Avrupa’nın düzenlemeye proaktif yaklaşımı, diğer bölgeler için bir öncülük teşkil ediyor. Açık kurallar ve denetim mekanizmaları belirleyerek, AB Yapay Zeka Yasası, AI teknolojilerine olan güveni teşvik ederken olası riskleri azaltmayı amaçlıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir