Yapay Zeka

AWS, Amazon Q’yu genel kullanıma sundu

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 3 Mayıs 2024
  • Okuma süresi: 13 dakika
AWS, Amazon Q’yu genel kullanıma sundu

Amazon Web Services (AWS), en yetenekli üretken yapay zeka destekli asistanı Amazon Q’yu genel kullanıma sundu.

Amazon Web Services (AWS), yazılım geliştirmeyi hızlandırmak ve şirketlerin dahili verilerinden yararlanmak için en yetenekli üretken yapay zeka (AI) destekli asistan olan Amazon Q’nun genel kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Amazon Q yüksek doğrulukta kod oluşturmanın yanı sıra test etme, hata ayıklama ve geliştirici istekleri üzerine oluşturulan yeni kodu dönüştürebilen ve uygulayabilen (örneğin, java sürüm yükseltmeleri gerçekleştirebilen) çok adımlı planlama ve akıl yürütme özelliklerine sahip. Amazon Q ayrıca verileri mantıklı bir şekilde özetlemek, trendleri analiz etmek ve verilerle ilgili diyalog kurmak amacıyla kurumsal veri havuzlarına bağlanarak çalışanların şirket politikaları, ürün bilgileri, iş sonuçları, kod tabanı ve çalışanlar gibi birçok konu hakkında sorularına yanıt almalarını kolaylaştırıyor. AWS ayrıca, çalışanların şirket verilerinden üretken yapay zeka uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan yeni ve güçlü bir özellik olan Amazon Q Apps’i de duyurdu. Çalışanların istedikleri uygulama türünü doğal dilde basitçe tanımlamaları üzerine Q Apps, istedikleri görevi yerine getiren bir uygulamayı hızlı bir şekilde oluşturarak günlük işlerini kolay ve verimli bir şekilde düzene koymalarına ve otomatikleştirmelerine yardımcı oluyor.

 

Amazon Q Developer, geliştiricilere destek sağlıyor

Geliştiriciler bize zamanlarının yalnızca yüzde 30’unu (veya daha azını) kodlamaya ayırdıklarını, geri kalanını ise sıkıcı ve tekrarlayan görevleri yerine getirerek geçirdiklerini söylüyor. Bu görevler, internette en iyi uygulamaları araştırmak veya belgelere, forumlara ve çalışma arkadaşlarınıza danışarak işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek olabilir. Geliştiricilerin ayrıca altyapıyı ve kaynakları yönetmeleri, hataları giderip sorun çözmeleri ve operasyonel maliyetlerini anlamaları da gerekiyor. Proje değiştirdiklerinde, programlama mantığını anlamak için mevcut kod tabanını öğrenmek için zaman harcamak zorunda kalıyorlar. Son olarak, kodu test etme ve yeniden düzenleme, uygulamaları yükseltme, hata ayıklama ve optimizasyon, güvenlik açığı taraması yapma ve uygun güvenlik düzeltmelerini zamanında uygulayarak güvenliği sağlama gibi görevleri de bulunuyor. Şirketler, geliştiricilerinin bu kodlama karmaşasına daha az, son kullanıcıları için benzersiz deneyimler yaratmaya daha fazla zaman ayırmalarını ve daha hızlı dağıtım yapabilmelerini sağlamak istiyor.

Q, geliştiricilere ve BT uzmanlarına kodlama, test etme ve uygulamaları yükseltmeden, sorun gidermeye, güvenlik taraması ve düzeltmeleri gerçekleştirmeye ve AWS kaynaklarını optimize etmeye kadar geniş bir yelpazede tüm görevlerinde yardımcı oluyor. Amazon Q’nun sunduğu gelişmiş ve özel üretken yapay zeka özellikleri başlıca şöyle:

  • En doğru kodlama önerileri: Amazon Q, neredeyse gerçek zamanlı kod önerileri ve tavsiyeleri oluşturarak geliştiricilerin daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde çalışmalarına yardımcı oluyor. Blackberry, BT Group ve Toyota gibi müşteriler, geliştirici üretkenliğini artırmak ve kuruluşlarında inovasyonu hızlandırmak için Q’yu kullanıyor. Amazon Q Developer, çok satırlı kod önerileri gerçekleştiren asistanlar için sektördeki en yüksek kod kabul oranlarına sahip; BT Group Q’nun kod önerilerinin yüzde 37’sini, National Australia Bank ise yüzde 50’sini kabul ettiklerini bildiriyor. Q ayrıca, daha alakalı ve kullanışlı kod önerileri sağlamak için müşterinin dahili kod tabanından güvenli bir şekilde yararlanan güçlü bir özelleştirme yeteneğine de sahip. Bu yetenek sayesinde Q, kodunuz üzerinde uzmanlaşıyor ve zamandan daha da fazla tasarruf etmek için daha uygun öneriler sunuyor. Q, özelleştirmeleri tamamen gizli tutuyor ve altta yatan temel model (FM) bunları eğitim için kullanmıyor, böylece müşterilerin değerli fikri mülkiyetleri korunmuş oluyor.
  • Amazon Q Developer Agents: Q, özelliklerin uygulanması, belgeleme ve kodun yeniden düzenlenmesinden yazılım yükseltmelerinin gerçekleştirilmesine kadar bir dizi görevi otonom olarak yerine getirebilen, agents (görev yürüten aracılar) adı verilen benzersiz bir yeteneğe sahip. Geliştiriciler, Amazon Q’dan bir uygulama özelliği yerine getirmesini isteyebiliyor (örneğin, bir sosyal paylaşım uygulamasında “favorilere ekle” özelliği oluşturmasını istemek) aracı da mevcut uygulama kodlarını analiz ederek adım adım bir uygulama planı oluşturuyor. Geliştiriciler, aracı uygulamaya koymadan önce planı gözden geçirmek ve yinelemek için aracıyla birlikte çalışabiliyor, birden çok adımı birbirine bağlayabiliyor ve kaynak dosyalar, kod blokları ve test paketleri üzerinde güncelleştirmeler uygulayabiliyor. Bu görevleri yerine getiren Q, kodlama yeteneklerini kıyaslayan bir veri seti olan SWE-Bench Leaderboard’da yüzde 13,4 ve SWE-Bench Leaderboard’da (Lite) yüzde 20,5 puan alarak bugün mevcut olan yazılım geliştirme asistanları arasında en yüksek puanları elde etti.

Uygulama yükselmek için harcanan aylarca hatta yıllarca zamandan tasarruf sağlamak için Q, tüm yükseltme sürecini otomatikleştirebiliyor ve yönetebiliyor. Şu anda halihazırda Java dönüşümleri mevcut ve yakında Windows’tan Linux’a geçişi kolaylaştırmak için .Net dönüşümleri de kullanıma sunulacak. Bunun için geliştiricilerin entegre geliştirme ortamlarında (IDE) Amazon Q’dan projelerini “dönüştürmesini” istemeleri yeterli, ondan sonra aracı, uygulama kaynak kodunu analiz ediyor, hedef dilde veya sürümde yeni kod oluşturuyor, testleri yürütüyor ve tüm kod değişikliklerini tamamlıyor. Amazon’daki beş kişilik bir ekip Q’yu kullanarak 1.000’den fazla üretim uygulamasını Java 8’den Java 17’ye sadece iki günde yükseltti (uygulama başına ortalama süre 10 dakikadan az oldu), böylece aylarca zaman tasarrufu sağlandı ve uygulama performansı iyileştirildi. Daha önce bu uygulamaların çoğunun yükseltilmesi her biri için birkaç gün sürüyordu.

  • Sınıfının en iyisi güvenlik açığı taraması ve düzeltmesi: Q, açığa çıkan kimlik bilgileri ve log dosyası enjeksiyonu gibi tespit edilmesi zor güvenlik açıkları için kodu tarıyor. Tek bir tıklamayla uygulama koduna göre uyarlanmış düzeltmeleri otomatik olarak önererek geliştiricilerin düzeltmeleri hızlı bir şekilde güvenle kabul etmelerine olanak tanıyor. Q’nun güvenlik tarama yetenekleri, popüler programlama dillerinin çoğunda tehdit algılama konusunda önde gelen, kamuya açık olarak karşılaştırılabilen araçlardan daha iyi performans göstererek, geliştiricilerin uygulamalarının güvenliğini ve kod kalitesini önemli ölçüde artırmaya yardımcı oluyor.
  • AWS uzmanı olan Q, AWS ortamınızı optimize etme konusunda da uzman: AWS konusunda uzman olan Amazon Q Developer, BT uzmanlarının bulut ortamlarını optimize etmelerine yardımcı olmanın yanı sıra hataları ve ağ sorunlarını algılayıp çözmek, bulut sunucularını seçmek, yapılandırılmış sorgu dili (SQL) sorgularını optimize etmek, işlem hatlarını ayıklamak, dönüştürmek ve yüklemek ve uygulama mimarisi hakkında rehberlik sağlamak gibi görevler de gerçekleştiriyor. Amazon Q Developer, müşterilerin bulut ortamlarını optimize etmelerine daha fazla yardımcı olmak için müşterilerin AWS hesap kaynaklarını ve yapılandırmalarını listelemelerine yardımcı olan, fatura bilgilerini ve eğilimlerini analiz eden ve böylece hesaplarını yönetmelerini kolaylaştıran yeni bir özellik sunuyor. Örneğin, BT uzmanları “Şu anda ABD Doğu 1’de hangi bulut sunucular çalışıyor?” veya “S3 klasör şifrelemem nedir?” ya da “Geçen ay bölgeye göre EC2 maliyetlerim ne kadardı?” diye sorduğunda Amazon Q Developer, kaynakları ve ayrıntıları daha fazla bilgi edinebileceğiniz bağlantılarla birlikte özet bir yanıtta listeliyor.

Amazon Q’nun konuşma arayüzü, geliştiricilere Q’nun konuşma deneyimini en sevdikleri yazılım geliştirme çözümlerinde kullanma olanağı sağlamak için AWS Console, Slack veya Visual Studio Code ve JetBrains gibi entegre geliştirme ortamları dahil olmak üzere ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabiliyor. AWS, Q deneyimini geliştiricilerin çalıştığı daha fazla yere yaymak için çözüm ortakları ağına Datadog ve Wiz’i de ekliyor ve GitLab Duo ile AWS ve GitLab müşterilerine ortak bir arayüz sunacak olan bir entegrasyon yapıyor. Geliştiriciler, Amazon Q’nun üretken yapay zeka özelliklerini bildikleri, kullandıkları ve güvendikleri çözümlerle entegre ederek yazılımları daha hızlı güncelleyip oluşturabiliyorlar.

 

Amazon Q Business ile kuruluşlar üretken yapay zekanın tam potansiyelini kullanabiliyor

Kuruluşların, birden çok belgeye, sisteme ve uygulamaya yayılmış büyük miktarda verileri bulunuyor. Her kuruluş ve departmandaki çalışanlar, her hafta dahili kaynaklarda bilgi aramak, analizleri bir araya getirmek, raporlar yazmak, sunumlar oluşturmak, panolardan içgörüler toplamak ve içeriği farklı kitlelere uyarlamak için saatler harcıyor. Üretken yapay zeka bu zorlukların çözülmesine yardımcı olabilir. Ancak, günümüzde mevcut olan çözümler işletme verilerine veya dahili kaynaklara bağlı olmamanın yanı sıra güvenlik göz önünde bulundurularak sıfırdan oluşturulmamıştır. Bu engeller nedeniyle birçok kuruluş üretken yapay zekanın tam potansiyelinden güvenli bir şekilde yararlanamıyor.

Q Business, kurumsal sistemlerinizdeki verilere ve bilgilere dayalı olarak soruları yanıtlayabilen, özetler sunabilen, içerik oluşturabilen ve görevleri güvenli bir şekilde tamamlayabilen, üretken yapay zeka destekli bir asistan. Çalışanların daha yaratıcı, veri odaklı, verimli, hazırlıklı ve üretken olmalarını sağlıyor:

  • Q, diğer tüm üretken yapay zeka asistanlarından daha fazla veri kaynağını bir araya getiriyor: Amazon Q Business, wiki’ler, intranetler, Atlassian, Gmail, Microsoft Exchange, Salesforce, ServiceNow, Slack ve Amazon Simple Storage Service (Amazon S3) gibi yaygın olarak kullanılan 40’tan fazla iş aracına kolay ve güvenli bir şekilde bağlanıyor. Bu, günümüzde mevcut olan diğer tüm üretken yapay zeka asistanlarının bağlandığından daha fazla. Q’yu kurumsal veri havuzlarınıza yönlendirmeniz yeterli, daha sonra Q tüm verilerinizi arıyor, mantıklı bir şekilde özetliyor, eğilimleri analiz ediyor ve veriler hakkında son kullanıcılarla diyalog kuruyor. Bu, kurumsal kullanıcıların kuruluşlarının neresinde olursa olsun tüm verilerine erişmelerine yardımcı oluyor.
  • Güvenlik ve gizlilik göz önünde bulundurularak sıfırdan oluşturuldu: Amazon Q Business, her bir kullanıcı için etkileşimleri kişiselleştirmek üzere müşterinin mevcut kimlikleri, rolleri ve erişim izinleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olurken en yüksek güvenlik seviyesini de koruyor. Kurumsal bilgilere dayalı olarak doğru yanıtlar üretiyor ve müşterilere hassas konuları kısıtlama, belirli anahtar kelimeleri engelleme ve uygunsuz içerikleri filtreleme özellikleri sunuyor. Q ayrıca, temel alınan modelleri başkaları için eğitmek üzere müşteri içeriğini asla kullanmıyor. Amazon Q Business, genel Soru-Cevap (MultiHop-RAG veri kümesi kullanarak) yanı sıra finans (FiQA veri kümesi örneği kullanarak) ve teknoloji (LoTTE veri kümesi örneği kullanarak) gibi sektörler için doğruluk, gerçeğe uygunluk ve yardımseverlik konularında diğer tüm asistanların yayınlanmış sonuçlarından daha iyi performans gösteriyor.
  • Yaratıcı üretken iş zekası, analistlerin dakikalar içinde ayrıntılı panolar oluşturmasına ve kurumsal kullanıcıların hızlı bir şekilde öngörü elde etmesine olanak tanıyor: Amazon Q, gelişmiş üretken yapay zeka teknolojisini, AWS’in bulut için oluşturulmuş birleşik İş Zekası (BI) servisi olan Amazon QuickSight’a getiriyor. QuickSight’ta Amazon Q ile müşteriler, iş analistlerinin doğal dil kullanarak dakikalar içinde BI panoları oluşturmasına ve kolayca görselleştirme ve karmaşık hesaplamalar yapmasına olanak tanıyan bir Üretken BI asistanına sahip oluyor. Ayrıca, kurumsal kullanıcıların panoların yapay zeka destekli yönetici özetlerini alabildiği, panolarda sunulanlara ek olarak verilere ilişkin sorular sorabildiği ve temel içgörüleri, eğilimleri ve itici güçleri öne çıkaran ayrıntılı ve özelleştirilebilir veri hikayeleri oluşturabildiği tek iş zekası ürünü olma özelliği taşıyor. Örneğin kullanıcılar, “yöneticilerle yapılacak bir iş değerlendirmesi için işletmenin geçen ay nasıl değiştiğine dair bir hikaye oluşturmak” istediklerinde Amazon Q saniyeler içinde, işletmenin nasıl iyileştirileceğine dair belirli fikirler de dahil olmak üzere içgörüler ve destekleyici görseller içeren bir sonuç oluşturabiliyor. Kullanıcılar, Q tarafından üretilen içeriği paylaşılması kolay bir belge veya sunum şeklinde düzenleyebiliyor, metni, görüntüleri ve temaları istedikleri gibi değiştirebiliyor ve metni yeniden yazmak veya iyileştirmek için Amazon Q’yu kullanabiliyor.
  • Her çalışanın saniyeler içinde üretken yapay zeka destekli uygulamalar oluşturmasına yardımcı olan türünün ilk örneği özellik: AWS henüz önizleme aşamasında olan yeni Amazon Q Apps özelliğini duyuruyor. Amazon Q Apps, çalışanların önceden herhangi bir kodlama deneyimi gerektirmeden şirket verilerine dayanan üretken yapay zeka destekli uygulamaları kolay ve hızlı bir şekilde oluşturmasına olanak tanıyor. Q Apps ile çalışanların, istedikleri uygulamayı doğal dilde basitçe tanımlamaları veya Amazon Q Business’ın bir sorunu çözmelerine yardımcı olduğu mevcut bir görüşmeyi kopyalamaları yeterli, sonrasında tek bir tıklamayla Q, istedikleri görevi yerine getiren ve kuruluş içinde kolayca paylaşılabilecek bir uygulamayı anında oluşturuyor.

 

Örneğin, yeni işe alınan çalışanlar için oryantasyon planları oluşturmak uzun ve zahmetli bir süreç olabiliyor. Yeni çalışana uygun içeriği bulmak için farklı veri depolarında ve belgelerde saatlerce arama yapılmasının yanı sıra bu içerikler genellikle güncel olmuyor ya da rol özelinde değil çok genel bilgiler oluyor. Q ile bir İK uzmanı, yeni bir çalışan için şirketin mevcut en iyi uygulamalarını kullanan bir oryantasyon planı oluşturacak ve dahili veri kaynaklarından yararlanarak oryantasyon planını iş rolüne göre kişiselleştirecek bir çalışan kimliği giriş alanı bulunan bir uygulama istediklerini söyleyebilir. Bunun üzerine Amazon Q Apps, saniyeler içinde, en son en iyi uygulamaları kullanarak çalışana, rolüne ve departmana göre uyarlanmış kişiselleştirilmiş bir oryantasyon planını otomatik olarak oluşturabilen bir uygulama yaratır. İK uzmanı daha sonra bu uygulamayı şirket genelindeki işe alım müdürleriyle paylaşarak onların da kendi ekipleri için anında kişiselleştirilmiş oryantasyon planları oluşturmalarını sağlayabilir. Artık Amazon Q Apps ile kullanıcılar, kurumsal bilgilere dayalı bir uygulamayı kolayca, hızlı ve güvenli bir şekilde oluşturarak iş üretkenliklerini artırabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir