Web 3.0

Beklenen Litecoin halving gerçekleşti

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 3 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Beklenen Litecoin halving gerçekleşti

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz gelişmeleri değerlendirdi.

“Bitcoin dün hızlı bir şekilde yükselip 30050$’ı görse de haber akışlarının ardından 28.930$’a kadar geri çekildi. Bu sabah saatlerinde Bitcoin 29.060$, Ethereum ise 1.835$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Dün ayrıca beklenen Litecoin halving de gerçekleşti. Halving’in ardından %10 düşen Litecoin bu sabah saatlerinde 86.40$ seviyelerinde alıcı buluyor.” 

Dün öğlen saatlerinde, ABD Senatörü Elizabeth Warren dahil olmak üzere bazı senatörler kripto vergi düzenlemeleri konusunda hızlı harekete geçmek için hazine bakanlığına çağrıda bulundu. Senatörler vergi kaçakçılarının ve kripto şirketlerinin mevcut sistemden yararlanmaya devam edeceği endişesini dile getirdi. Senatörlerin konuşmaları ardından akşam saatlerinde ise ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinin Binance borsasına karşı dolandırıcılık suçlamaları yöneltecekleri haberleri medyaya yansıdı. Bu haberlerin ardından Bitcoin’de geri çekilme hızlandı ve dün 30.000$ seviyelerini test eden Bitcoin’in %3 düşmesine neden oldu.

Bununla birlikte dün akşam saatlerinde uzun süredir beklenen Litecoin halving’i de gerçekleşti. Bir yılı aşkın bir süredir istikrarlı yükselişine devam eden Litecoin, dün gerçekleşen halving ile birlikte blok ödülleri 12 LTC’den 6,5 LTC’ye düştü. Litecoin halving beklentisiyle yükselen fiyat, halvingin gerçekleşmesiyle birlikte %10 civarında düşüş yaşadı. Teknikte bakıldığında yükselen kanal trendini kıran Litecoin ise bu sabah saatlerinde 86.40$ seviyelerinden alıcı buluyor.

Dün olumsuz haberler olduğu gibi pozitif haberler de mevcuttu. Hyundai Motor ve Kia, Hedera Network üzerine inşa edilmiş bir CO2 emisyon izleme sistemi tanıttı. Sistem, karbon emisyonlarını yönetmek için blockchain ve AI teknolojisi kullanarak iklim değişikliğini azaltmak amaçlanıyor. Bu haber akışıyla HBAR coin %7 civarında artış gösterdi. Bir diğer olumlu haber ise Google Cloud’u ağ doğrulayıcıları listesine ekledi. Celo ağında bir doğrulayıcı çalıştırmanın Celo Vakfı ile olan iş birliklerine dayandığını ve ağın büyümesini sağlamak için yardım etmeyi dört gözle beklediklerini açıkladılar. Bununla haberle birlikte CELO coin %15 civarında arttı.

Gelen bu haber akışıyla birlikte kripto piyasasının toplam değeri dün yaşanan düşüşle birlikte 1,12 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde karışık bir seyir hakim.

Makro gündemde ise yarın ABD’den gelecek olan Tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik oranı kritik iki veri olarak karşımıza çıkıyor. Bu veriler öncesinde bu akşam ABD borsalarının kapanması ardından Coinbase borsasının kazanç raporu açıklanacak. Olumlu gelen veriler piyasalara can suyu olabilir.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

 

Bitcoin dün %3 civarında düşüşle birlikte bu sabah saatlerinde 29.060$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. İki destek seviyesine tutunamayan Bitcoin, hala negatif bölgede.

Düşen kanal içerisindeki hareketliliğine devam eden Bitcoin için olumsuz hareketliliğin devam etmesi halinde ilk destek seviyesi olarak 28.780$ karşılanabilir. Bu seviyeye tutunamaması halinde kanalın alt bandı seviyesi olan 28.650$ seviyeleri karşılanabilir.

Olumlu bir harekette ise ilk olarak 29.080$ üzerinde kalıcılık sağlaması önemli olacaktır. Ardından da kritik 29.500$ bir sonraki direnç seviyesi olarak çalışabilir. Bayrak formasyonu oluşturan Bitcoin için şimdilik uzak görünse de kanalı yukarı yönlü kırması uzun soluklu yükselişi destekleyebilir.

Ethereum (ETH) Teknik Analiz

Ethereum, Bitcoin’deki düşüşü takip ederek dün %3’e yakın düşüşle birlikte bu sabah saatlerinde 1.835$ seviyelerinden alıcı buluyor. Bitcoin gibi negatif bölge de olan Etheruem için aşağı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde 1.825$ ilk destek seviyesi olarak karşılanabilir. Bu seviyeye tutunamaması halinde 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1.778$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir ve bu seviyeye tutunması beklenebilir.

Olası yukarı yönlü bir harekette ise 1.844$ ardından da 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1.880$ seviyesinin aşılması önemli olacaktır. Bu seviyelerin aşılması halinde kanalın alt bandına denk gelen 1.915$ seviyelerine kadar bir yükseliş desteklenebilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir