Web 3.0

Bitcoin’de ibre yukarıyı işaret ediyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 3 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Bitcoin’de ibre yukarıyı işaret ediyor

Bitfinex Alpha Raporu’nu yayımladı: Bitcoin’de ibre yukarıyı işaret ediyor.

 Son dönemde Bitcoin’in zaman zaman destek seviyesinin altına indiği görülüyor. Ancak veriler boğa piyasasına yönelik olumlu sinyaller veriyor. Özellikle yatırımcı davranışlarının yakından takip edildiği bu dönemde, dijital token alım satım platformu Bitfinex tarafından yayımlanan Alpha Raporu; kripto para piyasalarındaki son gelişmelere ilişkin önemli detayları içeriyor.

 Bitcoin fiyatı zaman zaman 30 bin dolar destek seviyesinin altına inerken, yapılan bir dizi zincir ölçümü boğa piyasasının başlangıcına dair sinyaller veriyor. Bitcoin’de gerçekleşen kâr zarar oranı, düzeltilmiş harcanan çıktı kâr oranı ve kârdaki Bitcoin arzı gibi birtakım ölçütler; Bitcoin piyasasının kârlı olduğunu ve satıcılar açısından uygun koşulların oluştuğunu gösteriyor. Diğer bir yandan, gerçekleşen HODL oranı (RHODL) trendi de yukarı yönlü eğilime işaret ediyor. Bu durum, satışa yönelik coin arzının azaldığına ve boğa piyasası duyarlılığının arttığına işaret ediyor.

Bitcoin yaklaşık bir aydır 29 bin 500 ve 31 bin 500 dolar arasında hareket ederken, geçtiğimiz hafta bu bandı aşağı kırmıştı. Ancak buna rağmen emir akışında ve opsiyon davranışlarında ciddi bir değişiklik görülmedi. Piyasa volatilitesinde gözlemlenen kayda değer olmayan artışa rağmen türev piyasalarında değişiklik olmaması, düşük volatilitenin ve alıcı/satıcı davranış tutarlılığının devam ettiğini gösteriyor.

 İndikatörlerin dikkatle takip edilmesi gerekiyor

Halihazırda 4570 puan seviyesindeki S&P 500, bu nokta itibarıyla yönüne bağlı olarak Bitcoin gibi küresel risk varlıklarını etkileyebilir. NASDAQ ve S&P 500’ün Bitcoin korelasyon metriklerinin yukarı yönlü hareketi, aynı zamanda yukarı yönlü bir düzeltmeye de işaret ediyor. Bu kapsamda, ciddi bir düzeltmenin gelmesi an meselesi olarak değerlendirilirken, bahsi geçen indikatörlerin dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

Optimism blokzinciri ilk defa Arbitrum’un önüne geçti

 Kripto piyasalarında para girişi ve işlem hacimleri düşük seyrediyor. Ancak haber gündemi oldukça sert ve hararetli bir şekilde devam ediyor. Optimism üzerine kurulan Worldcoin’in dikkat çeken lansmanının ardından, günlük işlem hacminde uzun süredir Arbitrum’un gerisinde kalan Optimism blokzinciri ilk defa Arbitrum’un önüne geçti.

Regülasyon çalışmaları gündemdeki yerini koruyor

Kripto para piyasalarında hareketli günler yaşanırken, geleneksel finans sisteminin savunucularından Senatör Elizabeth Warren iş birliğiyle dijital varlıklara yönelik kara para aklamayı önleme yasaları güçlendirilmeye çalışılıyor. Bu doğrultuda, piyasalarda kara para aklamayı ve terörizmin finansmanını önlemeye yönelik düzenleyici rüzgarlar esmeye devam ediyor.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir