Web 3.0

Bitcoin 27.100 dolar civarında alıcı buldu

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 21 Eylül 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin 27.100 dolar civarında alıcı buldu

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, günün gelişmelerini değerlendirdi.

“FED günü sabahında lider kripto para birimi Bitcoin 27.100$ civarında alıcı bulurken bu seviyeyi kaybetmemesi ve bu seviyenin üzerinde fiyatlanması kısa vadede görünümü olumlu etkiliyor. Ethereum ise 1.635$ civarında fiyatlanıyor. Bitcoin dominasyonundaki yükseliş altcoinleri bir miktar baskılarken kripto para piyasasının toplam değerinde 1,07 trilyon dolar düzeylerindeki hareket devam ediyor.” 

Haftanın en önemli günündeyiz ve ABD Merkez Bankası FED, bugün Türkiye saati ile 21.00’da Eylül ayı faiz kararını açıklayacak. Beklentiler düzeyinde gelen enflasyon rakamlarının ardından piyasadaki genel kanı faizlerin bu ay sabit bırakılması yönünde. Dolayısıyla bugün açıklanacak faiz kararından ziyade karar metninde ve Powell’ın konuşmasında Kasım ayı toplantısına yönelik sinyaller ve yönlendirmeler takip edilecek.

Kripto para piyasasına dönecek olursak… Bir haftalık Bitcoin yükselişi %6’nın üzerinde seyrederken dün içerisinde 56,3 milyon dolar bulunan Bitcoin adresinin altı yıl sonra harekete geçtiği takip edildi. Genellikle bu tarz hareketlerde satış baskısı görülebilirken şu anlık böyle bir tepkinin yaşanmadığı izleniyor. Her ne kadar Bitcoin özelinde son bir haftada fiyatlama anlamında görünüm bir miktar olumluya dönse de Bitcoin’in bir seviyede oldukça düşük hacimlerde seyrini sürdürmesi bizi konu üzerine düşünmeye iterken, aşağıdaki grafiğe bakıldığında işlem hacminin seyri, suni bir fiyatlama izlenimini gösteriyor. Gerçek fiyatlama noktasında fiyatlamanın piyasa dinamikleri içerisinde doğal olarak oluştuğuna yönelik şüpheler gün geçtikçe artabilir ve piyasada baskı görülebilir. Yatırım kararlarınızdan önce bunu dikkate alıp göz önünde bulundurmakta fayda var.

Ek olarak bu hafta Chainalysis tarafından açıklanan 2023 Global Kripto Adaptasyonu raporuna göre Türkiye son iki yıldır olduğu gibi güçlü konumunu koruyor. Özellikle artan enflasyon kaynaklı getiri arayışında bulunan Türk yatırımcısının kripto paralara olan ilgisinin canlı olduğunu görmek geleceğe yönelik beklentileri ve Türkiye’de kripto para piyasasının gelişimini açısından önemli bir konu. 154 ülke arasından 12. sırada bulunan Türkiye’nin Avrupa bölgesi ile birlikte Hindistan ve Kanada gibi birçok büyük ülkenin de önünde bulunduğunu görmek değerli.

Frontier (FRONT)

Front, bir haftalık yükseliş serisine devam ediyor. Yeni günde %10’u aşan kazançlarla hareketlilik gösterirken anlık olarak 0.3298$ seviyelerinde fiyatlanıyor. En son 2022 Temmuz ayında görülen seviyeleri test eden Front, yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi için 0.3293$ seviyesinin üzerinde günlük mum kapanışları yapması önemli olacaktır. Ardından direnç olarak 0.3444$ ardından da 0.3857$ seviyeleri test edilebilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise 0.3160$ ardından da 0.2911$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.

 Spell Token (SPELL)

Front ile birlikte yaklaşık 1 haftadır en çok yükselen coinler arasında olan Spell, pozitif seyrine devam ediyor. Yeni günde 0.00059$ seviyelerinde fiyatlanırken aynı zamanda 200 günlük hareketli ortalama seviyesinden de destek almış gözüküyor. Olası yukarı yönlü hareketliliğin devamında 0.0006159$ kritik direnç seviyesini kırması önemli olacaktır. Bu seviyenin üzerinde bir hareketlilikte 0.0006395$ ve 0.0006957$ seviyeleri test edilebilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise 0.0005575$ ilk kritik destek iken bu seviyenin kırılması halinde 0.0005116$ seviyesinin bir sonraki destek seviyesi olarak çalışması beklenebilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir