Web 3.0

Bitcoin 35 bin doları test etti

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 26 Ekim 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin 35 bin doları test etti

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz gelişmeleri değerlendirdi.

“Geçtiğimiz hafta BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunun kabul edildiğine dair yayılan yanlış haberin ardından yükselişe geçen Bitcoin, yeni günde 35.200$ seviyelerini test etti. İki günde toplam %13 civarında yükseliş gösteren Bitcoin, bu seviyeleri 2022 Mayıs ayından beri ilk kez gördü. Bitcoin anlık olarak 34.000$ seviyelerinden alıcı bulurken, Ethereum 1.810$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.”  

Dün akşam saatlerinde Grayscale-SEC arasında süren spot Bitcoin ETF davası beklendiği gibi sonlandı. Yargıç SEC’e, Grayscale’ın önerdiği Bitcoin ETF’nin halihazırda onaylanmış Bitcoin ETF’lerine benzer olduğunu ve tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca başka bir haberde de SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce’in, spot Bitcoin ETF’nin beş yıldır “mantıklı” olduğunu düşündüğünü ve ürünün neden henüz onaylanmadığının kafa karıştırıcı olduğunu söyledi. Pozitif haber akışları Bitcoin’deki yükselişleri sabah saatlerine kadar destekledi.

Coinshares verileri incelendiğinde, dijital varlık yatırım ürünlerine üst üste dördüncü haftada 66 milyon dolar tutarında giriş gördü ve girişler son bir ayda toplam 179 milyon dolara ulaştı. Girişlerin %84’ü Bitcoin yatırım ürünlerine oldu ve yılbaşından bugüne olan toplamı 315 milyon dolara çıkardı. Grayscale-SEC mahkeme kararından gelen olumlu haberlere rağmen bu seferki düşük girişlerin, yatırımcıların daha temkinli bir yaklaşım benimsediğinin göstergesi olduğu öne sürülüyor.

Ethereum ise devam eden endişelerle birlikte, geçtiğimiz hafta çıkış görülen tek altcoin oldu. Endişeler Ethereum’da 7,4 milyon dolarlık çıkışa sebep olurken, altcoinler arasında geçen hafta 15,5 milyon dolar daha giriş gören Solana parlayan yıldız olmaya devam ediyor.

Yükselişlerin ardından piyasanın toplam değeri iki günde %9 üzerinde artışla 1,23 trilyon dolar üzerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin yükselişi devam ederken, lider altcoin Ethereum da yükselişlere eşlik ediyor. Fakat diğer altcoinlerde karışık bir seyir hakimiyetini sürdürüyor. Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin %54 seviyelerine kadar yükselmiş olması altcoinlerdeki baskıyı arttırmaya devam ediyor. Son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan MINA %94’lük yükselişle liderliği alırken, %30 artışla BLZ ikinci ve %23’lük hareketiyle onu takip eden PEPE ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin’de tam anlamıyla uzun zamandır özlenen bir ralli yaşıyor. Orta Doğu’daki gerilimden kaynaklı risklerdeki yükseliş sonrası ilk hareketler Bitcoin’e bir yönelim olduğunu ortaya koyarken, son hareketler piyasaya ciddi bir para girişinin olduğunu gösteriyor. Dün akşam saatlerinde gelen alışlarla birlikte Bitcoin %15’i aşan yükseliş ile 35.000$ seviyesini aştı. Bu güçlü yükseliş hacimlerde de ciddi bir hareketlilik yaratırken 82 milyar dolar ile son 1 yılın zirvesi, 35.000$ ile de Bitcoin’in fiyat seviyesinde 1,5 yılın zirvesi göründü. Direnç bölgelerini oldukça güçlü şekilde aşan ve yeni günde de %2’nin üzerinde yükselişle alıcı bulan Bitcoin şu sıralar 34.000$ bölgesinde fiyatlanıyor. 34.400$ ve 36.000$ sıradaki direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkarken aşağıda 33.300$ ve 32.500$ destek noktaları konumunda.

Mina (MINA)

Bitcoin’deki ralliye son iki gündür altcoinler de eşlik etmeye başladı. Bitay’da günün en çok yükselen altcoini MINA oldu. 2021 yılındaki boğa piyasasında adından sıkça söz ettiren ancak 2022 ve 2023 yıllarını genel anlamda kayıpla sürdüren MINA, sonunda uyandı 0,7$’a kadar yükseldi. Dün ve bugün toplamda %70’e varan yükseliş gösteren MINA, 6 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. 0,58$ direncini destek bölgesi haline getirebilirse yükseliş hareketinin devam etmesi olası olan MINA’da 0,65$ ve 0,71$ bölgeleri ise bir sonraki direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir