Web 3.0

Bitcoin yükseliş ivmesini sürdüremedi

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 19 Ekim 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin yükseliş ivmesini sürdüremedi

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz gelişmeleri değerlendirdi.

“Haftanın en önemli gelişmelerinden biri olan Fed Başkanı Powell’ın konuşması öncesi, piyasalarda İsrail-Hamas savaşının etkileri devam etti. ABD hisse senedi piyasaları günü satıcılı kapatırken, altının ons fiyatı dün %1,3 artış gösterdi, Bitcoin ise günü ufak düşüşlerle kapattı. Yeni günde Bitcoin 28.300$ seviyelerinde alıcı bulurken, lider altcoin Ethereum 1.550$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.” 

Dün, Fed tarafından yayımlanan Bej Kitap raporu, ekonomik aktivitede bir önceki aya kıyasla belirgin bir değişiklik olmadığını gösterdi. Kısa vadede ekonomik görünümün nispeten zayıf bir büyümeye işaret ettiği belirtilirken, işgücü piyasasındaki sıkılaşmanın ülke genelinde devam ettiği gözlemlendi. Rapordan fiyatların genel olarak ılımlı bir hızda artmaya devam ettiğini de görebiliyoruz. New York Fed Başkanı Williams, yaptığı açıklamada sıkı para politikasının devam etmesi gerektiğini ifade ederken, Fed Yönetim Kurulu üyesi Waller da politika faizi konusunda herhangi bir değişiklik yapmadan önce ekonomideki gelişmelerin dikkatle izlenmesi gerektiğini vurguladı. Fed’in değerlendirmeleri, ekonomik göstergelerin ve para politikasının gelecekteki yönelimini belirlemede önemli bir rol oynamaya devam ederken bugün Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma da uzun süre daha yüksek faiz oranları konusundaki duruşunu yinelemesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunun onaylandığı hakkında çıkan yalan haberin ardından yükselişe geçen kripto piyasası, dün Sec Başkanı Gensler’ın açıklamalarını takip etti. Gensler başvurularda ön yargıda bulunmayacağını söylerken, ekiplerin başvurular üzerinde çalıştığını belirtti. Birçok analist ETF başvurularının bu yıl içerisinde kabul edileceğini düşünürken, Invesvo ve Galaxy spot Ethereum ETF başvurusunda bulundu. Piyasada ETF kararları beklerken, yaklaşan Bitcoin halvingin etkileri de piyasada hissediliyor. Bitcoin’nin piyasa hakimiyeti en son Nisan 2021’de görülen %52.2 seviyesine yükselirken, Ethereum’un piyasa hakimiyeti %17 seviyelerinde düşüşünü sürdürüyor.

Kripto piyasasında beklenen bir diğer haber ise Tesla’nın kazanç raporuydu. Rapora göre şirket, yeni Bitcoin alımı yapmazken, elindeki Bitcoin’leri de satmadı.

Dün yaşanan ufak geri çekilmelerle birlikte piyasanın toplam değeri 1,06 trilyon dolar üzerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde piyasa genelinde karışık bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan BLZ %9’luk yükselişle liderliği alırken, %8 artışla TRB ikinci ve %6’lık hareketiyle onu takip eden GLM ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.    

Bluzelle (BLZ)

Eylül ayı içerisinde 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıya doğru kestiği ve eylül ayında %200’ün üzerinde yükseliş yaşayan BLZ, Bitay’da günün en çok yükselen kripto parası olmayı başardı. Dört günlük yükselişi de %25’i aşan BLZ hareketli günlerden geçiyor. Şu an için 0,15$ seviyelerinden alıcı bulan BLZ’nin önündeki hedef seviyeler 0,161$ ve 0,168$ olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 0,143$ destek seviyesi konumunda.

Tellor (TRB)

Yeni günün bir diğer en çok yükselen kripto parası ise TRB oldu. Son 24 saat içerisindeki yükselişi %8’i aşan ve şu sıralar 60$ civarında fiyatlanan TRB, son zamanlarda analizini bolca yaptığımız yükseliş vadeden kripto paralardandı. Nitekim fiyatlamasını da bir hayli güçlü şekilde devam ettiriyor. Ağustos ayından bu yana yükselişi %500’ü aşan TRB için 68$’a denk gelen %13’lük marjlık bir hedef bulunuyor. Başarılı olursa bir diğer hedef seviyesi ise 73$. Aşağıda ise 53,7$ ve 50$ destek noktaları konumunda.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir