Web 3.0

Bitcoin’in sınavı devam ediyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 2 Mayıs 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin’in sınavı devam ediyor

 Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz piyasayı etkileyen gelişmeleri değerlendirdi.

“Beşinci güne de kırmızı mumla başlayan Bitcoin, hafta sonu 30.000$ seviyesini test etse de önemli bir desteği kırarak bu sabah saatlerinde 28.045$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Ethereum da 18.35$ seviyelerinden alıcı buluyor.”

Toplam piyasa değeri 1,29 trilyon dolar seviyesinde olan kripto paralar için hala direnç bölgesinin aşılamamış olması altcoin piyasasının üzerindeki baskının devam ettiğini, hala güçsüz ve ralli için de hazır olmadığını gösteriyor. Fakat son 24 saatte diğer altcoinlerle ayrışan RAD ve BETA çift haneli kazançlarla günün en çok yükselen altcoinleri olarak öne çıkıyor.

ABD’den Cuma günü açıklanan Çekirdek PCE’nin yıllık bazda beklentilerin üstünde %4.6 gelmesiyle yarın açıklanacak olan FED faiz kararı öncesinde, FED’in faiz artışına devam edeceğine dair beklentileri güçlendirdi.

Dün ABD Mevduat ve Sigorta kurumu, JPMorgan’ın iflas eden First Republic Bank için yaptığı teklifi kabul etti. Böylece First Republic Bank, JPMorgan tarafından satın alınmış oldu. Bu haberle birlikte ABD hisse senedi piyasalarında toparlanmalar görülse de FED kararı öncesi dünü satıcılı bir seyirde sonlandırdı.

Ayrıca dün MicroStrategy 2023’ün ilk çeyreğinde gelirini 119 milyon dolar beklentilerinin üzerinde 121 milyon dolar olarak açıkladı. Kripto piyasası ise olumlu haber akışlarından etkilenmeyerek düşüş serisine devam ediyor.

Veri yoğun ve volatilitenin yüksek olacağı bir haftaya başlarken yarın Türkiye saati ile 21:00’da kritik veri olan FED faiz kararı açıklanacak. Piyasada neredeyse kesin bir fikir ile %94.5 oranında 25 baz puanlık bir faiz artışı bekleniyor. Faiz kararı sonrası FED Başkanı Powell’ın açıklamaları 21:30’da takip edilecek. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz kararı beklenirken ayrıca Coinbase ve Apple kazanç raporları da açıklanacak. Son olarak Cuma günü ABD’den tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik oranı bekleniyor.

 

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Hafta sonunda yatay bir fiyatlama gerçekleştiren, ancak dün 29.000$ seviyesinin üzerinde tutunamayan Bitcoin, %4’lük bir geri çekilme kaydetti ve 27.750$ seviyelerine kadar geriledi. Sabah saatlerinde   28.000$’ın üzerinde bir fiyatlamayla güne başladı ve şu anda 28.045$ seviyesinden alıcı buluyor.

Oldukça yoğun gündem maddesinin bulunduğu bir hafta içerisine girerken kripto para piyasasında dalgalanmalar görülebilir. Çarşamba FED, Perşembe Avrupa Merkez Bankası ve Cuma günü tarım dışı istihdam ile işsizlik verilerinin yanı sıra, ABD’de baş gösteren banka krizlerinden gelecek haberler de Bitcoin’in seyrine pozitif ve negatif yönlü etki edebilir. FED toplantısının ardından Powell’ın piyasalarda oluşan iyimser fiyatlamaya ve faiz indirim beklentisine karşı şahinvari bir konuşma yapma ihtimali yüksek olduğu için dikkatli olunmasını tavsiye ederiz.

Bu anlamda Bitcoin için temel direnç bölgeleri sırasıyla 28.300$ ve 29.350$ olurken, 27.300$ ve 26.750$ seviyeleri destek bölgesi konumunda yer alıyor.

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Shapella (Shangay) güncellemesi sonrası 2100$ seviyelerine kadar yükselen Ethereum, daha sonra hem kilitlerin açılması kaynaklı satış baskısı hem de Bitcoin’da gelen kar realizasyonları nedeniyle 1800$ bölgesine geri çekilme kaydetti. Hafta sonu yatay – negatif bir görünüm sergileyen Ethereum, dün %2’nin üzerinde değer kaybetti.

Bitcoin dominasyonundaki artış Ethereum fiyatı üzerinde baskı yaratırken bu hafta makro gelişmelerin kripto para piyasası üzerinde etkili olması bekleniyor. Özellikle yarın FED kararının ardından Başkan Powell’ın konuşmaları kripto para piyasasında ve dolayısıyla Ethereum üzerinde hareketliliği artırabilir. Olumlu senaryoda Ethereum için öncelikli ulaşılması gereken seviyeler sırasıyla 1885$ ve 1910$ olurken, 1812$ ve 1785$ seviyeleri destek bölgesi konumunda yer alıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir