Web 3.0

Bitfinex Alpha 48 raporu yayınlandı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 10 Nisan 2023
  • Okuma süresi: 5 dakika
Bitfinex Alpha 48 raporu yayınlandı

Bitfinex Alpha’nın raporuna göre bitcoin istikrar kazanmaya devam ediyor.

Şu anki makroekonomik manzara, halledilmesi gereken çeşitli güçlükleri de içinde barındıran karışık bir görüntü sergiliyor. ABD Merkez Bankası Başkanı Philip Jefferson yakın zamanda yaptığı bir konuşmada, ABD merkez bankasının, ABD ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini asgari düzeye indirecek şekilde yüksek enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığının değişmeyeceğini kesin bir dille ifade etti.

ABD konut piyasasına bakıldığında, bekleyen konut satışlarında yükseliş her ne kadar piyasaya dair iyimser bir gösterge olsa da, konut inşaat sektöründe gerileme devam ediyor. Bu durum, yüksek mortgage faiz oranlarıyla bankaların konut kredilerine yönelik kredi standartlarının giderek daha fazla sıkılaştırılmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla konut piyasalarının geleceğini belirsizliğini korumaya devam ediyor. Konut piyasasının zayıf olması, insanların evlerinin değerine bağlı olarak hissettikleri servet etkisi düşünüldüğünde, ekonomiler üzerinde abartı etkiler yaratabilir çünkü konut fiyatları yükseldikçe insanlar kendilerini daha mutlu hissederler, fiyatlar düştüğünde ise, çok ciddi etkileri olabilir.

İşsizlik başvurularına gelirsek, hafif bir artış görülüyor, GSYH’de ise hizmet harcamalarındaki azalış ve şirket kârlarındaki düşüşün de etkisiyle büyümede düşüş görülüyor bu da ekonominin zayıfladığını gösteriyor. Nitekim, Michigan Üniversitesinin tüketici duyarlılığına ilişkin yaptığı son ankete de resesyon ihtimaline dair endişeler yansımış olup, bu ankete göre Mart ayında tüketici duyarlılığı son dört aydır ilk defa düşüş göstermiştir.

Ancak bu verilere karşılık, Fed’in karar verirken en çok baktığı enflasyon göstergesi olan harcamaların ve Şubat ayında gelirle ilgili verilerinin soğuma göstermesi, Merkez Bankasının enflasyonla mücadele çabalarının ilerleme kaydettiğine işaret ediyor.

Enflasyondaki itidalli yavaşlama ise borsaların üst üste 3 hafta kazandırmasında fayda sağladı ve Nasdaq Composite 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 17’nin üzerinde artış gösterdi. Bankacılık krizine ve değişen faiz oranları durumuna rağmen, hisse senedi piyasası üç aylıkta ciddi oranda kazanç kaydetti.

Bu iyimserliğin Bitcoin ölçütlerinden bazılarına yansıdığı bazılarına ise yansımadığı görülüyor. Sıfır bakiyeli olmayan hesapların artarak yeni bir rekora ulaştığı, fakat bazı önemli zincir içi ölçütlerin ise zayıfladığı görülüyor. Bu da piyasanın geçiş halinde olduğunu gösteriyor. Hem aktif hesap sayısı hem de günlük işlem sayısında düşüş görülüyor. Bu bir ayı piyasası göstergesi olmasa da, kısa aralıklı al-sat ortamında kısa vadeli piyasa görünümünün can sıkıcı olduğunu gösteriyor.

Buna karşılık, CME’deki BTC ve Ether opsiyonlarının kapatılmamış toplam türev sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak kurumsal alım satım faaliyetlerinde bir artış olduğunu gösteriyor, fakat Bitcoin’un son fiyat performansına bakıldığında, tekrardan S&P 500 ile daha yakın bir korelasyona girdiği görülüyor ve makroekonomik çalkantılara karşı kırılganlığı ile ilgili kafalarda soru işareti yaratıyor. Kripto piyasasında likiditenin düşük olması da, fiyatlardaki oynaklığın artması ve piyasanın istikrarlılığı ile ilgili endişelerin artmasına sebep oluyor. Şu anki piyasa durumu, kripto piyasasındaki bu geçiş döneminde aşırı borçlu (kaldıraçlı) hareketlere veya artan risk iştahına karşı dikkatli olunmasını gerektiriyor.

Bu arada, kripto dünyasında ilginç gelişmeler yaşanmaya ve haftalık olarak bildirdiğimiz ekonomik ve piyasa duyarlılığına arka planda renkli bir fon oluşturmaya devam ediyor.

CFTC, Binance aleyhine, KYC ve AML yasaları da dahil, Emtia Borsası Yasası’nda (CEA) çok sayıda ihlal yaptığı iddiasıyla dava açtı. Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao ise bu suçlamaları reddetti. ABD Bölge Mahkemelerinden birinin, Binance US’in sorunlu Voyager Digital’i satın almasını engellemesi, anlaşmanın geleceğine yönelik şüphe uyandırdı. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, Çinli yetkililere rüşvet vermekle suçlandığı yeni bir iddianamede rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya kaldı; Galaxy Digital ise 2022’de 1 milyar dolar zarar ettiğini bildirdi ve kurucusu Mike Novogratz bunu şirket için “gelişimsel bir yıl” olarak nitelendirdi. Daha olumlu haberler ise şunlar: Michael Saylor’un MicroStrategy’si Bitcoin satın alma rejimini devam ettirerek varlıklarını 6.455 BTC’ye kadar artırdı. Tether’in USDt stablecoin dominansı Mart 2023’te artarak toplam stablecoin pazar payının %57,5 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı; son olarak 12 Nisan’da başlatılacak olan Ethereum’un Shapella yükseltmesi, işlem süreçleri, güvenlik ve ağ verimliliğinde önemli iyileştirmeler vaat ediyor.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir