Teknoloji

Boston Dynamics, İnsansı Robotu Atlas’ı Emekliye Ayırıyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 17 Nisan 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
Boston Dynamics, İnsansı Robotu Atlas’ı Emekliye Ayırıyor

Boston Dynamics, insansı robotu Atlas’ın emekliye ayrıldığını duyurdu.

Boston Dynamics, insansı robotu Atlas’ın on yılı aşkın bir süre sonra emekliye ayrıldığını duyurdu.

Hyundai’ye ait olan şirket, henüz bir halefi duyurulmadan Atlas’ın emeklilik planlarını bir video ile açıkladı. Videoda robotun jimnastik hareketlerinden endüstriyel işlere kadar geniş bir yelpazede görevler yapabilme kapasitesine vurgu yapıldı. Atlas, videoda düşerken, itilirken ve hatta hidrolik hortumlarının kırılması şeklinde yaralanmalar yaşarken gösteriliyor.

 

Boston Dynamics, videonun özetinde Atlas’ın “gelecek nesil robotikçilere ilham verdiğini ve alandaki teknik engelleri aştığını” belirterek, robotu bir geliştirme aracı olarak nasıl kullandığını gösteriyor. Atlas, 2013 yılında ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) için geliştirildi ve ilgili donanım, yazılım, sensörler ve kontrol arayüzlerinin geliştirilmesine odaklanan bir robotik yarışmanın merkezi haline geldi.

Boston Dynamics’in bir blog yazısında belirttiğine göre Atlas, bugün model öngörülü kontrol tekniğini kullanıyor. Bu teknik, “robotun eylemlerinin durumunu nasıl etkileyeceğini” açıklıyor ve şirketin bu durumun “kısa bir süre içinde” nasıl değişeceğini öngörmesine olanak tanıyor. Şirket, modelin hem bir nimet hem de bir lanet olduğunu açıklıyor: “Basit bir model, robotun dinamikleri hakkında önemli detayları gözden kaçırabilir, ancak karmaşık bir model gerçek zamanlı çalıştırmak için fazla hesaplama gerektirebilir.” Herhangi bir doğruluk hatası, “yanlış tahminlere ve eylemlere yol açacak, bu da Atlas için genellikle düşmesi anlamına gelir.”

Çeşitli medya kaynakları, Boston Dynamics’in diğer robotik ürünlerinde olduğu gibi Atlas için ticari bir çıkış yolu olmadığını belirtiyor, ancak bazıları hidrolik öncüsünün artık büyük ölçüde modası geçmiş olduğuna ve şirketin üzerinde çalıştığı yeni bir model olabileceğine işaret ediyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir