Yatırım

Diginak, 2. Tohum Yatırımını Aldı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 3 Mayıs 2023
  • Okuma süresi: 5 dakika
Diginak, 2. Tohum Yatırımını Aldı

İlk Üç Ayda İki Kat Büyüyen Diginak.com, 2. Tohum yatırımını aldı.

Taşımacılık hizmetini uçtan uca dijitalleştiren akıllı lojistik platformu Diginak.com, yılın ilk üç ayında büyümesini iki kat artırarak, 5,25 milyon dolar değerleme ile 2. tohum yatırımını aldı.

Dijital nakliye platformu Diginak.com, hız kesmeden büyümesini sürdürüyor. Firma, bu yılın ilk 3 ayında bir önceki yıla oranla cirosunu 2 kat artırdı. Sektörde elde ettiği başarılarla yatırımcısının güvenini haklı çıkaran Diginak.com, 5,25 milyon dolar değerleme ile 2. tohum yatırımını da almayı başardı.

Yeni yatırım ile iç pazarda hedeflerini daha dabüyüten Diginak.com, global açılım çalışmalarını hızlandırmayı, ekibini büyütmeyi ve yeni ürün çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor.

Yatırım sürecine ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Diginak.com CEO’su Oğuzhan Karaca “Yılın ilk çeyreğinde iki kat büyüme kaydettik. Üç ay gibi kısa bir sürede 5,25 milyon dolar değerleme ile 2. tohum yatırımımızı aldık. Türkiye’de yaşanan tüm olumsuz piyasa şatlarına rağmen bu kadar hızlı büyüdüğümüz ve idacapital gibi nitelikli bir girişim sermayesi şirketinin stratejik ortaklarından birine dönüştüğümüz için gururluyuz” ifadelerini kullandı.

Lojistiğin ‘Unicorn’u Olmaya Adayız!

Diginak.com Dijital Nakliye Platformunda taşımacılık sektörünün tüm paydaşlarının kendileri için bir yer bulabileceğini hatırlatan Karaca

Diginak.com, yıkıcı ( Disruptive) değil yapıcı/onarıcı bir iş modeline sahip. Firma olarak; sektörün tüm paydaşlarını kucaklayarak, sektörün gelişime açık yönlerini tespit edip iyileştirmeye odaklandık. Taşımacılık B2B (Business to Business) modelinin hibrid çözümlerden geçtiğini düşünüyoruz. Zamanla sektörün komple dijitalleşmesinin gerçekleşeceğine inanıyoruz. Ancak bu süre zarfında dar boğazlar hibrid modellerle aşılabilir kanaatindeyiz. En önemli farkımız, sektörün tüm paydaşlarının kendileri adına bir şeyler bulabileceği bir platform olmamız diyebilirim. Öte yandan navlun ödemesi konusunda banka dışı finans kuruluşlarıyla olan entegrasyonumuz çok güçlü. Bu sayede navlun ödemelerini çok hızlı elleçleyebiliyoruz” diye konuştu.

Diginak olarak nakliye sektörüne kazandırdığımız iki önemli kavramla sürdürülebilirliği destekliyoruz” yorumunda bulunan Oğuzhan Karaca

Kapasite kullanımındaki artış; yani “verimliliği” oldukça önemsiyoruz. Aynı seferde daha fazla ürün taşınmasını sağlayarak, sefer sayısını azaltarak karbon salınımını önemli ölçüde azaltıyoruz. Öte yandan optimizasyon ile araçların boş kilometre sürüşünü azaltarak katma değersiz sürüşü yok ederek yine karbon salınımına olumlu katkı sağlıyoruz. Yani kısacası verimlilik ve optimizasyon Diginak’ın teknolojisini geliştirirken öncelediği iki önemli kavram. Bu bakış açısı ile sektörde lojistiğin ‘unicorn’u olmaya adayız! ” dedi.

“2.Tohum Yatırımını, sürdürülebilir büyüme, Yapay Zeka teknolojisi ve insan kaynağımızı güçlendirmek için kullanacağız.”

Hedeflerinin iç pazarda KOBİ’ lerin en çok tercih ettiği dijital taşımacılık platformu olmak ve ardından global pazarlara açılmak olduğunu vurgulayan Karaca konuşmasına şöyle devam etti:

idacapital ile güzel bir sentez yakaladığımıza ve sinerji oluşturduğumuza inanıyorum. Amacımız, ülkemize bu alanda ayakları yere basan, çevik ve sürdürülebilir bir dijital nakliye platformu kazandırmak ve ardından küresel pazarlara açılmak. 5,25 milyon dolar derleme üzerinden aldığımız yeni yatırım ile iç pazardaki pozisyonumuzu güçlendirmek için emin adımlarla ilerliyoruz.

Yatırımcılarımızın firmamıza ve iş modelimizin potansiyeline olan inancı ve bizi ekosistemde yukarılara taşıma iddiası, bizleri çok gururlandırdı. Yeni yatırım ile ajandamız daha da yoğun bir hale geldi. Sürdürülebilir büyüme trendimizi korumak, yapay zeka altyapımızı güçlendirmek ve insan kaynaklarımızı geliştirmek ana hedeflerimiz arasında. Yatırımı hizmet verdiğimiz ülke sayısını artırmaya hazırlanmak için kullanmayı tercih ediyoruz. Özellikle Amerika pazarında faaliyete başlama konusunda istekliyiz ve en doğru zamanı belirlemeye çalışıyoruz. Yapay zeka teknolojisine odaklandık. Lojistik alanında katma değer üreterek fark yaratmak ve sektör lideri olmayı hedefliyoruz. Dijital nakliye sektöründe teknoloji kadar, insan kaynağı da önemli… Bunun farkındayız.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir