Web 3.0

Diplomasi umudu Bitcoin’de yükseliş getirdi

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 18 Ekim 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Diplomasi umudu Bitcoin’de yükseliş getirdi

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, haftanın ilk iş gününde kripto paralardaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Lider kripto para birimi Bitcoin, yeni haftanın ilk gününe güçlü bir yükselişle başladı. Geçtiğimiz hafta Ortadoğu’dan gelen haberlere bağlı olarak risk iştahındaki azalmanın da etkisiyle %3’e yakın bir geri çekilmeyle haftayı kapatan Bitcoin, bugün sabah saatleri itibarıyla geçtiğimiz haftanın tüm kayıplarını geri alarak yeni bir başlangıç yaptı. Ortadoğu’da verilen mesajlarda diplomasi vurgusunun öne çıkması ile çatışmaların daha da tırmanmasının önüne geçilebileceği düşüncesi piyasalardaki bu güçlü yükselişinin ana sebebi oldu.” 

200 günlük hareketli ortalama olan 28.000$ seviyelerine kadar yükselen Bitcoin, ilk etapta bu noktadan bir miktar ret alarak 27.800$ düzeyinden alıcı buluyor. Ethereum ise 1.580$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Yükselişe bağlı olarak Bitcoin dominasyonunda da görece yükseliş hâkim. Genel çerçevede bakıldığında ise Ortadoğu’daki gelişmeler başladığından bu yana hisse senedi başta olmak üzere tüm yatırım araçlarına kıyasla en güçlü duran varlık Bitcoin oldu.

Ek olarak hafta sonu yayılan bir habere göre Amerika Birleşik Devletleri’nin yasa dışı işler sebebiyle el koyduğu 200 bin adetten fazla Bitcoin’i olduğu belirtiliyor. Güncel değer baz alındığında bu yaklaşık 5 milyar dolarlık bir varlığa tekabül ediyor. Bu stoğun ağırlıklı olarak siber suçlardan ve darknet (deepweb) piyasalardan elde edilmiş olduğunun belirtildiği haberde ABD hükümetinin elinde bu denli büyük miktarda Bitcoin bulunması, kripto para biriminin değeri ve istikrarı açısından büyük önem taşıyor. Kripto para medyası ve oyuncuları tarafından ilgi gören bu haber diğer finansal kurumları ve bireyleri Bitcoin’i meşru bir yatırım aracı olarak görmeye teşvik edebilir. Çünkü bizzat ABD hükümetinin buna sahip olmasının getirdiği sinyal etkisi bir hayli önemli.

Ayriyeten SEC’in, ağustos ayında görülen mahkemede Grayscale lehine karar vermesi üzerine herhangi bir itiraz etmeyi planlamaması da yine piyasa için bir başka güzel haber olarak öne çıkıyor. Bu hafta Ortadoğu’da oluşabilecek riskler yayılmazsa veya artmazsa fiyatlama anlamında 200 günlük hareketli ortalamanın geçildiğini görebiliriz. Bu gelişmelerle birlikte geçtiğimiz haftanın en çok yükselen kripto paralarını incelediğimizde ise %140 ile BOND ilk sırada yer alırken LOOM, STRAX, WRX ve BAND çift haneli yükselişlerle yatırımcılarını sevindiren altcoinler olarak öne çıktılar.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir