Teknoloji

Ericsson Araştırma Türkiye, ROBUST-6G Projesine Katılıyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 27 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Ericsson Araştırma Türkiye, ROBUST-6G Projesine Katılıyor

Ericsson Araştırma Türkiye, Avrupa’daki 6G Araştırmalarına Yönelik ROBUST-6G Projesine Katılıyor.

Ericsson Araştırma Türkiye’nin Avrupa’daki son teknoloji gelişmelerine öncülük edeceği büyük bir adım daha atıldı.

Türkiye’den bir teknoloji devi, 6G’nin geliştirilmesi ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik önemli bir projenin, ROBUST-6G’nin başında yer alacak. Bu proje, yapay zeka ve makine öğrenimi kullanılarak 6G güvenliğinde devrim yapmayı amaçlıyor.

Ericsson Araştırma Türkiye, 12 uluslararası ortağın bulunduğu bu konsorsiyumda küresel proje koordinatörü olarak hizmet verecek. Bu, Türkiye’deki bir Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) organizasyonunun, Ufuk Avrupa projesinde koordinatörlük görevini üstlenmesi açısından bir ilk olma özelliği taşıyor.

6G teknolojisi, kablosuz iletişimde bir sonraki büyük adım olarak görülüyor ve öngörülen kullanım senaryoları nedeniyle yüksek düzeyde programlanabilirlik, uyarlanabilirlik ve verimlilik gerektiriyor. Ancak bu özellikler, şebekenin yönetimini ve işletilmesini karmaşık hale getiriyor. ROBUST-6G projesi, tam otomatik, uçtan uca akıllı şebeke ve hizmet güvenliği yönetim çerçevesi oluşturarak bu karmaşıklığı aşmayı hedefliyor.

Proje ayrıca, dağıtık zeka, mahremiyet iyileştirmeleri ve yapay zeka/makine öğrenimindeki şeffaflık gibi alanlarda dayanıklılığı artırmayı amaçlıyor. Aynı zamanda, 6G şebeke tasarımında enerji verimliliğini artıracak sürdürülebilir yapay zeka yöntemlerine odaklanıyor.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, 6G’nin kablosuz iletişim teknolojisinde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunu ve yapay zekanın bu teknolojilerin geliştirilmesi ve güvenilirliğinin sağlanmasında kritik bir rol oynayacağını belirtti. Yalçın, Ericsson Araştırma Türkiye’nin bu projede yer almasının gurur verici olduğunu ve 6G’nin iletişim teknolojilerinin geleceğini temsil ettiğine inandıklarını ifade etti.

Bu geniş kapsamlı proje, Avrupa Akıllı Şebekeler ve Servisler Ortak Girişimi (SNS JU) tarafından destekleniyor ve 6G araştırma alanında yenilikçi yaklaşımları teşvik ediyor. ROBUST-6G, Ocak 2024 itibariyle faaliyete geçecek olan 27 yeni araştırma, inovasyon, test ve demonstrasyon projeleri arasında yer alıyor ve bu projelerin tümü, dünyanın dijital dönüşümüne katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir