Güvenlik Yapay Zeka

Fortinet’ten Sektörün İlk Üretken Yapay Zeka IoT Güvenlik Asistanı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 22 Mayıs 2024
  • Okuma süresi: 5 dakika
Fortinet’ten Sektörün İlk Üretken Yapay Zeka IoT Güvenlik Asistanı

Fortinet, ağ ve güvenlik operasyonlarına yönelik üretken yapay zeka portföyündeki yeni güncellemeleri duyurdu.

Küresel siber güvenlik lideri Fortinet, ağ ve güvenlik operasyonlarına yönelik üretken yapay zeka (GenAI) portföyündeki yeni güncellemeleri duyurdu. Bu yenilikler arasında, sektörün ilk üretken yapay zeka IoT güvenlik asistanı da yer alıyor. Fortinet, FortiAI entegrasyonları ile kurumların güvenlik duruşlarını güçlendirmelerine ve operasyonel verimliliği artırmalarına olanak tanıyor.

Fortinet’in yeni GenAI yetenekleri ve üretken yapay zeka IoT güvenlik asistanı, siber güvenlik sektöründe devrim yaratacak yenilikler arasında yer alıyor. Fortinet’in bu alandaki öncülüğü, kurumların güvenlik duruşlarını güçlendirirken, operasyonel verimliliği artırmalarını sağlıyor. FortiAI’nin sağladığı çözümler, güvenlik ve ağ operasyonlarını daha erişilebilir ve etkili hale getiriyor, bu da siber güvenlik alanında beceri açığının kapanmasına önemli katkılar sağlıyor.

Ağ ve Güvenlik Operasyonlarında Yeni Bir Dönem

Fortinet Pazarlama Direktörü John Maddison, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Üretken yapay zeka, ağ ve güvenlik operasyonlarını yeniden şekillendirerek BT ve siber profesyonellerin daha fazlasını, daha hızlı yapmalarını destekliyor. Fortinet olarak yapay zeka inovasyonunun ön saflarında yer almaya kararlıyız ve bağlama duyarlı GenAI asistanımız FortiAI’yi genişleterek operasyon ekiplerini gelişmiş doğal dil işleme yetenekleriyle güçlendirmeye devam ediyoruz. FortiAI’ye yapılan son güncellemeler, karmaşıklığı ortadan kaldırmak ve operasyonel verimliliği artırmak için 30’dan fazla yaygın dili kullanarak Fortinet ürünleriyle arayüz oluşturmanın yenilikçi yollarını sunuyor.”

GenAI İle Beceri Açığının Kapanması

Siber güvenlik sektörü, 4 milyon profesyonele yaklaşan önemli bir beceri açığıyla karşı karşıya. GenAI yani üretken yapay zeka, teknik yeterlilik ihtiyacını artırarak bu zorluğun üstesinden geliyor. Fortinet’in GenAI asistanı FortiAI, güvenlik operasyonları (SecOps) ve ağ operasyonları (NetOps) ekiplerini destekliyor ve yönlendiriyor, böylece ağlarındaki değişiklikleri yapılandırıp yönetebiliyor ve tehditleri her zamankinden daha hızlı araştırıp düzeltebiliyorlar. Sezgisel arayüzü, uzmanlığı ne olursa olsun bireylerin doğal dil kullanarak etkileşime geçmesine olanak tanıyarak sektördeki beceri eksikliğini etkili bir şekilde gideriyor.

Fortinet’in Yeni GenAI Yetenekleri

Fortinet, GenAI özelliklerini Fortinet Security Fabric genelinde derinleştiriyor ve bugün şirket portföyüne aşağıdaki yenilikleri sunuyor:

 

Ağ Operasyonlarında Yeni GenAI Yetenekleri:

  • 0. Gün ve 1. Gün İşlemleri Hızlanıyor: FortiManager’daki yeni FortiAI yetenekleri, CLI ve Jinja’da GenAI destekli komut dosyası sağlayarak 0. Gün ve 1. Gün ağ yapılandırması ve provizyonuna dönüştürücü bir yaklaşım getiriyor. Bu özellik, konuşma komutlarına dayalı komut dosyası oluşturmaya yardımcı olarak, farklı seviyelerde programlama uzmanlığına sahip olanlar için erişilebilir hale getiriyor. Ayrıca, kodu hatalara karşı inceleyen ve düzenlemeler öneren, kod geliştirmeyi kolaylaştıran bir doğrulama özelliği de içeriyor.
  • IoT Güvenlik Açıkları İçin 2. Gün Görünürlüğü ve Sorun Giderme Gelişiyor: FortiManager artık IoT güvenlik açıklarını tespit etmeye ve gidermeye yardımcı olmak için FortiAI tarafından desteklenen bir konuşma yapay zeka arayüzüne sahip sektörün ilk GenAI IoT güvenlik asistanını içeriyor. Bu yenilik, ağ güvenliği ekiplerinin doğal dil kullanarak güvenlik açıklarının üst düzey bir görünümünü elde etmelerini, etkileri analiz etmelerini ve FortiAI’den eyleme geçirilebilir öneriler almalarını sağlıyor.

 

Güvenlik Operasyonları İçin Yeni GenAI Yetenekleri:

  • Tehdit Avı ve Analizinin Basitleşmesi: Fortinet, FortiAnalyzer içindeki FortiAI entegrasyonunu yeni dikte yetenekleri ile derinleştiriyor. Bu güncellemeler, verileri sorgulamak, tehditleri tanımlamak veya rapor oluşturmak için komutları kabul ederek tehdit avını ve olay analizini basitleştiriyor. Bu, inceleme ve yanıt döngülerini hızlandırıyor ve kapsamlı teknik eğitim ihtiyacını azaltıyor.

Veri Gizliliği ve Güvenlik Önceliği

Yapay zeka teknolojileri siber güvenliğin ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, yapay zeka süreçlerini güvence altına almanın ve veri gizliliğini sağlamanın önemi de artıyor. Fortinet, GenAI operasyonlarını korumak ve optimize etmek için tasarlanmış sağlam önlemlerle bu kritik sorunları ele alıyor. Bu adanmışlığın bir parçası olarak Fortinet, tüm AI bağlantılarını proxy’lemek için AI proxy sunucularını veri merkezlerinde barındırıyor. Bu kurulum, AI performansını optimize ediyor ve tüm Fortinet ürünlerinde müşteri verilerinin güvenliğini artırıyor.

FortiAI: Ağ ve Güvenlik Operasyonlarını Destekleyen GenAI

Fortinet, on yıldan uzun bir süredir siber güvenlik alanında yapay zeka inovasyonuna öncülük ediyor. FortiAI, şirketin en son yapay zeka inovasyonu olarak öne çıkıyor ve SecOps ve NetOps ekiplerinin daha hızlı bir şekilde daha iyi kararlar almasına yardımcı olmak için bağlama duyarlı GenAI yardımı sunuyor. FortiAI 30’dan fazla yaygın dili destekliyor ve kurumların riski azaltıp iş operasyonlarını kolaylaştırırken siber güvenlik becerileri açığını kapatmalarına olanak tanıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir