Yapay Zeka

Google One, 100 Milyon Aboneyi Aştı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 14 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Google One, 100 Milyon Aboneyi Aştı

Google One, Yapay Zeka Seçeneği Ekledikten Sonra 100 Milyon Aboneyi Aştı.

Teknoloji devi Google’ın abonelik programı Google One, 100 milyon aboneyi aştı.

Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, X’te (eski adıyla Twitter) yaptığı bir paylaşımda, “100 milyon Google One abonesini geçtik! Yeni AI Premium Planımızla (dün başlatıldı) bu ivmeyi sürdürmek için sabırsızlanıyorum. Plan, Gemini Advanced gibi AI özellikleri sunuyor, artı Gmail, Docs ve yakında daha fazlasında Gemini,” dedi.

 

Google One aboneliği, üyelere bulut depolama ve cihaz yedekleme; VPN ve karanlık ağ raporu gibi çevrimiçi güvenlik özellikleri; ve Google Fotoğraflar düzenleme özellikleri ve Google Store ödülleri gibi diğer avantajlar sunuyor, abonelik programının web sitesine göre.

Pichai’nin açıklaması, şirketin Google One Premium Planı’nın tüm avantajlarını içeren ve Google’ın en büyük yapay zeka (AI) modeline, Ultra 1.0’a erişim sağlayan yeni bir chatbot olan Gemini Advanced’a erişim ekleyen yeni bir Google One AI Premium Planı’nı duyurduğu bir gün sonrasına denk geldi.

Ayrıca, bu yeni 19,99 dolar/aylık plana abone olanlar, yakında Gmail, Docs, Slides ve Sheets gibi Google uygulamalarında Gemini’yi kullanabilecekler.

Yapay zeka rüzgarı, Google’da abonelikleri artırmaya yardımcı oldu. 30 Ocak’taki bir kazanç çağrısında Pichai, aboneliklerin Aralık döneminde çeyreklik gelirlerin 9 milyar dolara ulaştığını, yıllıklaştırıldığında 15 milyar dolara ulaştığını ve 2019’dan bu yana beş kat arttığını belirtti.

Bu hızlanmış büyüme, “Gen AI ve ürün liderliğimiz tarafından yönlendirildi,” dedi Pichai çağrı sırasında.

Google’ın ücretli bir chatbot aboneliği başlatması, OpenAI’nin ChatGPT Plus’ının büyük başarısının ardından geldi. OpenAI, abonelik talebinin şirketin karşılayamayacağı kadar hızlı bir şekilde artmasıyla büyük talep gördü. Kasım ortasında, şirket kayıtları durdurdu ve bir ay sonra yeniden açtı.

Microsoft’un AI chatbot’u da abone kazanıyor. Kasım ayında yapılan bir haberde, şirketin Kasım ayındaki Microsoft 365 Copilot AI’nin Ofis uygulaması iş aboneleri için başlatılmasının ardından 2026 yılına kadar yıllıklaştırılmış gelirde 10 milyar doları aşabileceği bildirildi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir