Yapay Zeka

ABD Yapay Zeka Güvenliği Konsorsiyumu Netleşti

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 14 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
ABD Yapay Zeka Güvenliği Konsorsiyumu Netleşti

Visa, Mastercard, JP Morgan, Citi gibi şirketler ABD Yapay Zeka Güvenliği Konsorsiyumuna Katılacak.

Biden Yönetiminin Yapay Zekayı düzenleme çabaları kapsamında, Nvidia, OpenAI, Apple, JP Morgan ve Amazon da dahil olmak üzere 200’den fazla organizasyon, ABD Yapay Zeka Güvenliği Enstitüsü Konsorsiyumu’na (AISIC) katılmayı kabul etti.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, konsorsiyumun ABD Yapay Zeka Güvenliği Enstitüsü’nde gerçekleşeceğini ve yetkilileri, akademisyenleri, geliştiricileri ve endüstri düzenleyicilerini yapay zeka ürünleri ve hizmetlerinin gelişimine yönlendirme amacıyla bir araya getireceğini duyurdu.

Raimondo şunları söyledi: “ABD hükümetinin, yapay zekanın risklerini azaltmak ve muazzam potansiyelini kullanmak için gereken standartları belirleme ve araçları geliştirme konusunda önemli bir rolü var. Başkan Biden, iki ana hedefi gerçekleştirmek için elimizden gelen her şeyi çekmemizi yönlendirdi: güvenlik standartlarını belirlemek ve yenilik ekosistemimizi korumak. İşte ABD Yapay Zeka Güvenliği Enstitüsü Konsorsiyumu bunu yapmamıza yardımcı olmak için kuruldu.”

Biden Yönetimi, Büyük Teknoloji için şeffaflık yasaları ve standartlar belirleyerek ve yapay zeka ile ilgili içeriklere filigran eklenmesi çağrısında bulunarak yapay zeka düzenlemesi için baskı yapıyor. Biden bu konuda daha önce bir yürütme emri yayınladı. ABD, Senato tarafından önerilen bir federal yasa tasarısı aracılığıyla yapay zeka tarafından üretilen sahte görüntülerin ve deepfake videoların yayılmasını sınırlamaya da çalışıyor.

Amazon, güvenli ve güvenceli bir temel ile küresel kamu politikasının geliştirilmesini desteklemek amacıyla USAISI’ye 5 milyon dolarlık hesaplama kredisi taahhüt etti.

Beyaz Saray Yardımcı Şefi Bruce Reed şunları söyledi: “Yapay zeka ile ayak uydurabilmek için hızlı hareket etmeli ve hükümetten özel sektöre, akademiye kadar herkesin aynı yönde kürek çektiğinden emin olmalıyız.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir