Web 3.0

Küresel piyasalarda Fed Günü

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 1 Kasım 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Küresel piyasalarda Fed Günü

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak gelişmeleri değerlendirdi.

“Haftanın ortasına ve en önemli gününe geldik. Bugün ABD Merkez Bankası Fed, 1,5 aylık aranın ardından TSİ 21.00’da faiz kararını açıklayacak. Politika faizinin değişmeyerek sabit bırakılması ve faiz artırım döngüsünün sonuna gelinmesi piyasanın genel beklentisini oluşturuyor.  Beklentiler bu yöndeyken Bitcoin, 34.400$ üzerinde güne başladı ve bu noktayı destek bölgesi haline getirmeye çalışıyor. Genel görünüm pozitif görüntüsünü korumaya devam ediyor. Lider altcoin Ethereum uzun süredir altında kaldığı 1.800$ seviyesini de böylece geçmiş oldu. Sabah saatlerinde 1.810$’dan alıcı buluyor.” 

FED toplantısının ardından Başkan Powell’ın bir konuşması takip edilecek. Orada verilecek olan mesajlar ve geleceğe yönelik sinyaller piyasa üzerinde oynaklık yaratabilir. Fed kararlarının piyasaya olan etkisi zaman zaman değişebiliyor. Parasal sıkılaşmanın devam edeceği beklentileri uzun vadeli piyasa beklentilerini olumsuz etkilerken, faiz artırım döngüsünün sonuna gelinmesinin sinyallenmesi ileride bir indirim olacağı beklentilerini doğurduğu için olumlu etki edebiliyor.  Bununla birlikte Bitcoin, Fed kararının geleceği çarşamba gününe 34.400$ üzerinde başladı ve bu noktayı destek bölgesi haline getirmeye çalışıyor. Genel görünüm pozitifliğini korumaya devam ediyor. Bitcoin hemen hemen son bir haftadır bu bölgede konsolide olurken de altcoinler yükselmeye ve kazanç sağlamaya devam ediyor. Altcoinlerdeki yükseliş Bitcoin dominasyonunun son dönemin zirvelerinden geriye çekilmesiyle gerçekleşiyor. 55 seviyelerinden 53,5’lara gelen bir dominasyon altcoinleri kısa vadeli destekliyor. Ethereum uzun süredir altında kaldığı 1.800$ seviyesini de böylece geçmiş oldu. Sabah saatlerinde 1.810$’dan alıcı buluyor. Bitcoin dominasyonunda hangi bölgelere kadar bir geri çekilme olacağı piyasanın yönünü belirlemesi için etkili olacaktır ancak dominasyonda kayda değer bir geri çekilme görülme ihtimalini nispeten düşük görmekteyiz.

Ek olarak daha önce de bahsettiğimiz şekilde gelecek sene (hatta gelecek senenin başlarında olabilir) Türkiye’de kripto varlıklara regülasyon adımları geç de olsa somut bir zeminde geleceği belirtiliyor. Dün TBMM’de soruları cevaplayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ülkenin gri listeden çıkarılması için kripto varlıklarla ilgili adım atılacağını, sadece bu hususun kaldığını ve hızlı bir şekilde aksiyon aldıklarını ve alacaklarını söyledi. Bu belirtilen aksiyonun da hem kötü niyetli oluşumlar ve terör örgütlerinin kripto paraları finansman olarak kullanmasının önüne geçmek hem dolandırıcılık ihtimallerini azaltacak yasal tedbirler almak hem de yatırımcıların korunmasını sağlayarak bir vergi tasarısı önerisi sunmak olduğunu tahmin etmekteyiz. Bu konuda da sona gelinmiş gözüküyor. OVP’de 2024 ortasında yasalaşması hedeflenen çalışmanın daha evvel yasalaşması olasılığı da bu açıklamalarla yükselmiş durumda.

Bu gelişmelerle SOL, XRP, XLM gibi majör kripto paralar yükselişine devam ederken hareketine ZRX, STORJ ve REN günün geri çekilen altcoinleri oldular.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir