Web 3.0

Mainnet lansmanının ardından TIA yükselişe geçti

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 1 Kasım 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Mainnet lansmanının ardından TIA yükselişe geçti

Bybit tarafından hazırlanan değerlendirmede günün sektör gelişmeleri yer alıyor.

SPX endeksi %0,6 yükselirken, finans ve ihtiyari tüketici sektörleri kazançlara öncülük etti, enerji ise geride kaldı. Daha geniş kripto para piyasası, son 24 saatte Bitcoin ve Ethereum’un sırasıyla %0,54 ve %0,70 artmasıyla yükseldi.

Bugünün en iyi performans gösteren şirketi, Celestia’nın ana ağ beta sürümünü başlatarak modüler blok zinciri ekosisteminde yeni bir dönem başlatmasıyla son 24 saatte %11,3 artış gösteren TIA oldu.

Starknet Vakfı, Layer-2 blok zinciri ağına erken katkıda bulunanları 50 milyon STRK token ile ödüllendiriyor, ancak bu tokenler Nisan 2024’e kadar kilitli. Kasım 2022’de ilk geliştiricisi StarkWare tarafından kurulan vakıf, ölçeklenebilirliği artırmak ve maliyetleri düşürmek için Ethereum üzerine inşa edilen Starknet ekosistemini desteklemeyi amaçlıyor. Topluluğun gelişimdeki rolünü kabul etmek için vakıf, teknik tartışmalara katkıda bulunanları, etkinlikler düzenleyenleri veya Starknet odaklı içerik oluşturanları ödüllendirmek için Erken Topluluk Üyesi Programını (ECMP) başlattı. Vakıf, toplam 10 milyar STRK tokeninin %50,1’ini elinde tutuyor ve topluluğu sürdürmek için bunları ECMP aracılığıyla dağıtmayı planlıyor. Starknet, 137 milyon dolarlık kilitli mevduat ile Ethereum’un Layer-2 ağları arasında altıncı sırada yer almaktadır. STRK tokeninin piyasaya sürülmesi Kasım 2023’ten Nisan 2024’e ertelendi.

Celestia (TIA), 31 Ekim 2023’te başlatılan, blok zinciri ekosisteminde verimliliği, ölçeklenebilirliği ve esnekliği artırmayı amaçlayan modüler bir blok zinciri platformudur. Tüm işlevleri yerine getirmeye çalışan geleneksel blok zincirlerinin aksine TIA, Celestia kullanan ağların performansını optimize etmek için veri kullanılabilirliği ve fikir birliği konusunda uzmanlaşmıştır. Celestia dün Mainnet’i başlatarak ilk modüler veri kullanılabilirliği ağı haline geldi. Bu lansman, doğrulanabilirlik, işbirliği ve ölçeklenebilirlik açısından yeni bir döneme işaret ederek güvenli hafif düğümler sağlıyor ve veri kullanılabilirliğini artırıyor. Modüler ekosistem yeni çerçeveler ve altyapılarla hızla genişliyor. Deneysel yapısına rağmen Celestia, blok zinciri hızında ve kullanılabilirliğinde devrim yaratmaya yardımcı olacak 1GB bloklar ve 1 milyar ışık düğümü gibi kilometre taşlarını hedefliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir