Yapay Zeka

Microsoft’un yeni AI bölümünün CEO’su Mustafa Suleyman oldu

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 20 Mart 2024
  • Okuma süresi: 5 dakika
Microsoft’un yeni AI bölümünün CEO’su Mustafa Suleyman oldu

Google DeepMind’ın kurucu ortağı Mustafa Suleyman, Microsoft‘un yeni AI bölümünün CEO’su olarak atandı.

Mustafa Suleyman, Copilot, Bing ve Edge dahil olmak üzere Microsoft’un tüketici AI ürünlerinin geliştirilmesinden sorumlu olacak.

 

 

Teknoloji devi Microsoft, AI stratejilerini güçlendirmeye devam ediyor. Şirket, Google DeepMind’ın kurucu ortaklarından Mustafa Suleyman’ı yeni kurduğu tüketici AI ürünleri bölümünün başına CEO olarak getirdiğini duyurdu. Suleyman, Copilot, Bing ve Edge gibi ürünlerin geliştirilmesinden sorumlu olacak. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’nın çalışanlara gönderdiği bir notta, Suleyman’ın hem DeepMind’ın hem de Inflection’ın kurucu ortağı olarak, aynı zamanda bir vizyoner ve öncü ekipler inşa eden bir ürün yapımcısı olarak yıllardır takdir edildiğini belirtti. Nadella, Microsoft’un AI’nin herkes ve her kuruluş için faydalı olmasını sağlamak adına “imkansız” olarak düşünülen teknolojileri inşa etme konusunda büyük bir şansa sahip olduğunu ifade etti.

Ayrıca, Suleyman’ın kurucu ortağı olduğu Inflection AI’nin baş bilim insanı Karén Simonyan da dahil olmak üzere bazı çalışanlar Microsoft bünyesine katılacak. Şirket, OpenAI ile olan ortaklığına da değinen bir açıklama yaparak, OpenAI’nin temel model yol haritasını destekleyecek özel sistemler ve silikon işleri inşa etmeye devam edeceğini ve temel modeller üzerine ürünler geliştireceğini belirtti.

Microsoft, AI alanındaki genişlemesini sürdürüyor ve bu yıl Mayıs ayında bir AI etkinliği düzenleyerek, Windows ve Surface cihazlarında AI kullanımı hakkında daha fazla detay vereceğini açıkladı. Bu gelişmeler, şirketin teknoloji alanında liderliğini pekiştirmeyi amaçladığının bir göstergesi olarak görülüyor.

 

Microsoft, Google DeepMind’ın kurucu ortağı Mustafa Suleyman’ı işe aldı. X’te yayınladığı bir gönderide Suleyman, şirketin tüketici odaklı AI ürünleriyle ilgilenen yeni bir ekip olan CEO olarak Microsoft’a katıldığını duyurdu, bu ürünler arasında Copilot, Bing ve Edge bulunuyor. Suleyman ayrıca Microsoft AI’ın icra başkan yardımcısı olarak görev yapacak ve şirketin doğrudan CEO Satya Nadella’ya rapor veren üst düzey liderlik ekibine katılacak. Suleyman, 2010 yılında AI laboratuvarı DeepMind’ı kurdu ve laboratuvar daha sonra 2014 yılında Google tarafından satın alındı. DeepMind, Google içinde öncü bir AI gücü olmaya devam etti. Ancak, Suleyman birçok yıldır bu bölümün bir parçası değil. Bloomberg’e göre, Suleyman, liderlik ettiği bazı projeler etrafında çıkan tartışmalar nedeniyle 2019 yılında izne ayrıldı. The Wall Street Journal daha sonra Google ve DeepMind’ın Suleyman hakkında personeli taciz ettiği şikayetleri üzerine bir soruşturma açtığını bildirdi. DeepMind’da izne ayrıldıktan sonra, Google, Suleyman’ı AI ürün yönetimi ve AI politikası başkan yardımcısı olarak işe aldığını duyurdu. Suleyman, 2022 yılında Google’dan ayrılarak Inflection AI adlı startup şirketini kurmak için ortak kurucu oldu.

Suleyman’ı işe almanın yanı sıra, Microsoft, Inflection AI’ın çalışanlarından bazılarını da getiriyor, bunlar arasında tüketici AI grubunun baş bilim insanı olarak görev yapacak olan kurucu ortak Karén Simonyan da bulunuyor. Kevin Scott, Microsoft’un baş teknoloji sorumlusu ve AI’in icra başkan yardımcısı olarak görevine devam edecek.

“Mustafa’yı birkaç yıldır tanıyorum ve onu hem DeepMind’ın hem de Inflection’ın kurucusu olarak ve aynı zamanda bir vizyoner, ürün yapımcısı ve cesur misyonlar peşinden giden öncü ekipleri inşa eden biri olarak çok takdir ediyorum,” diye Nadella, Microsoft tarafından yayınlanan çalışanlara yönelik bir bildiride söylüyor. “Dünyada herkesin ve her kuruluşun AI’nin faydalarından güvenli ve sorumlu bir şekilde yararlanmasını sağlamak misyonumuza uygun olarak bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen teknolojiyi inşa etme konusunda gerçek bir şansımız var.”

Microsoft, OpenAI ile ortaklığına milyarlarca dolar yatırmış ve yakın zamanda AI startup şirketi Mistral ile bir anlaşma yapmıştı. Yeni bir AI ekibi oluşturulması, Microsoft’un bu ortaklıkları unuttuğu anlamına gelmiyor. Microsoft, “OpenAI’nin temel model yol haritasını desteklemek amacıyla özel sistemler ve silikon işler dahil olmak üzere AI altyapısını inşa etmeye devam edeceğini” ve “temel modellerinin üzerine ürünler inşa edeceğini” söylüyor. Geçtiğimiz yıl Bing Chat’i (şimdi Copilot olarak adlandırılıyor) piyasaya sürdükten sonra, Microsoft, AI asistanını Office ürünlerine, Windows 11’e ve Edge’e getirdi. Microsoft, Mayıs ayında Build konferansının başlamasından önce özel bir AI etkinliği düzenlemeyi planlıyor, burada muhtemelen Windows’taki ve Surface cihazlarındaki AI hedefleri hakkında daha fazla detay paylaşacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir