Web 3.0

OKX, Fransa’da DASP lisansını almak için başvuru yaptı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 24 Mayıs 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
OKX, Fransa’da DASP lisansını almak için başvuru yaptı

Global kripto para borsası OKX, Avrupa pazarındaki faaliyetlerini genişletmek adına yeni bir adım attı.

OKX tarafından yapılan resmî açıklamaya göre, şirket Fransa’da kayıtlı bir Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcısı (DASP) lisansını almak adına yetkili mercilere başvuruda bulundu.

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük ikinci kripto borsası ve Web3 ekosisteminin geleceğini inşa etmede öncü rol oynayan teknoloji şirketi OKX, Fransa’da Finansal Piyasalar Düzenleyici Kurumu (Autorité des Marchés Financiers – AMF) ve İhtiyati Denetim ve Karar Kuruluşu (Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution – ACPR) tarafından düzenlenen sıkı gereklilikler kapsamında kayıtlı bir Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcı (DASP) olmak için başvuruda bulunduğunu duyurdu.

Nisan ayında Fransa’da faaliyete geçen OKX’in, AMF’ye kaydolma yönünde attığı bu adım, Fransa’nın önemli bir merkez olduğu Avrupa’da varlığını büyütme konusundaki kararlılığını gösteriyor. OKX AMF’ye kaydolmasının ardından, Fransa’daki müşterilerine yerel düzenlemelerle tam uyumlu olan ürün ve hizmetleri de sunabilecek.

 “Bu önemli merkezdeki ekosistemin güvenli ve sağlam adımlarla büyüdüğünü görmek adına sabırsızlanıyoruz”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan OKX Küresel Kamu İlişkileri Yöneticisi Tim Byun“Fransa DASP düzenlemeleri, dijital varlık hizmeti sağlayıcıları için açık ve güvenli bir yasal çerçeve sunuyor. Fransa’da kayıtlı olan DASP’ların sayıca artmasıyla birlikte, OKX olarak bu önemli merkezdeki ekosistemin güvenli ve sağlam adımlarla büyüdüğünü görmek adına sabırsızlanıyoruz. Burada yaptığımız başvuru yalnızca yeni düzenlemeleri destekleme yönündeki kararlılığımızı göstermesi bakımından değil, aynı zamanda 2024 yılında Avrupa Birliği’nin tümünde MiCA’nın yürürlüğe gireceği dikkate alındığında, geleceği planlamak adına da büyük bir fırsat.” ifadelerini kullandı.

Fransa, sunduğu sağlam ve şeffaf düzenleyici çerçevenin yanı sıra ülkede ikamet eden kripto meraklılarının, deneyimli yatırımcıların ve OKX’in gelişimi için gerekli olan kalifiye iş gücünün yoğunluğu nedeniyle, OKX için Avrupa’da çok önemli bir merkez hâline geldi.

“Üzerinde çalıştığımız tüm harika projeleri Fransa halkına tanıtmak için sabırsızlanıyoruz”

OKX Başkanı Hong Fang ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Avrupa’daki düzenleyici kuruluşlarla ilişkilerimizi geliştirerek uyumluluk kapsamındaki çalışmalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Fransa’daki faaliyetlerimizin, bu yöndeki gayretlerimiz bakımından büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. AMF ile iş birliğimizi sürdürürken Fransa’da hem bireylere hem de işletmelere değer alışverişi için güvenli ve verimli bir yaklaşım sunarak ürün portföyümüzün kullanımını yaygınlaştırmaktan dolayı son derece heyecanlıyız. Web3’ün geleceğini inşa etmede öncü rol oynayan bir şirket olarak üzerinde çalıştığımız tüm projeleri Fransa halkına tanıtmak için sabırsızlanıyoruz.” diye konuştu.

“Fransa’nın Web3 teknolojilerinde kilit oyuncu olma hedefini doğrulayan nitelikte bir karar”

Dijital Geçiş ve Telekomünikasyondan Sorumlu Ekonomi, Maliye, Endüstriyel ve Dijital Egemenlik Bakanlığı Bakan Delegesi Jean-Noël Barrot yaptığı açıklamada, OKX’in Avrupa’daki faaliyetlerini genişletmek için Fransa’yı seçmesinden büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu adım, Cumhurbaşkanı Macron ve Bakan Bruno Le Maire’ın da 2017’den bu yana desteklediği, Fransa’nın Web3 teknolojilerinde kilit oyuncu olma hedefini doğrulayan nitelikte bir karar. Fransa’daki yetkili mercilerin kripto sektöründeki engin uzmanlığı ve deneyimi sayesinde OKX, sadece lisans alma sürecinde değil, sonrasında da istikrarlı ve sağlam bir yaklaşımdan faydalanacaktır.” dedi.

 Ayrıca, OKX’in kararının Fransız hükümetinin esnek, güvenli ve yenilikçi bir kripto varlık sektörü geliştirmeyi hedefleyen politikalarının başarısının da bir kanıtı olduğunu dile getiren Barrot, “Fransa’nın, yenilikçi Web 3 ve dijital ekonomi alanında dünya lideri olmak için gerekli tüm unsurlara sahip olduğuna her zamankinden daha fazla inanıyoruz.” diye ekledi.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir