Yapay Zeka

Önde gelen yapay zeka kodlama asistanları

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 5 Mayıs 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
Önde gelen yapay zeka kodlama asistanları

Yazılım dünyasında yapay zeka destekli kodlama asistanları ön çıkıyor. İşte bu asistanlardan bazıları:

Yapay zeka destekli kodlama yardımcıları, programcıların verimliliğini artırma, kodlama yorgunluğunu azaltma ve daha iyi bir programcı olma yolunda ilerlemelerine yardımcı oluyor. GitHub Copilot, Amazon CodeWhisperer, Microsoft IntelliCode gibi araçlar, programcılara kod yazmada hız kazandırıyor, hataları tespit etmelerine ve düzeltmelerine yardımcı oluyor. Bu AI yardımcıları, doğal dil girdileri kullanarak veya kodunuzu analiz ederek kod önerileri sunuyor. OpenAI’nin Codex’i gibi bazı AI araçları, doğal dili kod haline getiriyor ve GitHub Copilot gibi diğer araçlara güç veriyor. Replit AI ve Tabnine gibi diğer platformlar, öğrenme aşamasındaki kodcular için kapsamlı destek sunarken, Sourcery ve Watsonx Code Assistant gibi araçlar daha deneyimli geliştiricilere kod revizyonu ve güvenlik analizi gibi konularda destek sağlıyor. Bu araçlar, genelde abonelik modeli ile sunuluyor ve bazıları belirli süreler için ücretsiz deneme seçenekleri de içeriyor. Programcılar için AI destekli kodlama yardımcıları, karmaşık projelerde zaman kazanmak ve daha güvenli, verimli kodlar üretmek için etkili çözümler sunuyor.

 

Önde gelen yapay zeka kodlama asistanları

Yazılım dünyasında yapay zeka destekli kodlama yardımcıları, programcıların üretkenliğini artırmanın, kodlama sıkıntısını azaltmanın ve daha yetenekli bir programcı olmanın yollarını sunuyor. Bu zeki yardımcılar, kod parçacıkları yazmanıza, kodlama problemleri üzerinde beyin fırtınası yapmanıza ve kodlama dilleri ve stratejileri hakkında bilgili sohbetler yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca yazdığınız kodu okuyarak atladığınız hataları işaret ederler. Artık tek başınıza veya tüm gece çalışmak zorunda değilsiniz. İşte size kod yazmanızda yardımcı olacak en iyi yapay zeka yardımcılarından bazıları:

  1. GitHub Copilot: GitHub tarafından sunulan bu yardımcı, kod projelerinde %55 daha hızlı ilerlemenizi sağlar. 50,000’den fazla işletme tarafından kullanılan bu araç, “Fortune 500” şirketlerinin üçte biri tarafından tercih edilmektedir. Kodculara yeni özellikler tasarlama, hataları bulma ve hataları önleme konusunda yardımcı olur. Ayrıca kod yazımı hakkında – genel ya da özel – sorular sorarak öğrenmenize ve gelişmenize yardımcı olabilir. Planlar ayda 10 dolardan başlar.
  2. Amazon CodeWhisperer: Amazon tarafından geliştirilen bu yapay zeka destekli kod üretici, çalışırken ne yapmaya çalıştığınızı anlamaya çalışarak önerilerde bulunur. Kodunuzu gözden geçirip herhangi bir sorunu size bildirebilir. Bu araç, AWS’nin bir parçası olup, geliştiriciler için şu an ücretsiz bir tier’a sahiptir. İşletmeler için bir pro tier bulunmaktadır.
  3. IntelliCode: Microsoft IntelliCode, geliştiricilerin daha verimli çalışmalarını sağlamak için çalışma sırasında bağlama duyarlı kod otomatik tamamlamaları sunar. Şu anda ücretsiz olup Microsoft’un Visual Studio’sunun bir parçasıdır. Python, TypeScript/JavaScript ve Java’da çalışırken ne yapmaya çalıştığınızı izler ve daha hızlı ilerlemenize yardımcı olacak kod satırları önerir.
  4. Replit AI: Öğrenme aşamasındaki kodcuları hedefleyen Replit AI, yazdıkça kodu tamamlar, kodu açıklar böylece diğer kodcuların ne yapmaya çalıştığını görebilirsiniz ve yazılmış kodu başka bir dile veya güncellenmiş bir versiyona dönüştürebilir. Ayrıca doğal dil girdilerinize dayanarak kod üretebilir, böylece hayal ettiğiniz şeyi daha hızlı oluşturabilirsiniz. Başlangıç planı şu anda ücretsizdir.
  5. Tabnine: Tabnine, kod tabanınızın bütünlüğünü ve gizliliğini kontrol etmenizi sağlayan bir kodlama yardımcısıdır, kodunuzu ve şirket standartlarınıza uygun olarak kod oluşturmanıza olanak tanır. İleri modelleri kullanarak kodunuzu tamamlar, test eder, üretir ve belgeler. Planlar ayda 12 dolardan başlar ve 90 günlük ücretsiz bir planı vardır.

Bu araçlar, karmaşık yazılım projelerinde zaman kazanmanıza ve daha etkin, güvenli kodlar üretmenize olanak tanır. İster yeni başlayan bir geliştirici olun ister deneyimli bir profesyonel, bu AI destekli kodlama yardımcıları, programlama becerilerinizi geliştirmenize ve daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir