Web 3.0

SEC, ETF kararlarını erteledi

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 20 Kasım 2023
  • Okuma süresi: 2 dakika
SEC, ETF kararlarını erteledi

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak kripto para piyasalarındaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Lider kripto para birimi Bitcoin, volatil ve daha çok aşağı yönlü kar satışlarının görüldüğü bir haftayı, hafta sonu gelen alımlar ile yeşil mumla kapatmayı başardı ve üst üste 5 haftadır yükselen bir grafik çizdi. Bu performans en son 2021 yılındaki boğada görülürken, son 1,5 ay içerisinde Bitcoin’in 26.000$ seviyelerinden 38.000$’a güçlü bir şekilde gelmesi de tekrar büyük bir boğa mı başladı söylentilerini de beraberinde getiriyor. Yeni haftaya sabah saatlerinde 37.000$’ın üzerinde başlayan Bitcoin şu sıralar 37.150$ bölgesinden alıcı buluyor. Lider altcoin Ethereum ise 2.000$’ın üzerinde işlem görmeye devam ediyor. An itibariyle Ethereum da 2.005$ düzeyinde.” 

Bitcoin’e hafta sonu Arjantin seçimi dopingi

Uzun zamandır piyasaların radarında bir konu olan Arjantin seçimlerini liberal aday Javier Milei kazandı. Uzun zamandır ekonomik krizde olan ve %150 civarı bir enflasyona maruz kalan ülkede yeni seçilen Başkan, Merkez Bankası’nı kapatmak ve dolar para birimine geçme taahhüdünde bulunuyordu. Ek olarak Bitcoin hakkında da oldukça olumlu görüşlere sahip olan Milei, göreve geldikten sonra Bitcoin’i desteklemek ve ülkede ödeme aracı olarak kullanılmasını vaat ediyordu. Pazar gecesi yayınlanan sonuçlara göre Milei’nin seçimleri kazanmasının ardından 36.800$ seviyelerinde bulunan Bitcoin 37.500$’a kadar bir yükseliş gerçekleştirdi ve böylece haftalık mum yükseliş ile kapatılmış oldu.

SEC, ETF kararlarını erteledi

Öte yandan bu hafta birçok kurumun Bitcoin ve Ethereum ETF başvurularını değerlendiren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC, bu başvurular hakkında kararların tamamını ocak ayına erteledi. Piyasa tarafından da erteleme kararı gelmesi bekleniyordu. Bu sebepten fiyat üzerinde herhangi bir olumsuz baskı görülmedi.

Bu gelişmelerle birlikte hareketli bir haftayı geride bırakırken ELF, RNDR, SKL, FET ve POWR yatırımcılarına %30 ila %50 arasında getiri sağlayarak en çok kazandıran kripto para olmayı başardılar.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir