Web 3.0

Tether’in Birinci Çeyrek Tasdik Raporu Açıklandı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 18 Mayıs 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Tether’in Birinci Çeyrek Tasdik Raporu Açıklandı

Tether, 1. Çeyrek Tasdik Raporu’nu yayımladı.

Tether tarafından yayımlanan 1. Çeyrek Tasdik Raporu’nda, şirketin izlediği politikalar doğrultusunda önemli kazanımlar elde ettiği görülüyor. Tether birinci çeyrekte 1,48 milyar dolarlık rekor düzeyde net kâr ederken, rezerv fazlası da 2,44 milyar dolarla yine bir başka rekor seviyeye ulaştı.

Tether’in geçtiğimiz günlerde yayımladığı 2023 yılının 1. Çeyrek Tasdik Raporu’nda önemli başarılara imza atılırken, birçok açıdan belli aşamaların geçildiği görülüyor. Tether kurulduğu günden bu yana hem kripto sektörüne hem genel kitleye güvenilir bir peer-to-peer nakit alternatifi sunmaya kararlılığıyla ilerliyor. Tether’in tasdik belgeleri, şeffaflık ve stabilite gibi iki ana taahhüdünün kritik önem taşıyan parçasını teşkil ediyor.

Rezervlere rekor düzeyde net kâr eklendi

 Tether birinci çeyrekte 1,48 milyar dolarlık rekor düzeyde net kâr ederken, rezerv fazlası da 2,44 milyar dolarla yine bir başka rekor seviyeye ulaştı. Tether’in kârlılığının yüksek olması sebebiyle her çeyrekte artan bu rezerv fazlası, Tether’in her türlü dalgalanmayı kolaylıkla tolere edebilen bir tampon görevi görüyor. Bu durum kullanıcılara daha fazla güven veriyor.

 Teminatlı krediler giderek düşüyor

Tether, önceki taahhütleri doğrultusunda teminatlı kredilerini tasfiye etmeye devam ederken hem net olarak hem de Tether rezervlerinin bir yüzdesi olarak yüzde 8,7’den %6,5’e düşürülüyor. Tether’in devamlı taahhüdü ise teminatlı kredilerin sıfıra indirilmesi üzerine kurulu. Bununla beraber, Tether’in aşkın teminatlandırma ve marj çağrılarındaki etkinliği sayesinde, sektör krizi ve yüksek volatilite dönemlerinde bile kredilerde hiçbir zaman kayıp yaşamadığını da belirtiliyor.

ABD Hazine varlıkları tüm zamanların en yüksek düzeyinde

Tether, 2022 yılı boyunca ticari senetlerini sıfıra indirmekle birlikte rezervleri için ABD Hazine tahvilleri satın almaya başladı. Birinci çeyrek itibarıyla, Tether’in doğrudan hazine varlıkları, toplam rezervlerin yüzde 64’ünden fazlasını temsil eden 53 milyar doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı. Tether eğer bir ülke konumunda olsaydı, tüm dünyadaki ülkeler de bulundurdukları ABD Hazine Tahvili miktarına göre sıralansaydı Tether Meksika’nın hemen altında yer alırdı.

Banka mevduatları yüzde 90’ın üzerinde azaldı

Tether ilk çeyrekte banka mevduatlarını 5,3 milyar dolardan 481 milyon dolara düşürürken, elindeki mevduatları da tek bir banka yerine farklı bankalarda tutuyor. Böylelikle banka iflaslarından kaynaklı karşı taraf riski maruziyetini de önemli ölçüde düşürüyor. Bu durum, Tether’in rakiplerinin finansal sistemdeki sıkıntılar nedeniyle oluşan risklere aşırı derecede maruz kaldıkları bir dönemde gerçekleşti.

Tüm yeni ihraçların yüzde 100’ü ABD Hazine bonoları ve gecelik repo ile rezerve edildi

Tether ilk çeyrekte USD₮ cinsinden piyasa değerini 66 milyar dolardan 82 milyar doların üzerine çıkararak hızlı bir büyüme gösterdi. Token ihracından toplanan paraların tamamı ABD Hazine bonolarına veya gecelik ters repo işlemlerine (tamamen ABD Hazine bonolarıyla teminatlandırılmış) yatırıldı. Toplamda, gecelik repo işlemlerinde tutulan 7,5 milyar dolar bulunuyor, böylelikle Tether’ hem karşı taraf riskleri azaltıyor hem de daha fazla likit teminat sağlıyor.

Altın ve Bitcoin varlıklarının şeffaflığı artırılıyor

 Tether ilk defa, 1. Çeyrek Tasdik Raporu ile sahip olduğu Altın ve Bitcoin varlıklarını da kategorilere ekledi. Altın için toplam rezervlerin yüzde 4’ünü ve Bitcoin için yüzde 1,8’ini temsil eden bu varlıklar, Tether’in stablecoin şeffaflığı konusunda sektör lideri olmaya devam etme taahhüdünün bir parçasını teşkil ediyor.

 Bu veriler neye işaret ediyor?

Tether’in yakın zamanda açıkladığı kârlar ve bunların tamamını rezervlerini artırmak üzere ayırması, Tether’in token stabilitesine olan bağlılığını gösteriyor, finansal kurumlar arasında oldukça olumlu bir şekilde konumlandırıyor. Tether’in elde ettiği kârlar hissedarlara dağıtılmak yerine tamamen rezervlere aktarılıyor. Bu, kullanıcıların faydasına Tether’in stabilitesini daha da güçlendiriyor.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir