Yapay Zeka

Trendyol, yerli yapay zeka dil modelini dünyaya anlattı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 15 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
Trendyol, yerli yapay zeka dil modelini dünyaya anlattı

Trendyol, World Governments Summit’te yerli yapay zeka dil modelini dünyaya anlattı.

Trendyol, 2024 Dünya Hükümetler Zirvesi’nde (World Governments Summit) Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli yapay zeka dil modelini uluslararası arenaya taşıdı. Türkiye’nin, Katar ve Hindistan ile birlikte onur konuğu olduğu zirve, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai emirliğinde 12-14 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti. Zirve, “Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” teması altında düzenlendi ve 25’ten fazla devlet ve hükümet lideri, bakanlar, devlet yetkilileri ve alanında uzman isimler katıldı.

Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, “Sorumlu Yapay Zekanın Geleceğine Doğru” başlıklı panele katılarak, Trendyol mühendislerince geliştirilen ve hem Türkçe hem de İngilizce konuşabilen çok yönlü dil modeli “Trendyol LLM”i tanıttı. Panelde, Birleşik Arap Emirlikleri Yapay Zekadan Sorumlu Bakanı Omar Bin Sultan Al Olama, NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, Amazon CTO’su Dr. Werner Vogels, META başkan yardımcısı Dr. Yann LeCun gibi yapay zeka alanının önde gelen isimleri yer aldı.

Trendyol LLM, Meta’nın LLaMa2 modeli temel alınarak geliştirildi ve açık kaynak olarak Türkiye’deki teknoloji ekosistemine sunulacak. Bu model, şirketler tarafından kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilecek genel amaçlı bir kullanıma sahip. Mühendisler, modelin geliştirilmesi için yaklaşık 4 ay süren bir eğitim süreci gerçekleştirdi ve bu süreçte, Türkçe’nin daha iyi öğrenilmesi ve anlamsal ilişkilerin yakalanabilmesi için 10 milyar tokenlık bir veri kümesi kullanıldı.

Trendyol LLM, Türkçe ve İngilizce konuşabilmesi sayesinde, Türk satıcıların küresel pazarlara açılan kapısı olması hedefleniyor. Bu modelin, chatbot’ların iyileştirilmesinden arama altyapıları için bilgi çıkarımına kadar pek çok alanda kullanıcı deneyimlerini zenginleştirmesi bekleniyor. Ayrıca, Trendyol, LLM’yi satıcılarının dijital asistanı olarak özelleştirmeyi ve satıcıların dil bariyerini aşarak ihracat süreçlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu yenilikçi adım, Trendyol’un Türkiye ve Türk teknoloji-girişimcilik ekosistemine olan katkısını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir