Güvenlik

Wi-fi ağlarında şeytani ikiz saldırısı tehdidi

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 15 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 6 dakika
Wi-fi ağlarında şeytani ikiz saldırısı tehdidi

Halka açık Wi-fi ağlarında şeytan/şeytani ikiz saldırısı tehdidi yaşanıyor.

Wi-Fi ağlarının hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi, siber güvenlik tehditlerine karşı uyanık olmayı zorunlu kılıyor. Özellikle halka açık alanlarda mevcut Wi-Fi ağları üzerinden kullanıcıları hedef alan şeytan ikiz saldırısı, veri hırsızlığı ve zararlı yazılımlar konusunda büyük bir tehdit oluşturuyor. Timus Siber Güvenlik Türkiye Ülke Müdürü Artuğ Tikiç, kullanıcıların ve şirketlerin bu tür saldırılara karşı etkili önlemler alması gerektiğini vurguluyor. Kullanıcıların kişisel sanal özel ağ (VPN) ve güncel antivirüs yazılımları kullanmaları, şirketlerin ise güvenlik duvarı çözümleri gibi adımlar atarak siber güvenliklerini sağlamlaştırmaları bu saldırıların önlenmesinde hayati önem taşıyor.

Uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte ortak alanlardan Wi-Fi bağlantısı yapmak kaçınılmaz hale geldi. Ancak, bu bağlantıları kullanırken ortaya çıkan siber güvenlik riskleri, özellikle halka açık alanlarda gerçek bir ağın taklit edilmesi suretiyle yapılan şeytan ikiz saldırıları gibi sosyal mühendislik saldırılarını içeriyor. Kullanıcılar bu sahte ağa bağlandığında, saldırganlar çevrimiçi verilere erişebiliyor, verileri çalabiliyor ve zararlı yazılımlar yükleyebiliyor. Bu tür riskleri azaltmak için, halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken kaynakların doğrulanması, güvenilir ağlara bağlanılması ve VPN kullanımı öneriliyor.

Şirketlerin ve kullanıcıların alabileceği önlemler arasında, cihazlara güncel antivirüs yazılımlarının yüklenmesi ve hassas bilgi paylaşımlarından kaçınılması yer alıyor. Ayrıca, işletmelerin internet kullanım kayıtlarını tutma yükümlülüğü bulunuyor ve yatırım yapmadıkları takdirde siber saldırılar sonucunda oluşacak veri kayıplarından sorumlu tutulacakları belirtiliyor. Özel olarak geliştirilmiş güvenlik duvarı cihazları, örneğin Timus Siber Güvenlik tarafından tasarlanan Berqnet Firewall, şirketlerin siber güvenliğini güçlendirmek için etkili bir çözüm sunuyor. Bu cihazlar, kötü niyetli yazılımları önceden tespit ederek engellemenin yanı sıra, önemli verilerin düzenli olarak yedeklenmesini ve güvenli bir şekilde saklanmasını sağlıyor.

Bu gelişmeler ışığında, hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler için siber güvenlik önlemlerinin önemi bir kez daha altını çiziliyor. Çevrimiçi ortamda güvenli bir deneyim sağlamak ve potansiyel siber tehditlere karşı korunmak adına alınabilecek tedbirler, teknolojik bağlantının arttığı bu dönemde kritik bir önem taşıyor.

 

“Hassas bilgi paylaşımı ciddi güvenlik sorunlarını doğurur”

Şeytan/şeytani ikiz saldırılarının bireysel kullanıcıları hedef alan bir siber saldırı yöntemi olduğunu söyleyen Timus Siber Güvenlik Türkiye Ülke Müdürü Artuğ Tikiç, “Saldırganlar, mevcut bir Wi-Fi ağının bağlantısını taklit ederek kullanıcıları çekmeye çalışır. Kullanıcılar bu sahte ağa bağlandıklarında, saldırgan çevrimiçi verilere erişebilir, bu verileri çalabilir ve hatta zararlı yazılımlar yükleyebilir. Özellikle hassas bilgilerin paylaşılması durumunda ciddi güvenlik sorunları ortaya çıkabilir. Bu tür risklerin önüne geçmek için halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanılırken kaynakların doğrulanması ve güvenilir ağlara bağlanılmasına özen gösterilmeli. Diğer yandan VPN kullanmak da verilerin şifrelenerek kötü niyetli saldırılardan korunmasına yardımcı olabilir. Bu tür sosyal mühendislik saldırılarına karşı alınabilecek bir diğer önlem de cihazlara güncel antivirüs yazılımlarının yüklenmesi. Yine Wi-Fi kullanıcılarının hassas bilgi paylaşımlarından kaçınmaları da alınabilecek diğer önlemler arasında” dedi.

 

“Kurumlar önlem almazsa yasalar karşısında sorumlu olur”

Son kullanıcıların kurdukları bağlantının hacker mı yoksa ortak alanın gerçek ağı mı noktasında bir ayrım yapmasının ve bunu anlamasının mümkün olmadığını söyleyen Artuğ Tikiç; “Bu durumda saldırıya uğrayan ve veri kaybına sebebiyet veren kafeterya, otel ya da işletme yasalar karşısında herhangi bir önlem almadığı için sorumlu olacaktır. Kurumlar, 5651 no’lu yasanın tanımladığı biçimde internet logu tutabilmek için siber güvenlik yatırımı yapmak durumunda. Yatırım yapmadıkları takdirde yaşanabilecek siber saldırılar sonucu oluşacak veri kaybından tamamen işletme sorumlu tutulacaktır. Kullanıcılar ise veri kaybı yaşamamak adına emin olmadıkları işletmelerin ağlarına bağlanmayı tercih etmemeli. Ya da bağlantı kurmak istedikleri durumda işletmelerin bir siber güvenlik hizmeti alıp almadıklarını öğrenip, bu şekilde ağlara bağlantı gerçekleştirebilir” dedi.

 

“Güvenlik duvarı cihazları güçlü bir siber güvenlik çözümü sunar”

Alınabilecek bireysel önlemlerin yanı sıra, bu konuda işletmelerin alabileceği önlemlere ilişkin de bilgi veren Artuğ Tikiç, “Özel olarak geliştirilmiş güvenlik duvarı cihazları, örneğin Berqnet Firewall, şirketlerin siber güvenliğini güçlendirmek için etkili bir çözüm sunar. Timus Siber Güvenlik olarak tasarladığımız Berqnet Firewall, şirketlerin siber güvenliğini güçlendirmek için geliştirilmiş etkili bir çözümler üretiyor. Web Filtreleme, Uygulama Filtreleme, Hotspot, VPN, 5651 Log Yönetimi gibi özellikleri tek bir platformda sunan Berqnet Firewall cihazlarımız, kötü niyetli yazılımları önceden tespit ederek engelliyor. Ayrıca önemli verilerin düzenli olarak yedeklenmesi ve bu yedeklerin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlıyor. Bu sayede siber saldırılara karşı güçlü bir savunma mekanizması oluşturuyor. Bu tedbirler, şeytan/şeytani ikiz saldırı gibi risklere karşı bilinçli ve güvenli bir çevrimiçi deneyim sağlamak adına önemli bir rol oynuyor” İfadelerini kullandı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir