Editörden

Ünlü & CO Günlük Bülten 13.09.2023

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 13 Eylül 2023
  • Okuma süresi: 2 dakika
Ünlü & CO Günlük Bülten 13.09.2023

ÜNLÜ & Co’nun ekonomi ve finans sektörüne dair günün derlemesi. 

Yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’nun ekonomi ve finans sektörüne dair günün derlemesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Küresel piyasaların hafta başından bu yana odaklandığı ABD Ağustos ayı TÜFE rakamı TSİ 15.30’da açıklanacak. Geçen yıl Haziran ayında %9 seviyesinin üzerine yükselen yıllık enflasyon sonraki 12 aylık süre zarfında ise baz etkisinin desteğini de arkasına alarak %3 seviyesine kadar gerilemişti. Ancak Temmuz ayı verisi ile birlikte eğilimin değiştiğini ve enflasyonun %3,2 seviyesine yükseldiğini gördük. Ortalama piyasa beklentisi enflasyonun Ağustos ayında %3,6’ya yükselerek arka arkaya ikinci ayda da yukarı yönlü eğilimini sürdüreceği yönünde.

Her ne kadar bugün açıklanacak veri Fed’in gelecek haftaki toplantısına dair beklentileri anlamlı şekilde etkilemeyebilecek olsa da yılın geri kalanında yapılacak üç toplantıya ilişkin görünümü değiştirme potansiyeli taşıyor. Bu nedenle verinin ortaya koyacağı tablonun küresel risk iştahını şekillendirme potansiyeli taşıdığını düşünüyoruz. Tam tersi bir senaryo da geçerli olmakla birlikte enflasyonun önceki ay olduğu gibi beklentilerden daha düşük değer alması halinde küresel risk iştahının destek bulmasını bekleriz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir