Yapay Zeka

ABD ve İngiltere Yapay Zeka Modelleri için Anlaştı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 2 Nisan 2024
  • Okuma süresi: 1 dakika
ABD ve İngiltere Yapay Zeka Modelleri için Anlaştı

ABD ve İngiltere, Yapay Zeka Modellerini Düzenlemek İçin  Anlaşma İmzaladı.

ABD ve İngiltere hükümetleri, yapay zeka (YZ) modellerinin risklerini düzenlemek için ilk uluslararası ikili anlaşmayı yaptı.

Anlaşma, Washington’da İngiltere Teknoloji Bakanı Michelle Donelan ve ABD Ticaret Bakanı tarafından imzalandı. Donelan’a göre, anlaşma, “tam anlamıyla oyun değiştirici olabilecek ve henüz tam yeteneklerini bilmediğimiz” yeni nesil yapay zeka modellerini yönetmek için gerekli. Anlaşma, İngiltere’nin yeni kurulan Yapay Zeka Güvenliği Enstitüsü ile henüz faaliyete geçmemiş ABD dengi kurum arasında araştırma uzmanlığının paylaşılmasını sağlayacak.

Anlaşmanın amacı, yapay zeka organizasyonları gibi kuruluşlardan bağımsız olarak özel yapay zeka modellerini nasıl değerlendireceğimiz dahil olmak üzere yapay zekanın risklerini azaltmaktır.

İngiltere hükümeti yapay zekayı daha geniş bir şekilde düzenlemeyi düşünmese de, ABD daha katı bir tutum benimsemiştir. Bu arada AB, yapay zeka modellerinin geliştirilmesi ve kullanımına sınırlamalar getirecek olan AB Yapay Zeka Yasası’nı uygulamaya koymaya hazırlanıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir