Yapay Zeka

Informatica, Yapay Zeka Destekli Veri Yönetim Platformu Başlattı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 2 Nisan 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
Informatica, Yapay Zeka Destekli Veri Yönetim Platformu Başlattı

Informatica, Suudi Arabistan’da Yapay Zeka Destekli Veri Yönetim Platformu Başlattı.

Kurumsal bulut veri yönetimi lideri Informatica, bugün Suudi Arabistan’da bir ilk olan yapay zeka destekli Intelligent Data Management Cloud™ (IDMC) platformunu hizmete sundu.

Bu yatırım, Riyad’da yeni bir PoD (Point of Delivery – Teslim Noktası) kurulmasını içeriyor ve yerel, ölçeklenebilir ve bulut tabanlı veri yönetimi hizmetlerini destekleme taahhüdünü yansıtıyor. Bu hamle, Informatica’nın 2023 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi şehrinde ilk bölgesel PoD’unu açmasının ardından Ortadoğu’daki varlığını daha da güçlendiriyor.

Bu yatırım, Suudi hükümetinin ekonomiyi dijital olarak güçlendirmeyi de içeren 2030 Vizyonunu ilerletme konusundaki taahhüdünü destekliyor. Liderliğin bulut öncelikli politikasını benimseme hırsına paralel olarak, yeni PoD lansmanı, devlet kuruluşlarının geleneksel BT sistemlerinden güvenli, bulut tabanlı bir alternatife geçişini hızlandırmaya yardımcı olacak.

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın raporlarına göre, bulut bilişim sektörünün önümüzdeki üç yılda iki katına çıkarak ülkenin GSYİH’sine 13,3 milyar USD eklemesi bekleniyor. Bu adım, Riyad’ın Suudi Arabistan genelinde ekonomik ve dijital büyümeyi daha da artırabilecek veri odaklı bir devlete dönüşmesine yardımcı olacak.

Riyad’da bölgesel bir PoD kurarak Informatica, yerel düzenlemeler çerçevesinde bulut veri yönetim platformu ile yerel ortakları ve kuruluşları daha iyi destekleyebilecek.

Informatica Ürün Yöneticisi Jitesh Ghai, “Suudi Arabistan, Ortadoğu için bir teknoloji merkezi haline gelme yolunda hızla ilerliyor ve 2030 Vizyonu hedeflerini gerçekleştirmek için sağlam bir bulut altyapısı oluşturuyor. Suudi Arabistan’da önemli bir bulut, veri ve yapay zeka varlığına sahip olarak, kuruluşlara bulut tabanlı teknoloji çözümlerini çalıştırmak için ülke içi yapay zeka destekli bir veri altyapısı sağlayacağız. Bu, verilerinin değerini ortaya çıkarırken güvenli, iyi yönetilen ve bölgede kalmasını sağlamalarına olanak tanır. Ortadoğu ve ötesinde bulut hizmetlerine olan hızlı büyüyen talebi karşılayan, Suudi Arabistan’ın dijital teknolojilerde küresel bir lider haline gelmesine yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Bu yorumları yineleyen Informatica Gelişmekte Olan Pazarlar Başkan Yardımcısı Yasser Shawky ise şunları söyledi: “Bugün, Suudi Arabistan için önemli bir kilometre taşına ulaştık – Suudi Arabistan’ın ilk yapay zeka destekli akıllı Veri Yönetimi Bulut Platformunu başlatmak, hükümetler ve kuruluşlar için oyun değiştirici olacak. Bulut öncelikli bir yaklaşım benimseyerek, hükümetler inovasyon yapabilecek ve parmaklarının ucundaki zengin veriye dayalı olarak bilinçli kararlar alabilecek. Bu, ülke için önemli bir adım ve liderliğin Suudi Arabistan’ı veri odaklı bir devlete dönüştürme vizyonunu ilerletmede rol oynamak için sabırsızlanıyoruz.”

Informatica IDMC, kuruluşların konum veya platformdan bağımsız olarak tüm verilerini görselleştirmelerine, analiz etmelerine ve işbirliği yapmalarına olanak tanıyan kapsamlı bir bulut yerel veri yönetim platformudur. Şirketin yapay zeka platformu CLAIRE® AI ile desteklenen IDMC, kuruluşların inovasyonu hızlandırmalarına ve ölçeklenebilirliği artırmalarına yardımcı olur. KSA PoD’unun lansmanı ile müşteriler, veri paylaşımını sezgisel olarak artırmak, üretkenliği artırmak ve kuruluşların daha bilinçli kararlar almasını sağlamak için tasarlanmış Cloud Data Marketplace dahil olmak üzere tüm hizmetlerin keyfini çıkarabilirler.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir