Teknoloji

Adjust, Türkiye’nin Mobil Uygulama Trendleri Raporunu Yayınladı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 30 Mayıs 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Adjust, Türkiye’nin Mobil Uygulama Trendleri Raporunu Yayınladı

Adjust mobil uygulama trendleri Türkiye raporu, hızlı eyleme dönüştürülebilir bilgiler sunuyor.

Lider ölçümleme ve analitik şirketi Adjust tarafından yayınlanan Türkiye mobil uygulama trendleri raporuna göre, indirimlerdeki önemli artış, artan tüketici harcamaları ve artan kullanıcı etkileşimi ile Türkiye’nin Mobil Uygulama Pazarı hızla büyüyor. Tüketici harcamaları bir önceki yıl 690 milyon dolar seviyesindeyken, bu rakam 2023’te 910 milyon dolara yükseldi.

Bu ivme, ülkenin gelişmiş mobil altyapısı ve akıllı telefonların benimsenmesindeki artıştan kaynaklanıyor; bu da Türkiye’yi küresel mobil pazarında yükselen bir güç merkezi haline getiriyor, geliştiriciler ve reklamverenlere erişimlerini genişletmeleri için fırsatlar sunuyor.

Adjust raporunda, Türkiye’de hızla gelişen uygulama kullanım alışkanlıkları inceleniyor.

Hızlı, eyleme dönüştürülebilir bilgiler arayan pazarlamacılar için özel olarak hazırlanan rapor, önemli kriterleri ortaya koyuyor ve en son trendleri öne çıkarıyor.

Raporun önizlemesi:

Türkiye uygulama pazarındaki en önemli trendlere kısa bir bakış.

  • 2022, 2023 ve 2024’ün ilk çeyreğinde, Türkiye’deki oyun oturum süreleri sürekli olarak hem küresel hem de MENAT ortalamalarını aştı.
  • Türkiye’deki finans uygulamaları, MENAT ortalamasını beş puan aşarak %22’lik 1.gün elde tutma oranına sahip oldu.
  • 2024 yılının ilk çeyreğinde, Türkiye’deki alışveriş uygulaması yüklemeleri bir önceki yıla göre %36, oturum sayısı ise %25 arttı.

Adjust’ın Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman: “Türkiye’nin mobil ekosistemi, inovasyon ve büyümenin merkezi konumunda. Geniş fırsatlara sahip olan Türkiye pazarında başarının anahtarı, hızlı ve veriye dayalı kararlar almayı sağlayan yeni nesil analitiğin gücünden yararlanmaktan, yapay zeka teknolojileri ile kullanıcı deneyimini kişiselleştirmekten ve etkileşimi artırmaktan geçiyor.

 

Türkiye’deki finans ve fintech uygulamaları, güçlü kullanıcı tutma oranları ve uzun oturum süreleri ile dikkat çekiyor. Yapay zeka entegrasyonu ve kullanıcı deneyimini zenginleştiren yenilikler, bu uygulamaların başarısında önemli rol oynuyor. 2024’ün ilk çeyreğinde de bu güçlü performansın devam etmesi bekleniyor. Mobil bankacılık ve borsa uygulamalarındaki büyüme, fintech ekosisteminin ne kadar dinamik ve yenilikçi olduğunu gösteriyor. Bu alanda başarılı olmak isteyen pazarlamacıların ve geliştiricilerin, kullanıcı davranışlarını ve beklentilerini anlamak için veri odaklı stratejiler geliştirmeleri kritik öneme sahip.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir