Teknoloji

Bulutistan, Frankfurt’ta Kurulan ICT Cloud ile Avrupa Pazarına Adım Attı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 30 Nisan 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
Bulutistan, Frankfurt’ta Kurulan ICT Cloud ile Avrupa Pazarına Adım Attı

Bulutistan, ICT Cloud markasıyla Almanya’nın Frankfurt şehrinde yatırım yaparak Avrupa pazarına giriş yaptı.

Bulut bilişim sektörünün önde gelen Türk şirketlerinden Bulutistan, ICT Cloud markasıyla Almanya’nın Frankfurt şehrinde yatırım yaparak Avrupa pazarına giriş yaptı. Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank iştiraki olan ve Türkiye’nin ilk ve tek bulut hizmet sağlayıcısı olan Bulutistan, global pazarda yer almayı hedefliyor.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Begim Başlıgil, İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısında Bulutistan’ın yurt içi ve dışı büyüme hedeflerini ve sektördeki bulut saklama trendlerini ele aldı. Başlıgil, dijital dönüşümün dünya genelinde ivme kazanmasıyla bulut bilişim çözümlerine olan ihtiyacın arttığını belirtti. Ayrıca, küresel bulut pazarının 2027 yılında yaklaşık 900 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ifade etti.

Türkiye’de henüz olgunlaşma aşamasında olan bulut pazarının yakın gelecekte 1 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini öngören Başlıgil, Bulutistan’ın yurt dışı yapılanması hakkında da bilgiler verdi. Başlıgil, Avrupa’daki faaliyetlerini ICT Cloud markası altında yürüttüklerini ve şirketin Almanya’nın finans ve telekomünikasyon merkezi Frankfurt’ta kurulduğunu açıkladı. ICT Cloud GmbH’nin, ana firma olan ICT Bulut Bilişim A.Ş’nin yüzde 100 iştiraki olduğunu belirtti.

Bulutistan, yatırımlarını sürdürürken aynı zamanda Avrupa’da Türkiye sermayeli bir yatırımcı olarak yer aldığını vurgulayan Başlıgil, Türkiye’deki büyük şirketlerin %76’sına ve önemli holdinglerin %80’ine hizmet verdiklerini ifade etti. Ayrıca, uluslararası gelirlerini %200 artırdıklarını ve şirket değerlemelerinin unicorn seviyesine yaklaştığını belirtti.

Bulutistan’ın yurt içi ve dışı pazardaki büyüme stratejileri, teknoloji yatırımları ve yurtdışına açılma planlarıyla Türkiye’nin teknoloji potansiyelini küresel ölçekte sergilemeyi hedeflediği bu süreç, şirketin ve Türkiye’nin IT sektöründeki yerini pekiştirecek gibi görünüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir