Editörden Güvenlik

Dark Web’de 2024’e Dair Öngörüler

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 22 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Dark Web’de 2024’e Dair Öngörüler

Dark Web’de Geçmiş Yılın Trendleri ve 2024’e Dair Öngörüler Belli Oldu!

Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi ve Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı’nın son Güvenlik Bülteni’nde, karanlık web’deki eğilimler hakkındaki içgörülerini paylaştılar.

Kaspersky uzmanları, geçen yıl dark web pazarında hırsızlık ve gasp faaliyetlerinde önemli bir artışa tanık oldular. Siber güvenlikteki en yeni rapora göre, şirket gelecekte kripto hırsızlığı hizmetlerinin yaygınlaşması, arama motoru reklamları yoluyla dolandırıcılık sitelerinin artması ve kötü amaçlı yükleyicilerin çoğalması gibi yeni zorluklar bekliyor.

Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi ve Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı’nın son Güvenlik Bülteni’nde, karanlık web’deki eğilimler hakkındaki içgörülerini paylaştılar. 2023’ün dikkat çeken olayları arasında, fidye yazılımı bloglarının artışı ve kişisel ile kurumsal kimlik bilgilerinin artan sızıntı riskleri bulunuyor. Fidye yazılımı aktörlerinin blog sayıları, 2022 yılında aylık ortalama 386 iken, 2023 yılında ortalama 476’ya çıkarak Kasım ayında 634 gönderiyle zirveye ulaştı.

Dark web pazarında, özellikle Redline stealer gibi popüler kötü amaçlı yazılımların günlük gönderilerinde büyük artışlar gözlemlendi. Bu gönderiler, 2022’de ayda ortalama 370 iken, 2023’te üç katına çıkarak 1.200’e ulaştı. Ele geçirilmiş kullanıcı verilerini içeren kötü amaçlı yazılım günlük dosyalarının hacmi de 2023’te bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 arttı.

Kaspersky’nin 2024 öngörülerine göre dark web pazarı, arama motoru reklamcılığına yönelen dolandırıcılar, kripto hırsızlığı hizmetlerine olan talep ve kötü amaçlı yazılımlar için tespitten kaçınmaya yönelik hizmetler gibi birkaç trendle şekilleniyor. Siber suçlular, kötü amaçlı yazılımları tanıtmak için Google ve Bing gibi arama motorlarının reklam hizmetlerini kullanıyor. Kripto boşaltıcıların popülaritesinin artması bekleniyor, bu da yasadışı kripto para çekme yazılımlarının geliştirilmesi ve satışının artmasına yol açacak.

Kaspersky’nin Baş Güvenlik Araştırmacısı Sergey Lozhkin’e göre, siber güvenlik proaktif bir duruş gerektiriyor ve dark web pazarının faaliyetlerini izlemek, tehditleri erken tespit etmek ve siber savunmayı güçlendirmek için kritik öneme sahip. Kaspersky’nin bu raporu, siber güvenlik profesyonellerinin ve şirketlerin, gelişen tehdit ortamına hakim olmalarını sağlayacak önemli bilgiler içeriyor. Bu bilgilerle donanmış şirketler, geleceğin risklerine karşı daha güçlü ve dayanıklı hale gelebilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir