Teknoloji

Dell Technologies ve NVIDIA iş birliğini güçlendiriyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 19 Mart 2024
  • Okuma süresi: 5 dakika
Dell Technologies ve NVIDIA iş birliğini güçlendiriyor

Dell Technologies ve NVIDIA, kurumların yapay zekâ teknolojilerini kullanmalarına yardımcı olmak için stratejik iş birliğini güçlendiriyor.

Dell, Yapay Zeka Platformları Portföyüne Nvidia’nın Son GPU’larını Ekliyor

Dell, Nvidia ile güçlerini birleştirerek yapay zeka (Yapay Zeka) alanındaki son tekliflerini duyurdu. Bu teklifler, kendi Yapay Zeka sistemlerini kurup işletmek isteyen kurumsal müşteriler için tamamen entegre bir uçtan uca platformun yanı sıra Nvidia’nın yakında çıkacak GPU’ları için güncellenmiş sunucu desteği, ölçeklenebilir depolama ve profesyonel hizmetleri içeriyor. Nvidia’nın San Jose’deki GTC etkinliğinde bugün duyurulacak olan Dell’in Yapay Zeka ürünleri portföyü, beklenen Yapay Zeka desteği talebini karşılamak için donanımını Nvidia’nın GPU’ları, ağ çözümleri ve Yapay Zeka yazılımları ile eşleştiriyor. Dell ayrıca, GTC’de Nvidia tarafından detaylandırılması beklenen GPU’ları desteklemek için PowerEdge sunucularını güncelliyor. Bu güncelleme, özellikle tek bir şasi içinde 8 GPU’ya kadar sığdırılmış olan amiral gemisi Yapay Zeka sistemi XE9680 etrafında dönüyor. Sistem artık H200 GPU’nun yanı sıra yakında çıkacak Blackwell tabanlı B100 ve B200’ü de destekleyecek. Dell, XE9680’in ilk kez sıvı soğutma içerecek şekilde geliştirildiğini ve B200 ürününü destekleyebileceğini de açıkladı.

Dell’in altyapı ve telekom pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Varun Chhabra’ya göre, Dell bu güncelleme ile “H100’ten başlayarak bugün mevcut olan en üst düzey Nvidia GPU esnekliğini” sunuyor, “gelecekte H200, B100 ve B200 için de geçerli olacak.” Teksas merkezli IT devi ayrıca, GH200’ün yerini alacak ve mevcut üründe Hopper yerine Blackwell GPU’su bulunacak olan Nvidia’nın GB200 Superchip’ini de destekleyecek ancak bu ürünün ne zaman kullanılabilir olacağı henüz belirsiz. Dell’in Yapay Zeka ürünleri bu ilk dalgası değil. Geçen yıl çıkarım için doğrulanmış bir platform tanıttı, ardından model özelleştirme ve ayarlama için başka bir platformu takip etti. Şimdi, Dell, Model Eğitimi için Dell Yapay Zeka Çözümleri ve Veriye Dayalı Artırılmış Üretim (RAG) için Dell Yapay Zeka Çözümleri – müşterilerin kendi özel verilerini getirerek Yapay Zeka modellerinin doğruluğunu artırmasına olanak tanıyan son – ile Yapay Zeka hattındaki son parçaları dolduruyor.

Kafa karıştırıcı bir şekilde, Dell ayrıca Nvidia ile birlikte sunulan Dell AI Factory adında ayrı, tam entegre bir Yapay Zeka çözümünü de duyuruyor. Bu, Dell sistemleri, Nvidia’nın Spectrum-X ağı ve büyük dil modelleri (LLM) için AI Enterprise paketi ve NeMo çerçevesini kullanarak raf ölçekli bir tasarımı içeriyor. Chhabra, “Şirketlerden aldığımız en yaygın soru ‘bize basit bir düğme verin – Yapay Zeka çözümlerini hızlı bir şekilde dağıtmanın ve değeri azaltmanın bir yolunu verin’ ve işte Dell AI Factory with Nvidia bunu yapıyor,” diye açıkladı. Dell AI Factory with Nvidia, geleneksel kanallar ve Apex IT hizmeti olarak bir hizmet teklifi aracılığıyla global olarak mevcut. Şu anda mevcut olan Dell Generative Yapay Zeka Çözümleri ile Nvidia – RAG, Dell Generative Yapay Zeka Çözümleri ile Nvidia – Model Eğitimi ise Nisan ayında mevcut olacak.

Büyük D’nin Nvidia ile olan aşkı devam ederken, Teksaslı firma, Nvidia’nın DGX SuperPOD Yapay Zeka altyapısıyla kullanım için doğrulanmış ilk Ethernet depolama sistemi olan PowerScale ağa bağlı depolama (NAS) platformunun ilan etti. Sonuncusu, Yapay Zeka işleme için GPU’larla dolu özel sunuculardan oluşan bir kümedir. PowerScale platformu, 252 düğüme kadar genişleyebilen bir ölçeklendirme mimarisi olduğundan, “DGX SuperPOD için tüm kriter gereksinimlerini kolayca aşabilir” diye iddia ediliyor. Başka bir duyuru, 19 Mart itibarıyla mevcut olacak olan Dell Data Lakehouse for AI ile ilgili. Bu, Dell’in geçen yıl geniş bir Yapay Zeka iş yükü ve analitik setini desteklemek için Starburst ile ortaklık kurarak geliştirdiğini açıkladığı “açık, modern veri gölü” platformudur. Bu, müşterilerin verilerine çok daha hızlı erişim sağlamalarına olanak tanıyan birleşik bir çözümdür – veri hareketini en aza indirerek, ağ kenarında bile olsa, yerinde veri keşfetme, sorgulama ve işleme. Dell, ayrıca Yapay Zeka için profesyonel hizmetlerini genişletiyor – Dell Data Lakehouse için danışmanlık hizmetleri de dahil olmak üzere müşterilere dağıtım konusunda yardımcı olacak hizmetler sunuyor. Model Eğitimi için Altyapı Dağıtım Hizmetleri, 29 Mart’tan itibaren seçili yerlerde, RAG için Uygulama Hizmetleri, 31 Mayıs’tan itibaren seçili yerlerde mevcut olacak. GenAI Veri Güvenliği için Danışmanlık Hizmetleri de 29 Mart’tan itibaren seçili ülkelerde mevcut olacak. Bu ayın başlarında, analistlerin Omdia’dan bir veri merkezi raporu, Nvidia’nın sunucu pazarındaki öneminin artık o kadar büyük olduğunu ve bu yıl pazar payını artırmak isteyen herhangi bir sunucu üreticisi için hayati önem taşıyan yakın bir çalışma ilişkisinin gerektiğini iddia etti. Bu, Dell’in dikkate aldığı açıkça bir ders.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir