Teknoloji

Apple, 490 Milyon Dolarlık Toplu Davayı Çözmeyi Kabul Etti

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 19 Mart 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
Apple, 490 Milyon Dolarlık Toplu Davayı Çözmeyi Kabul Etti

Apple, Tim Cook’un Çin Piyasası Tahminini Abarttığı İddiasıyla 490 Milyon Dolarlık Toplu Davayı Çözmeyi Kabul Etti.

Apple, CEO’su Tim Cook’un Çin’deki iPhone talebindeki düşüşü hissedarlardan gizlediği iddiası üzerine açılan toplu bir dava kapsamında 490 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Geçtiğimiz Cuma günü dosyalanan mahkeme belgesi, Kuzey Kaliforniya Bölgesi’nde bir hakim önünde onay bekleyen bir uzlaşmayı ayrıntılarıyla ortaya koydu. Olay, 2018’in sonlarına dayanıyor; Apple’ın bir kazanç toplantısında Cook, Çin’in – Brezilya, Hindistan, Rusya ve Türkiye’nin aksine – zayıflayan para birimi nedeniyle satış baskısı yaşadığı pazarlardan biri olmadığını belirtti. “Özellikle Çin ile ilgili olarak, Çin’i bu kategoriye koymazdım. Çin’deki işimiz geçen çeyrekte çok güçlüydü. Yüzde 16 büyüdük, bu bizim için çok iyi bir sonuç. iPhone özellikle çok güçlüydü. Orada çok güçlü çift haneli büyüme yaşadık,” dedi Cook, konuşmasının bir transkriptine göre. Bu söylem pahalıya mal oldu. Norfolk Kontluk Konseyi tarafından yönetilen Norfolk Emeklilik Fonu’nun liderlik ettiği hissedar toplu davası, Cook’un sözlerini, Apple’ın çağrıdan sadece dört gün sonra Çin’deki tedarikçi üretimini kesmesi göz önüne alındığında aldatıcı olarak değerlendirdi.

Ve 2019’un başlarında, Apple, Çin’deki ekonomik koşulların kötüleşmesi üzerine tahminlerini 5 milyar ile 9 milyar dolar arasında bir kez daha düşürdü. “Bazı anahtar gelişmekte olan pazarlarda bazı zorlukları öngörmüştük ancak ekonomik yavaşlamanın büyüklüğünü, özellikle Büyük Çin’de, öngöremedik. Aslında, rehberliğimize göre gelir eksikliğimizin çoğu ve yıldan yıla dünya genelindeki gelir azalmamızın yüzde 100’ünden fazlası, iPhone, Mac ve iPad dahil olmak üzere Büyük Çin’de gerçekleşti,” diye açıkladı Cook. Ayrıca, Çin ekonomisinin 2018’in ikinci yarısında yavaşlamaya başladığını, Eylül çeyreğinin 25 yılın ikinci en düşük GSYİH’sini ürettiğini ekledi. Mahkeme belgelerine göre, davalılar Cook’un “Çin’deki Apple işi ve yeni çıkan iPhone’lar için talep hakkında yanıltıcı ve yanlış beyanlar ve eksiklikler yaptığı” iddia edildi.

Yatırımcılar için lider avukat olarak görev yapan Robbins Geller Rudman & Dowd LLP ortağı Shawn A Williams, “Bu 490 milyon dolarlık geri kazanım, sadece iki aylık sınıf döneminde Apple menkul kıymetlerini satın alan yatırımcılar için olağanüstü bir sonuç değil, aynı zamanda davayı mahkeme aşamasının eşiğine kadar sürdüren lider davacı, İngiltere’nin Norfolk Emeklilik Fonu’nun azmini de kanıtlıyor,” dedi. Hukuk firmasına göre, uzlaşma Kuzey Kaliforniya Bölgesi’nde şimdiye kadar yapılan üçüncü en büyük menkul kıymetler toplu dava geri kazanımı olacak – birçok teknoloji devinin evi olan bir bölge. Apple’ın uzlaşması – dört yıllık dava çabalarını sonlandıran – bir suç kabulü değildir. “Davalılar, federal menkul kıymetler yasalarını veya başka herhangi bir yasayı ihlal ettiklerini veya bu Davada iddia edildiği gibi yatırımcıları yanlış yönlendirdiklerini açıkça reddetmişler ve devam eden dava uzun, aşırı yükleyici, pahalı ve dikkat dağıtıcı olacağı için, Davayı çözmenin arzu edilir ve faydalı olduğuna karar vermişlerdir,” diye belirtiyor mahkeme belgeleri.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir